Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Wakacje bez samochodu - jak sobie radzić?

Najważniejsza różnica między podróżowaniem swoim autem a publicznym transportem to planowanie. Ponieważ pociągi i autobusy nie są na nasze zawołanie, przed wyjazdem musimy zorientować się w datach i godzinach kursów. Wygodnie jest usiąść we własnym samochodowym fotelu, tuż pod domem,  zapakować do auta pod sam dach wszystko co się zmieści i ruszyć przed siebie. Podróże samochodem z jednej strony dają poczucie swobody i niezależności, ale z drugiej - ograniczają naszą perspektywę. Blokują kontakt z rzeczywistością i nasze interakcje z ludźmi, stwarzając pewien dystans do świata.

Znacznie ciekawiej jest spróbować zupełnie innej perspektywy, jaką jest jazda transportem publicznym, więc pozwólmy sobie na zorganizowanie wakacji, podczas których zaliczymy kilka wspólnych, niecodziennych i niezapomnianych momentów!

Podczas dłuższych podróży na ogół masz pięć alternatywnych środków transportu: autokar, pociąg, samolot, statek i - musimy to uwzględnić - stop lub BlaBlaCar.

Podróż środkami lądowymi

Niezwykłą zaletę jest opanowanie do perfekcji kompaktowego pakowania walizek. Nie uwierzysz, ile może się zmieścić w plecaku turystycznym! Konieczność minimalizowania pakunków początkowo może być bolesna i wydawać się niemożliwa, jednak już w czasie podróży odczujesz wielką swobodę. Miła jest bowiem świadomość, że wystarczy jeden ruch ręką i wszystko co najpotrzebniejsze jest przy Tobie. Busy są najpowszechniejszym środkiem transportu - możesz z nich korzystać nie tylko w trakcie podróży między państwami lub miastami, ale także zwiedzając miasta.  W zależności od wybranego przewoźnika może być konieczne zapewnienie sobie zapasowego źródła zasilania do urządzeń elektronicznych (aparat, telefon), ale nawet w autobusie może pozytywnie Cię zaskoczyć obecność gniazdka elektrycznego. Spodziewaj się także pokładowej toalety oraz serwowanych przekąsek. Jeżeli jedziesz z dzieckiem, pamiętaj, by zapewnić mu rozrywkę podczas tych kilku (-nastu) godzin podróży - mały zestaw do rysowania lub puzzle mogą się przydać! Na końcu przypomnij sobie koszt biletu i porównaj go z wydatkiem na podobną eskapadę samochodem. Masz też już pierwsze wspomnienia z odwiedzonych miejsc - dworców, i być może historie o współpasażerach. Opłacało się?

Poruszając się koleją, mamy nieco szersze możliwości. Możesz zdecydować się na przykład na przedział sypialny. Licz się w tym przypadku z wyższym kosztem, ale jeżeli jedziesz z małym dzieckiem, nadrobisz to niesłychanym komfortem. Być może uda Ci się zająć tańszy nieco dwuosobowy przedział bez współpasażerów. W przypadku transportu publicznego możesz liczyć na rozmaite zniżki. Zdarzają się niestety opóźnienia, jednak wtedy domagaj się częściowego lub pełnego zwrotu kosztów biletu. Jeżeli masz wątpliwości i inne pytania, to FAQ na stronie przewoźnika oraz infolinia powinny pomóc.

Na co uważać na dworcach?

Przede wszystkim nie panikuj wśród ogólnego rozgardiaszu i komunikatów o odjeżdżających  pociągach. Zdążysz, pod pewnymi warunkami. Pilnuj swojego bagażu i spokojnie rozejrzyj się za rozkładem jazdy oraz informacją dla podróżujących. Wszelkich informacji udzielają pracownicy w każdej kasie biletowej, możesz też w tym celu wykorzystać (na dużych dworcach) najnowsze technologie - automaty i oczywiście własny smartfon.  Pamiętaj, że z dworcem jest jak z teatrem: lepiej przyjechać wcześniej i nieco poczekać niż się spóźnić! Widok odjeżdżającego “naszego” pociągu lub autobusu budzi całą gamę uczuć: od irytacji po wściekłość, ale może też być wstępem do przygody...

Jak radzić sobie na miejscu?

Nie musisz się stresować lokalnymi przepisami drogowymi, nie siedząc za kierownicą. Jeżeli jesteś w parku lub centrum miasta, użyj najbardziej uniwersalnego środka transportu - własnych nóg! W wielu miastach (np. w Krakowie) łatwo też wypożyczyć rower. Teraz możesz już dotrzeć wszędzie tam, gdzie samochód nie wjedzie i nie masz szans zaparkować. Ominie Cię więc strata czasu, nie będziesz jeździł w kółko w poszukiwaniu wolnego miejsca.   

Mimo wszystko bardzo ważne jest, by zorientować się w lokalnej komunikacji miejskiej i, jeżeli przewidujesz wycieczki na dłuższych dystansach, w miarę możliwości postaraj się o bilety całodzienne lub tygodniowe.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to przygotowanie się na zmienne warunki pogodowe. Ponieważ nie będzie pod ręką samochodu, w którym można się szczelnie zamknąć, bierz pod uwagę prognozy pogody i w zależności od nich, uzbrajaj się w odpowiedni ekwipunek oraz planuj wycieczki w taki sposób, by deszcz nie złapał Cię pośrodku dziczy.

Na koniec być może najważniejsze - kup papierową mapę. Niezależnie od dostępu do Wi-Fi i internetu w telefonie mapa da Ci pewność i poczucie bezpieczeństwa. Zawsze możesz na niej polegać i niejednokrotnie okaże się precyzyjniejsza i bogatsza w informacje niż GPS.

Published: 12 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.