Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Wakacje bez samochodu - jak sobie radzić?

Najważniejsza różnica między podróżowaniem swoim autem a publicznym transportem to planowanie. Ponieważ pociągi i autobusy nie są na nasze zawołanie, przed wyjazdem musimy zorientować się w datach i godzinach kursów. Wygodnie jest usiąść we własnym samochodowym fotelu, tuż pod domem,  zapakować do auta pod sam dach wszystko co się zmieści i ruszyć przed siebie. Podróże samochodem z jednej strony dają poczucie swobody i niezależności, ale z drugiej - ograniczają naszą perspektywę. Blokują kontakt z rzeczywistością i nasze interakcje z ludźmi, stwarzając pewien dystans do świata.

Znacznie ciekawiej jest spróbować zupełnie innej perspektywy, jaką jest jazda transportem publicznym, więc pozwólmy sobie na zorganizowanie wakacji, podczas których zaliczymy kilka wspólnych, niecodziennych i niezapomnianych momentów!

Podczas dłuższych podróży na ogół masz pięć alternatywnych środków transportu: autokar, pociąg, samolot, statek i - musimy to uwzględnić - stop lub BlaBlaCar.

Podróż środkami lądowymi

Niezwykłą zaletę jest opanowanie do perfekcji kompaktowego pakowania walizek. Nie uwierzysz, ile może się zmieścić w plecaku turystycznym! Konieczność minimalizowania pakunków początkowo może być bolesna i wydawać się niemożliwa, jednak już w czasie podróży odczujesz wielką swobodę. Miła jest bowiem świadomość, że wystarczy jeden ruch ręką i wszystko co najpotrzebniejsze jest przy Tobie. Busy są najpowszechniejszym środkiem transportu - możesz z nich korzystać nie tylko w trakcie podróży między państwami lub miastami, ale także zwiedzając miasta.  W zależności od wybranego przewoźnika może być konieczne zapewnienie sobie zapasowego źródła zasilania do urządzeń elektronicznych (aparat, telefon), ale nawet w autobusie może pozytywnie Cię zaskoczyć obecność gniazdka elektrycznego. Spodziewaj się także pokładowej toalety oraz serwowanych przekąsek. Jeżeli jedziesz z dzieckiem, pamiętaj, by zapewnić mu rozrywkę podczas tych kilku (-nastu) godzin podróży - mały zestaw do rysowania lub puzzle mogą się przydać! Na końcu przypomnij sobie koszt biletu i porównaj go z wydatkiem na podobną eskapadę samochodem. Masz też już pierwsze wspomnienia z odwiedzonych miejsc - dworców, i być może historie o współpasażerach. Opłacało się?

Poruszając się koleją, mamy nieco szersze możliwości. Możesz zdecydować się na przykład na przedział sypialny. Licz się w tym przypadku z wyższym kosztem, ale jeżeli jedziesz z małym dzieckiem, nadrobisz to niesłychanym komfortem. Być może uda Ci się zająć tańszy nieco dwuosobowy przedział bez współpasażerów. W przypadku transportu publicznego możesz liczyć na rozmaite zniżki. Zdarzają się niestety opóźnienia, jednak wtedy domagaj się częściowego lub pełnego zwrotu kosztów biletu. Jeżeli masz wątpliwości i inne pytania, to FAQ na stronie przewoźnika oraz infolinia powinny pomóc.

Na co uważać na dworcach?

Przede wszystkim nie panikuj wśród ogólnego rozgardiaszu i komunikatów o odjeżdżających  pociągach. Zdążysz, pod pewnymi warunkami. Pilnuj swojego bagażu i spokojnie rozejrzyj się za rozkładem jazdy oraz informacją dla podróżujących. Wszelkich informacji udzielają pracownicy w każdej kasie biletowej, możesz też w tym celu wykorzystać (na dużych dworcach) najnowsze technologie - automaty i oczywiście własny smartfon.  Pamiętaj, że z dworcem jest jak z teatrem: lepiej przyjechać wcześniej i nieco poczekać niż się spóźnić! Widok odjeżdżającego “naszego” pociągu lub autobusu budzi całą gamę uczuć: od irytacji po wściekłość, ale może też być wstępem do przygody...

Jak radzić sobie na miejscu?

Nie musisz się stresować lokalnymi przepisami drogowymi, nie siedząc za kierownicą. Jeżeli jesteś w parku lub centrum miasta, użyj najbardziej uniwersalnego środka transportu - własnych nóg! W wielu miastach (np. w Krakowie) łatwo też wypożyczyć rower. Teraz możesz już dotrzeć wszędzie tam, gdzie samochód nie wjedzie i nie masz szans zaparkować. Ominie Cię więc strata czasu, nie będziesz jeździł w kółko w poszukiwaniu wolnego miejsca.   

Mimo wszystko bardzo ważne jest, by zorientować się w lokalnej komunikacji miejskiej i, jeżeli przewidujesz wycieczki na dłuższych dystansach, w miarę możliwości postaraj się o bilety całodzienne lub tygodniowe.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to przygotowanie się na zmienne warunki pogodowe. Ponieważ nie będzie pod ręką samochodu, w którym można się szczelnie zamknąć, bierz pod uwagę prognozy pogody i w zależności od nich, uzbrajaj się w odpowiedni ekwipunek oraz planuj wycieczki w taki sposób, by deszcz nie złapał Cię pośrodku dziczy.

Na koniec być może najważniejsze - kup papierową mapę. Niezależnie od dostępu do Wi-Fi i internetu w telefonie mapa da Ci pewność i poczucie bezpieczeństwa. Zawsze możesz na niej polegać i niejednokrotnie okaże się precyzyjniejsza i bogatsza w informacje niż GPS.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3