Zdrowy tryb zycia Relaks W zdrowym mieszkaniu zdrowe powietrze

Dom to miejsce, w którym spędzamy większość czasu i powinniśmy dbać o to, żeby dobrze się w nim żyło, a zwłaszcza oddychało. W mieszkaniu, nie tylko podczas sprzątania, unosi się kurz, a do powietrza przedostają się szkodliwe substancje. Jeśli suszymy pranie wewnątrz, do powietrza przenika również wilgoć.

Wietrzenie

Mieszkanie powinno oddychać. Należy uważać, by nie przyczynić się nieświadomie do powstania grzyba, którego bardzo trudno się pozbyć. Suszenie prania, gotowanie, prysznic to czynności, podczas których powstaje najwięcej wilgoci. Jeśli mieszkamy w ocieplonym budynku z plastikowymi oknami, paradoksalnie może to powodować powstawanie grzyba. Ściany nie są wentylowane, nie ma wymiany powietrza.

Wietrzyć należy przynajmniej dwa razy dziennie, przede wszystkim w kuchni, łazience i sypialni. W okresie zimowym wystarczy krótkie, lecz intensywne wietrzenie. Otwórzmy okna i zróbmy 5-minutowy przeciąg. Wiosną i jesienią możemy wietrzyć nieco dłużej. Latem zostawmy otwarte okna nawet na pół godziny.

Sprzątanie bez chemii

Chlor, amoniak, substancje zapachowe lub antybakteryjne mogą być szkodliwe przy wdychaniu, lub w kontakcie ze skórą. Obciążają też powietrze w mieszkaniu. Znajdziemy je w środkach czystości, proszkach do prania, płynach do płukania tkanin. Patyczki zapachowe, odświeżacze powietrza, esencje i świeczki zapachowe mogą zawierać toluen, formaldehyd i benzen. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na ich skład.

Możemy ograniczyć także ilość detergentów i chemii do sprzątania. Soda oczyszczona, ocet, sok z cytryny często radzą sobie ze sprzątaniem równie dobrze jak drogie środki chemiczne zawierające mnóstwo szkodliwych substancji. Sprzątanie jest najskuteczniejsze na mokro. Do odkurzacza warto dokupić filtry HEPA. Po odkurzaniu i sprzątaniu należy wywietrzyć mieszkanie. Trzeba pamiętać także o regularnym opróżnianiu kosza na śmieci i dokładnym myciu go z zewnątrz i od środka.

Kwiaty

Rośliny pokojowe to nie tylko ozdoba mieszkania, pomagają w oczyszczaniu powietrza. Musimy jednak dobrać odpowiednie gatunki, które unieszkodliwiają toksyny. Ksylen jest dodawany do środków do odtłuszczania powierzchni i sprejów do mebli. Substancję tę neutralizują nefrolepis, daktylowiec, areka katechu i różanecznik indyjski. Benzen występuje w farbach, tworzywach sztucznych i detergentach. Aby go unieszkodliwić, ustawmy w domu zielistkę Sternberga, skrzydłokwiat lub epipremnum złociste. Formaldehyd znajduje się w wielu przedmiotach obecnych w mieszkaniu – dywanach, tkaninach, kosmetykach, farbach, materiałach izolacyjnych. Dlatego warto postawić na gerbery, chryzantemy, bluszcze i różne gatunki fikusów.

W wilgoci, cieple i ciemności czyhają na nas roztocza. Najczęściej można je spotkać w łóżkach, tapczanach i dywanach. Ich zwalczanie to prawdziwa walka z wiatrakami, ale można przynajmniej ograniczyć ich ilość. Nie zapominajmy o częstym wietrzeniu. Pokrowce i bieliznę pościelową należy prać często w temperaturze 60 °C. Warto zwrócić uwagę na wszystkie tkaniny w sypialni.

Jeśli mamy dzieci, trzeba wiedzieć, że niebezpieczne mogą także materiałowe i pluszowe zabawki. Roztocza giną w niskich temperaturach i pod wpływem światła słonecznego. Dlatego zabawki można od czasu do czasu włożyć na noc do zamrażalnika.

Świeże powietrze w mieszkaniu, zawierające minimum szkodliwych substancji, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz również samopoczucie. Jeśli przyswoimy sobie parę trików, bez większego kłopotu będziemy w stanie utrzymywać odpowiedni klimat w domu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Sałata lodowa (szt. = 3.99)
Tesco Sałata lodowa
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3