Zdrowy tryb zycia Relaks Wiosna w ogrodzie: ciesz się pięknymi kwiatami i pierwszymi warzywami

Sianie i sadzenie wiosennych kwiatów

Marzec to właściwy czas, by posadzić byliny. Jeśli masz parapet, oranżerię lub szklarnię, możesz od razu posiać niemal wszystkie wiosenne kwiaty. W połowie marca możesz zacząć sadzić też pierwsze letnie kwiaty – wtedy noce są cieplejsze, a dni wystarczająco słoneczne, aby rośliny mogły wyrosnąć.

Cebulki kwiatów takich jak lilie, mieczyki czy frezje, mimo że zasadzone na wiosnę, rozkwitają dopiero w lecie. Pod koniec marca możesz kontynuować sadzenie innych wiosennych kwiatów, np. żonkili i tulipanów, które wzejdą nieco wcześniej.

Uprawa pomidorów

Nasiona pomidorów najczęściej sieje się w skrzynkach na parapecie, a po rozwinięciu się pierwszego liścia nakrywa się roślinki szklanką lub przesadza do szklarni. Jest to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na uprawę pomidorów. Nasiona pomidorów można wysiać już w lutym lub marcu.

Możesz również uprawiać pomidory na balkonie o ekspozycji południowej lub zachodniej. Deszcz nie może jednak bezpośrednio padać do skrzynek. Wybierz, jaki rodzaj pomidorków koktajlowych chcesz uprawiać – będziesz potrzebować do nich podpórek. Najpopularniejsze są Cherry, Mirabell oraz Balkoni Red. Podlewaj pomidory regularnie, ale nie przelewaj ich. Pierwsze owoce, w zależności od odmiany i pogody, pojawiają się zwykle w okresie od lipca do września.

Uprawa papryki

Uprawa nie tylko wiosennych kwiatów, ale także papryki wymaga uwagi i pielęgnacji gleby – tylko wtedy możesz wyhodować zdrowe i dorodne owoce. Możesz je zasadzić w doniczce, uprzednio mieszając ziemię w proporcjach: 4 części torfu, 2 części zwykłej gleby i 1 część humusu. Zalecamy dodanie 1 łyżki piasku i 1 łyżki popiołu do gotowej mieszanki do sadzenia. Papryki sadzi się w odległości 5–6 cm od siebie. Wtedy możesz spodziewać się sadzonek o wysokości 30–40 cm. Ważne jest, aby utrzymywać je w temperaturze powyżej 20 stopni.

Uprawa papryki wymaga gleby z dużą ilością nadmanganianu potasu – należy ją podlewać jego roztworem na kilka dni przed sadzeniem. Jest niezbędny do odkażania gleby. Podobnie jak uprawa pomidorów, uprawa papryki może rozpocząć się już w lutym lub marcu.

Uprawa czosnku

Nieuszkodzone, zdrowe i mniej więcej tej samej wielkości główki nadają się do zasadzenia. Rozłóż główki na ząbki tuż przed sadzeniem. Te mniejsze odłóż i zużyj do gotowania w kuchni. Wiosenne odmiany czosnku sadź w marcu i kwietniu, na głębokości 8–10 cm. Uprawa czosnku na wiosnę jest bardzo opłacalna – czosnek dojrzewa w sierpniu i jest bardzo łatwy do przechowywania. Później służy do leczenia jesiennych przeziębień. Powinno się go hodować nie tylko dlatego, że wzmacnia odporność, ale głównie ze względu na wszechstronne zastosowanie w kuchni.

Uprawa lawendy

  • Wyhodowanie lawendy z nasion jest dość trudne, ale jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem, na pewno cię to nie zniechęci. Podstawą jest odpowiednie podłoże – lawenda potrzebuje przepuszczalnej, a jednocześnie odżywczej gleby, więc nie wahaj się dodać do niej odrobiny piasku.
  • Po zasianiu lawendy należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kiełkowanie wymaga czasu (zwykle nawet kilku tygodni), a pierwsze liście mogą pojawić się po miesiącu. Temperatura pokojowa jest najlepsza dla tej uprawy, a początek marca to najlepszy czas, aby ją zacząć.
  • Bądź ostrożny, jeżeli zdecydujesz się uprawiać lawendę w doniczce na balkonie lub na zewnątrz. Nie należy wnosić jej do ogrzewanego wnętrza na zimę. Umieść roślinę w pomieszczeniu o temperaturze do 15 stopni, aby zapobiec jej przedwczesnemu przebudzeniu się.
  • Lawenda to jeden z pierwszych letnich kwiatów, ale również doskonałe urozmaicenie w kuchni. Olejek lawendowy poprawia smak deserów; nadaje się do koktajli, ale także do naleśników. Co z deserami z lawendą? Jeśli jeszcze o nich nie słyszałaś, mamy dla ciebie przepis.

Wiosna w ogrodzie: ciesz się pięknymi kwiatami i pierwszymi warzywami

Lawendowe babeczki

Na 12 sztuk potrzebujesz:

Sposób wykonania:


Wlej mleko do garnka, dodaj lawendę, masło i miód. Pozwól powoli zagotować się mieszance i zostaw do ostygnięcia. Jeśli nie chcesz mieć kwiatów lawendy w babeczkach, przesiej je lub na początku użyj olejku lawendowego zamiast kwiatów. Wymieszaj wszystkie suche składniki w misce. Dodaj jajka i ochłodzoną mieszankę lawendową. Wypełnij formy na muffiny i piecz przez około 15–20 minut w 180 stopniach, aż babeczki staną się złote.
Źródła: urobsisam.zoznam.sk, dodomacnosti.sk, sarahraven.com


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3