Zdrowy tryb zycia Zdrowie W tym miesiącu spokój: 5 sposobów na bóle menstruacyjne

Ty także co miesiąc drżysz na myśl, kiedy nadejdzie i w napięciu oczekujesz pierwszych skurczy w dole brzucha? Naukowcy odkryli, że bóle menstruacyjne mogą być równie bolesne jak zawał serca. Aż 20% kobiet odczuwa tak silne bóle brzucha, że wpływają one na ich zwykłe funkcjonowanie. Rozwiązaniem mogą być leki przeciwbólowe, które jednak nie zawsze przynoszą ulgę. Istnieje kilka innych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami miesiączkowymi.

1. Ciepło

Bóle menstruacyjne łagodzi ciepło. Najlepszy jest termofor napełniony gorącą wodą położony w okolicy podbrzusza, ale uwaga na oparzenia! Termofor można najpierw zawinąć w ręcznik lub koc i przyłożyć w bolące miejsce. Warto się zaopatrzyć w specjalny pokrowiec na termofor. Ponadto można wykorzystać poduszeczki żelowe, które wystarczy ogrzać w kuchence mikrofalowej - działają identycznie jak termofor. Ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi dolegliwości bólowe.

2. Magnez

Magnez to cenny minerał, który rozluźnia mięśnie. Należy zatem uzupełniać jego poziom i to nie tylko wtedy, gdy poczujemy bóle menstruacyjne. Może być stosowany w tabletkach, w postaci musującej, ale znajdziemy go również w wielu produktach spożywczych, takich jak banany, daktyle, orzechy brazylijskie, migdały, sandacz, brokuł, szpinak czy kalafior.

3. Zioła

Nasze babcie znały naturalne sposoby radzenia sobie z bólami miesiączkowymi. Wszechstronnym kobiecym ziołem jest przywrotnik. Herbatkę z przywrotnika należy pić 2 razy dziennie na 10 dni przed rozpoczęciem miesiączki oraz w jej trakcie.

Rozkurczowo działa także pięciornik. Napar z jego liści można pić w czasie miesiączki 2 - 3 razy dziennie.

Trzecim ziołem polecanym w walce z dolegliwościami miesiączkowymi jest ruta. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ w dużych ilościach jest trująca. Lepiej kupić nalewkę z ruty i przestrzegać zaleconego dawkowania.

Powyższe zioła nie powinny być stosowane w czasie ciąży i karmienia piersią.

4. Odpowiednia ilość wody

Najprostszym, a zarazem bardzo skutecznym sposobem jest woda. Oczyszcza organizm, wypłukuje toksyny i zapewnia odpowiednie ukrwienie mięśniom brzucha. Przed i w trakcie menstruacji należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów, czyli około 6 - 8 szklanek czystej niegazowanej wody dziennie. Można poprawić jej smak paroma kroplami soku z cytryny lub listkami mięty. Woda łagodzi także towarzyszące miesiączce wzdęcia, które wzmagają skurcze. Jeśli podczas miesiączki dodatkowo cierpisz na biegunki, tym bardziej powinnaś zadbać o uzupełnianie płynów.

5. Olejki eteryczne

Aromaterapia i masaż olejkami eterycznymi może okazać się skuteczny w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych. Wypróbuj olejek imbirowy, który ma naturalne działanie przeciwbólowe lub olejek majerankowy. Oba można stosować bezpośrednio na skórę, delikatnie wmasowując w podbrzusze. Dzięki kominkowi do aromaterapii wystarczy parę kropel, by wypełnić zapachem całe pomieszczenie. Inhalacje mogą wzmocnić działanie olejku.

Cud natury

Pomimo bólu, nie zapominajmy, że menstruacja to naturalny element naszego życia. Symbol kobiecości i płodności. Trzeba ją zaakceptować i nauczyć się z nią żyć, a powyższe rady mogą okazać się w tym pomocne.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3