Dziecko Maluch Wczasy z małymi dziećmi: nad morze czy w góry?

Zastanawiasz się, dokąd wybrać się na urlop z dzieckiem? Przede wszystkim wybierz tylko jedno miejsce, ponieważ dzieci nie przepadają za częstymi zmianami. Jeśli planujesz co kilka dni zmieniać miejsce pobytu i zwiedzać różne miasta, nie dajesz maleństwu szansy na przyzwyczajenie się,  a to z pewnością odbije się na jego zachowaniu.

Lepiej w góry niż w tropiki

Jeśli kochasz morze i najchętniej chciałbyś spędzić całe dni na plaży lub w wodzie, zastanów się, czy tym razem nie zrezygnować ze swoich planów. Małe dzieci powinny unikać plaży. Nawet gdyby przebywały pod parasolem lub były osłonięte parawanem, promienie słoneczne mogą wywołać poparzenia, ponieważ skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa. Jeśli doliczyć do tego upał i wiatr, można się spodziewać, że maluch zamiast być zachwycony wyjazdem, stanie się bardzo niespokojny - a Ty razem z nim. Starsze dzieci można zabrać nad morze, ale tylko wcześnie rano i pod wieczór, aby nie narażać ich na najbardziej szkodliwe promieniowanie.  Nasze pociechy nie powinny przebywać na słońcu, więc lepiej, jeśli zapewnimy im chłodniejsze otoczenie, przewiewne ubrania i czapkę na głowę.

Na pierwsze wakacje w trójkę świetnie nadają się góry, w których według portalu Planeta mama nawet najmniejsze dzieci mogą czuć się całkiem dobrze. Można spacerować z dzieckiem w nosidełku lub wózku i oddychać świeżym powietrzem. Trzeba jednak zadbać o organizację czasu, ponieważ dzieci, przebywając na powietrzu, szybko się męczą. Dlatego odradzamy planowanie długich wycieczek. Mając pod nosem piękne góry, nie trzeba zatem wybierać się w dalekie podróże. Chyba przyznasz, że o wiele łatwiej wybrać się w Bieszczady niż stresować się lotami, wynajmem samochodu i transferami podczas wakacji za granicą. Ułatw sobie życie, na tropiki jeszcze przyjdzie pora.

Nie zapomnij również , aby w miarę możliwości zachować podczas wakacji codzienne zwyczaje - dzieci dla własnego komfortu potrzebują rutyny. Spróbuj układać je do snu o stałych porach, zapewnij im odpoczynek w ciągu dnia, a zobaczysz, że niepokój wkrótce zamieni się w dobry nastrój i maluchy odzyskają równowagę emocjonalną.

Co zabrać na urlop z dziećmi?

Bagaż to ulubiony temat rodziców. Jedni wszystko pakują podwójnie, na wszelki wypadek. Drudzy stawiają na minimalizm i po kilku dniach cierpią na brak czystych ubranek. Przy małym dziecku wszystko, co potrzebne, trzeba zabrać z domu. Spakuj zatem:

  • pieluszki,
  • ubrania i buciki - na upalne dni oraz chłodne wieczory
  • kosmetyki i przybory higieniczne,
  • krem do opalania,
  • leki, które dziecko zażywa oraz dodatkowo: krople do nosa, leki antyhistaminowe, leki na biegunkę, termometr,
  • okulary słoneczne,
  • produkty z długim terminem przydatności do spożycia, sztuczne mleko,
  • butelki, smoczek,
  • nie zapomnij ulubionych rzeczy i zabawek dziecka, bez których nie może się obejść i z którymi wszędzie poczuje się jak w domu.

Samochód czy samolot?

Z małym dzieckiem najwygodniej podróżuje się własnym samochodem. W każdej chwili możemy się zatrzymać, a gdy dziecko zacznie płakać, unikniesz zgorszonych spojrzeń współpasażerów w autobusie. W czasie upałów możesz włączyć klimatyzację, ale tak, aby różnica między temperaturą na zewnątrz i w środku nie przekraczała 5 stopni.  Załóż na okna osłony, żeby na maluszka nie świeciło słońce, zapakuj pieluchy, zabawki, dodatkowe ubranka, przypnij fotelik i ruszaj w drogę.

W odległe miejsca trzeba dolecieć samolotem. Dobra wiadomość jest taka, że przy malutkim dziecku można zaoszczędzić na biletach. Podczas startu i przy lądowaniu daj dziecku smoczek, aby wyrównać ciśnienie. Później pozostaje Ci mieć nadzieję, że maluch prześpi cały lot i nie będzie trzeba spacerować z płaczącym dzieckiem na rękach, ani kołysać go do snu w wąskim korytarzyku przy toalecie. Bo i tak może się zdarzyć.

Jedzenie na wakacjach z dzieckiem

Jeśli w cenie pokoju hotelowego nie ma śniadania, warto zaopatrzyć się we własny prowiant.   Możesz wziąć muffinki, mleko UHT, jajka na twardo i świeże owoce. Nie zapomnij również o ulubionych przekąskach dziecka. To wszystko może okazać się pomocne, gdy Twoja pociecha zacznie się buntować w miejscu publicznym, a Ty będziesz chcieć je szybko uspokoić.

W restauracji wybieraj przekąski - mogą być ciekawe dla małego gościa, który nie będzie się złościł wyczekując dania głównego. Według portalu Yummy toddler Food dziecko może zająć zabawa słomkami do napojów. Jeśli nie wiemy, ile trzeba czekać na jedzenie, lepiej wcześniej przyjść do restauracji. Dzięki temu będziecie mieć dostatecznie dużo czasu na zjedzenie w spokoju, a lokal nie będzie zatłoczony. Nie zapomnij o sobie. Kiedy, jeśli nie podczas urlopu możesz sobie pozwolić na wyjątkowo pyszny deser lub owoce morza? Pokaż dziecku, że w życiu ważne jest celebrowanie przyjemnych chwil i ciesz się nimi.

Noclegi baby friendly

Nie możesz już myśleć tylko o sobie podczas wyboru noclegu. Rodzina potrzebuje wygody. Poszukaj w internecie hoteli i pensjonatów baby friendly lub family friendly. W ten sposób możesz mieć pewność, że obiekt jest dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi. Dobrym pomysłem są także apartamenty z aneksem kuchennym i łazienką, które można wynająć na parę dni w stosunkowo niskiej cenie.  Zwróć również uwagę na okolicę, w której znajduje się Twój hotel. Opierając się na recenzjach łatwo możesz zweryfikować czy cisza nocna nie będzie zakłócana przez krzyki rozbawionej młodzieży dochodzące z pobliskich lokali.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3