Wskazówki i porady Wielkanocne tradycje na stole

Tradycyjne wielkanocne potrawy

Nasze babcie wiedziały dokładnie, czego według wielkanocnych tradycji nie może zabraknąć na żadnym stole. W ich domach gościły takie potrawy jak jagnięcina, chrzan i nadziewane jajka. Jeżeli chcesz przypomnieć swoim dzieciom tradycyjną wielkanocną atmosferę i przygotować wielkanocny stół, tak jak robiły to nasze babcie, przekażemy Ci kilka rad, które pomogą w przygotowaniach!

Na Wielkanoc przygotuj tradycyjny składnik w nowej formie — świąteczna zupa chrzanowa!

Tradycje wielkanocne obejmują kolorowe pisanki, baranka, święconą wodę i stół pełen wielkanocnych przysmaków. Po czterdziestodniowym poście dobrze jest się najeść. Zmieniające się zwyczaje nie muszą oznaczać, że nie można uroczyście uczcić zakończenia Wielkiego Postu. Spędź ten czas rodzinnie i przygotuj wielkanocną ucztę. Pomogą Ci w niej nasze przepisy na potrawy wielkanocne.

Tradycyjna pascha wielkanocna to zwyczaj popularny u naszych wschodnich sąsiadów, ale także w niektórych rejonach Polski. Wypróbuj nasz przepis na paschę z domowego twarożku

W zależności od części Polski, możemy znaleźć różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W wielu rejonach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. Przede wszystkim zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet gdy nie są już praktykowane.

Niedziela Palmowa

Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już w Niedzielę Palmową. Dzisiaj nie trudnimy się raczej robieniem własnej kolorowej palemki, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zabieramy ze sobą do kościołów. Dawniej robiono palmy samodzielnie lub wraz ze znajomymi – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości.  Krzyżyki, sporządzone z poświęconej palmy, rozmieszczano w rogach pól i domów, co miało chronić przed nieszczęściem oraz przynieść pomyślność i urodzaj.

Wielkanocny wianuszek zrobiony z symbolicznych składników. Baziami możesz stroić nie tylko palmę!

Barwne pisanki — malowane jajka

Wielkanoc to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Jedna z tych chwil, których za dziecka wyczekiwało się z wielką niecierpliwością. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne, a dzisiaj początek nowego życia.

Nie tylko cebula, barwniki i naklejki. Możesz przystroić pisanki listkami!

Święcenie pokarmów, czyli polskie zwyczaje wielkanocne nadal żywe

Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę zachował się aż po dziś dzień.  Przychodzimy do kościoła z wiklinowym, ozdobionym wstążkami i chustami wiklinowym koszykiem, mieszczącym symboliczne pokarmy. Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może jednak zabraknąć: jaj — symbolizujących nowe, rodzące się życie, także narodzin Zbawiciela; baranka — symbolu zmartwychwstania Chrystusa; chrzanu, symbolizującego siłę; wędlin, symbolizujących płodność i dostatek; sera — symbolizującego zdrowie zwierząt hodowlanych; soli — symbolizującej prawdę i oczyszczającej domostwo od złego; a także chleba, babki wielkanocnej, zajączka i pojemniczka na wodę święconą, którą pobieramy w tym czasie i zanosimy do domu na kolejny rok.

Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania!

W koszyczku nie może zabraknąć chleba. Najbardziej tradycyjny będzie przygotowany przez Ciebie

Wielka Niedziela — dzień Zmartwychwstania

W Niedzielę Wielkanocną upamiętniamy Zmartwychwstanie. Dzwony na mszy rezurekcyjnej odbywającej się wczesnym rankiem lub jeszcze wieczorem w Wielką Sobotę, poprzedzają uroczyste śniadanie lub kolację. Stół wielkanocny powinien być uroczyście ozdobiony, przykryty białym obrusem, przystrojony gałązkami bukszpanu. Ozdoby wielkanocne zazwyczaj przedstawiają baranka, pisanki lub zajączka. Nie może ich zabraknąć na świątecznym stole. Możemy też umieścić na nim rzeżuchę — symbol sił witalnych i rodzącego się życia.

Babka wielkanocna to jeden z najpopularniejszych deserów świątecznych. Sprawdź nasz przepis na babkę cytrynową.

Wielkanocną ucztę poprzedzają świąteczne życzenia i dzielenie się jajkiem. Wśród tradycyjnych potraw królują żurek — barszcz biały, kiełbasa, szynka wędzona, pasztety, pieczenie, chrzan na różne sposoby, babki wielkanocne, mazurki, kołacze i serniki. Na deser świąteczne wypieki: babki, mazurki i serniki. Po wielkanocnym śniadaniu przychodzi czas na poszukiwanie drobnych upominków, najczęściej chowanych w mieszkaniu lub w ogrodzie — nazywa się je „zajączkiem wielkanocnym”. To zabawa, sprawiająca dzieciom mnóstwo frajdy!

Wiosenne zioła, warzywa i pieczeń — zamień święconkę we wspaniałą ucztę!

Wielkanocny Poniedziałek

Śmigus kiedyś oznaczał smaganie wierzbowymi witkami lub polewanie wodą. Dyngusem w postaci pisanki, słodyczy lub pieniędzy można było wykupić się od śmigusa. Wbrew pozorom, dziewczęta najmocniej oblane wodą lub wysmagane gałązkami, cieszyły się największym powodzeniem u chłopaków. Obecnie praktykuje się już tylko oblewanie wodą, i to wszystkich po równo. Z lokalnych zwyczajów warte odnotowania są wilamowskie śmiergusty. To wciąż żywa tradycja na Śląsku. Przypomina tradycyjny Lany Poniedziałek. Panny na wydaniu są oblewane wodą lub wrzucane do wypełnionych wodą wanien, a oblewają je wystrojeni w regionalne stroje młodzieńcy, zwani śmierguśnikami. Oblanie wodą w ten dzień wróży szczęście i pomyślność.

Wielkanocne tradycje na stole

Niech radość zagości też na talerzach. Ciasto nie musi być nudne, przygotuj wielkanocnego królika!


Źródła: https://www.garneczki.pl/blog/tradycje-i-zwyczaje-wielkanocne-w-polsce/
https://kobieta.onet.pl/dom/tradycje-wielkanocne-w-polsce-i-na-swiecie-zwyczaje-wielkanocne/3trwn3m
https://dziecisawazne.pl/tradycje-wielkanocne-jak-to-bylo-kiedys/

wikipedia.pl

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3