Dziecko Maluch Wybierasz pierwsze buty dla dziecka? Ładny fason to nie wszystko

Stało się! Twój szkrab zaczyna chodzić. Pierwsze kroki dziecka to dla każdego rodzica bardzo silne emocje. Dziecko zaczyna odkrywać świat z zupełnie innej perspektywy, otwierają się przed nim całkiem nowe możliwości, a mamy muszą mieć teraz oczy dookoła głowy!

Gdy staniesz przed koniecznością kupienia dziecku pierwszych bucików, zwróć uwagę w szczególności na:

 • jakość materiału,
 • dobór odpowiedniego rozmiaru,
 • praktyczność.

Czasami wybór butów może przysporzyć nie lada trudności, dlatego mamy kilka rad, od czego zacząć.

Kiedy kupić dziecku buty?

To pytanie, które powinniśmy sobie zadać w pierwszej kolejności. Jeśli Twój mały aniołek zrobił pierwsze dwa kroczki i jeszcze nie chodzi samodzielnie, masz trochę czasu na wybór bucików. Pozwól dziecku chodzić boso na zewnątrz, po trawie i piasku. Małe stópki lepiej trzymają się nawierzchni, ćwiczą równowagę i mogą ruszać paluszkami. Jeśli chcesz im zapewnić dodatkową ochronę przed chłodną i szorstką nawierzchnią, postaw na papcie. Są lekkie, miękkie i zapewniają dziecięcym stópkom niezbędną swobodę.


Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Okaż mu wsparcie, aby nie bało się stanąć na własnych nóżkach.

Jak wybierać buty dla dzieci

Kiedy nadejdzie pora na zakup pierwszych bucików, staraj się podchodzić do tego z rozwagą. Sprawdzaj rozmiary, zwróć uwagę na jakość materiału i odpowiedni fason.

 1. Właściwy rozmiar
  Dobór odpowiedniego rozmiaru może nastręczać pewnych trudności. Dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych zakończeń nerwowych, dlatego nie czują, czy buty są za ciasne albo przeciwnie – doskonale pasują. A nawet jeśliby czuły, dopiero zaczynają się porozumiewać, więc nie licz na to, że dowiesz się od dziecka, że buty powodują dyskomfort.
  Zmierz dziecku stopy. Najlepiej zrobić to po południu – od rana stópki mogą lekko spuchnąć. Zwróć uwagę nie tylko na długość, lecz również szerokość stopy. Zaleca się, aby pierwsze buciki były 12 – 16 mm dłuższe od stopy, żeby szkrab mógł swobodnie poruszać paluszkami. Jeśli nie masz pewności czy buciki mają odpowiedni rozmiar, zasięgnij rady sprzedawcy.
  Wybierasz pierwsze buty dla dziecka? Ładny fason to nie wszystko

Przygotuj mieszkanie tak, aby było bezpieczne dla malucha stawiającego pierwsze kroki

 1. Dobrej jakości materiał to podstawa sukcesu
  Przy wyborze bucików dla dziecka zwróć uwagę na jakość materiału. Tańsze buty z materiałów syntetycznych mogą wprawdzie ładnie wyglądać, ale utrudniają stopom „oddychanie”. A to jest najważniejsze. Dla małych stóp najlepsza jest miękka skórka, która zapewnia odpowiednie wsparcie, ale nie przykleja się do stopy, a jeśli dziecko się spoci, buty szybciej wyschną i już wkrótce będzie można z nich z powrotem korzystać.
 2. Wybierz odpowiedni fason
  Wszystkie dzieci mają płaskie stopy, dlatego pierwsze buciki powinny zapewniać wsparcie śródstopia. Buty powinny być odpowiednio wzmocnione, ale nie mogą być zbyt sztywne. Możesz wybrać buty sznurowane, sandałki, bardziej formalne lub klasyczny fason – wszystko zależy od Twoich preferencji, okazji oraz pory roku. Zadbaj tylko o to, żeby buty stabilizowały stopę i nie pozwalały dziecku na zbyt duże pole do manewru.

Jeśli zauważysz następujące symptomy, pora na zmianę butów!

Może się zdarzyć, że dziecięca stopa źle zareaguje na pierwsze buty – będzie się nadmiernie pocić, pojawią się odciski lub uszkodzenia paznokci. Zwróć uwagę na następujące problemy i nie lekceważ ich:

 • Zdeformowane palce – nawet jeśli dziecko się nie skarży, buty mogą być przyczyną deformacji palców. W takim przypadku nie zwlekaj i wymień buty na większe.
 • Uszkodzenie paznokci – paznokcie u stóp mogą ulec uszkodzeniu, jeśli buty są za małe. Należy wówczas kupić dziecku większe buciki.
 • Zaczerwienienie i odciski – jeśli dziecko ma zaczerwienione stopy lub skórę między palcami, problemem może być jakość materiału, z którego wykonano buty.
 • Postawa dziecka – jeśli dziecko wyraźnie stawia stopy do środka lub na zewnątrz, poszukaj innych butów, ale najpierw skonsultuj problem z pediatrą.

Źródła: babyshoes.co.uk, babycentre.co.uk

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3