Zdrowy tryb zycia Relaks Wiosenny ogród od marca do maja

Marcowe porządki

Pierwsze i najważniejsze zadania w marcu to dokładne posprzątanie ogrodu, przekopanie gleby i odpowiednie nawożenie. Zacznij od uprzątnięcia z ogrodu jesiennych liści i innych niepotrzebnych pozostałości. Następnie skup się na przekopywaniu i napowietrzaniu gleby, a potem użyźnij ją odpowiednim nawozem, aby dostarczyć roślinom niezbędnych składników mineralnych. W drugiej połowie miesiąca możesz zacząć sadzić krzewy ozdobne, żywopłoty i róże.

Równocześnie możesz też zasiać np. warzywa korzeniowe, pomidory, rzodkiewki i kalafiory. Koniecznie zrób przegląd swoich drzew owocowych i sprawdź, czy nie zostały uszkodzone przez insekty. Jeśli istnieje taka potrzeba, zastosuj odpowiednie preparaty. Marzec to również właściwa pora na szczepienie „pestkowców” takich jak czereśnie, śliwki, brzoskwinie czy morele. Aby zadbać też o faunę, na koronach drzew zainstaluj dla ptaków budki lęgowe. Istnieje także mnóstwo roślin balkonowych, które możesz zasiać w skrzynkach kwiatowych pod koniec miesiąca. Pamiętaj, by zrobić to, kiedy nie będzie już przymrozków.

Kwiecień – czas na skalniaki

W kwietniu Twój ogród zapełni się świeżymi żonkilami i tulipanami, a drzewa stopniowo pokażą nowe, młode liście. To czas na usunięcie wszelkich zabezpieczeń przeciwmrozowych z grządek. Skoncentruj się na podłożu wokół drzew owocowych, przekop i zastosuj nawozy. Pamiętaj, że krzewy ozdobne, żywopłoty i krzaki róż powinny być regularnie przycinane. Kwiecień to dobry czas na sadzenie większych roślin drzewiastych i odświeżenie skalniaków. Wyczyść kamienie, usuń martwe rośliny, a w ich miejsce zasadź nowe. Przekop i użyźnij grządki z roślinami wieloletnimi. Możesz też posadzić winorośle, a w cieplejsze dni przenieść kwietniki na zewnątrz.

Maj – czas sadzonek i pierwszych zbiorów

Majowe prace w ogrodzie to czysta przyjemność. Drzewa kwitną, kwiaty rosną i nabierają kolorów, a niektóre warzywa jak szpinak, rzodkiewka czy sałata dają pierwsze plony. Zasadź rośliny jednoroczne i dwuletnie, dalie, mieczyki oraz inne kwitnące. Wszystkie drzewa owocowe i krzewy potraktuj preparatem w spreju przeciwko szkodnikom. Rośliny, które zasiałeś w domu, możesz teraz przesadzić do ziemi w ogrodzie. Zasiane warzywa przykryj geotkaniną. Truskawki dokładnie podlewaj wodą, a ich słodkie, czerwone owoce powinny się pojawić już za kilka tygodni. Maj to nie tylko czas sadzenia, asymilacji, porządków i innych prac ogrodniczych. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie chwasty, przekopać glebę i zastosować nawozy. Zadbaj też o trawnik i zakończ szczepienie drzew owocowych.

ZOBACZ OFERTĘ PROMOCYJNĄ

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3