Dziecko Noworodek Wielorazowe vs. jednorazowe: Jak wybrać pieluszki dla dziecka?

Główne kryterium wyboru pieluch to zdrowa pupa niemowlaka. Każdemu niemowlakowi odpowiada coś innego, z tego powodu należy najpierw wypróbować, jakie pieluszki będą odpowiadać właśnie twojemu niemowlakowi. Nie możesz zdecydować się, które wypróbować jako pierwsze – wielorazowe czy jednorazowe? Przyjrzymy się zatem plusom i minusom obu wyborów.


Niemowlak zużywa 8 – 10 pieluch dziennie.

Pieluchy wielorazowe

Zaczynamy z wielopieluchowaniem

W dzisiejszych czasach mamy coraz częściej wracają do pieluch wielorazowych. Są bowiem produkowane z materiałów naturalnych (bambus, bawełna, wełna), bardziej łagodnych dla wrażliwej skóry dziecka. Początkowa inwestycja przy zakupie pieluch wielorazowych jest wyższa, jednak potem koszty ograniczone są do kosztów prania i ewentualnej wymiany otulacza. A więc jaka ilość pieluch wielorazowych jest wystarczająca? Aby mieć zawsze czystą pieluszkę do dyspozycji, powinno wystarczyć 24 – 36 pieluch.

Pielucha wielorazowa składa się z 3 części:

 1. Otulacze tworzą warstwę wodoodporną. Mogą być polarowe, wełniane lub poliuretanowe. Nie muszą być prane zbyt często, o ile nie są zabrudzone.
 2. Pielucha z materiału jest elementem pochłaniającym. Mogą to być pieluchy kwadratowe, wielowarstwowe, formowane – majtkowe lub wiązane.
 3. Specjalna wkładka – separator, która umożliwia łatwe pozbycie się kupki. Separatory są dostępne w wersji jednorazowej lub też wielorazowej. Separatory jednorazowe produkowane są z celulozy, wiskozy, bambusu, czyli z materiałów, które potem łatwo rozkładają się w przyrodzie. Separatory wielorazowe są z polaru, wystarczy je po prostu wsadzić do pralki. Pieluchy wielorazowe są więc rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.

Rodzaje pieluch wielorazowych

 • AIO (all in one - pieluszki „wszystko w jednym“)
  W klasycznych pieluszkach AIO warstwa pochłaniająca wszyta jest w wodoodporny otulacz. Pieluszki z kieszonką mają z tyłu miejsce do wkładania kolejnych warstw pochłaniających.
 • SIO (snap in one – „zepnij w jedno“)
  Warstwa pochłaniająca i wodoodporna połączone są napami.
 • Pieluszki z otulaczem
  Zwykłe pieluchy, na które koniecznie należy nałożyć jeszcze warstwę wodoodporną – otulacz. Mogą być:
 • kwadratowe,
 • wielowarstwowe,
 • majtkowe,
 • wiązane.

Zasady higieny przewijania niemowlaka

Pielęgnacja pieluch wielorazowych nie jest skomplikowana

Posiusiane pieluchy wystarczy przepłukać w wodzie, kupkę należy najpierw usunąć i przepłukać lub można użyć wstępnie mydła żółciowego. Pieluchy następnie pierzemy w pralce w temperaturze 90 °C używając proszku lub żelu do prania. Lepiej skorzystać z takiego środku do prania, który będzie łagodny dla skóry twojego niemowlaka. Będzie potrzebna wystarczająca ilość pieluch wielorazowych, aby mieć dosyć czasu na upranie oraz wysuszenie jednego prania. Idealnie jest prać pieluchy wielorazowe co 2 – 3 dni, nie zaleca się zostawiać zabrudzonych pieluch w koszu na bieliznę przez dłuższy czas, mogłoby dojść do namnażania bakterii i pleśni.
Rada: Do przechowywania brudnych pieluszek w domu najlepiej sprawdzą się specjalne pojemniki z wodą i środkiem odkażającym.

W ciągu pierwszego roku dziecko zabrudzi 2500 – 3000 pieluch.

Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe nie wymagają pielęgnacji

Sporo rodziców wybiera pieluszki jednorazowe właśnie ze względu na brak potrzeby pielęgnacji po zużyciu. W momencie, kiedy dziecko posiusia się lub zrobi kupkę, po prostu wyrzucamy pieluszkę do kosza. Na wysypisku taka pielucha rozkłada się około 400 – 500 lat.

Można kupić również pieluszki jednorazowe EKO, ale ich cena jest stosunkowo wysoka. Lecz ani w tym wypadku nie są w zupełności biodegradowalne, ani w stu procentach kompostowalne. Pieluszki jednorazowe nie wymagają na początku wielkiej inwestycji.

Uwaga na wrażliwą skórę

Pieluchy jednorazowe mogą zawierać różne substancje chemiczne: perfumy, lotiony, polyakrylan sodu (materiał chłonny), szczątkowe ilości substancji chemicznych (resztki z produkcji). Mogą być przyczyną podrażnień, wysypki, odparzenia, alergii lub egzem wrażliwej skóry dziecka.

Pieluchy do pływania

Specjalny rodzaj pieluch jednorazowych to pieluszko-majtki do pływania. Głównym zadaniem tego rodzaju pieluch jest utrzymać zawartość pieluchy w środku, żeby nie wypłynęła do basenu. Z drugiej strony jednak mogą wchłonąć trochę wody z basenu i zrobić się ciężkie.

Do jakiego wieku moczenie nocne dzieci jest jeszcze normalne?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pieluch jednorazowych?

Stoisz bezradnie w sklepie przed półką pełną pieluch i nie masz pojęcia, które kupić? Ważny jest numer, który oznacza rozmiar pieluch według wagi dziecka.

 • 1 – dla noworodków
  Dla noworodków o wadze od 2 do 5 kilogramów. Noworodki mają jeszcze wrażliwy kikut pępowiny, pieluchy te mają kształt, który zapewni, żeby nie doszło do podrażnienia tego wrażliwego miejsca.
 • 2 – mini
  Dla dzieci od 3 do 6 kilogramów.
 • 3 – midi
  Dla dzieci od 4 do 9 kilogramów.
 • 4 i więcej – maxi
  Te duże pieluchy dalej podzielone są według wagi, należy odczytać informacje na opakowaniach poszczególnej marki.

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Przyda się cierpliwość!

Historia pieluszek

Zanim pojawiły się pieluszki, jakie znamy dzisiaj, naszym przodkom musiało wystarczyć to, co mieli do dyspozycji. Przed pieluchami używano mchu, skór zwierzęcych lub liści. Dopiero w XVIII wieku doszło do udoskonalenia pieluch, chodziło o bawełniane kawałki materiału, które łączono za pomocą metalowych zapinek. Pierwsza wzmianka o pieluszce jednorazowej pochodzi dopiero z 1942 r. od Pauli Ström ze Szwecji. Funkcję warstwy pochłaniającej wypełniały chusteczki papierowe. Środek wykonany na bazie celulozy do pieluch włożył Victor Mills w 1959 r.Źródła: plenkomanie.cz, modrykonik.cz, ppravdoveplinky.cz, blog.feedo.cz, maminka.cz, babylist.com, tehotenstvi.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3