Dziecko Maluch W oduczaniu dziecka od ssania kciuka pomoże spokój w domu

Już około 15. tygodnia ciąży maleństwa w brzuchu mamy wkładają kciuk do buzi. Czynność ta pełni bardzo ważną funkcję – dziecko ćwiczy w ten sposób odruch ssania i uczy się prawidłowego chwytania piersi, co pomaga w karmieniu. Trening ssania w brzuchu mamy ma również wpływ na późniejszy rozwój mowy. Jeśli jednak przyzwyczajenie trwa zbyt długo, traci swoją pierwotną funkcję.

Ciąża tydzień po tygodniu: co dzieje się w Twoim organizmie?


Dlaczego dzieci ssą kciuk?

Trzy czwarte niemowląt ssie kciuk w pierwszym roku życia. Robią to, gdy się nudzą, gdy są zmęczone lub rozdrażnione. Ssaniu kciuka często zresztą towarzyszy inne przyzwyczajenie: mięcie rogu kołderki, nawijanie pasemka włosów na palec lub chwytanie ucha. Ssanie kciuka wcale nie musi jednak oznaczać problemów emocjonalnych. Jest jednym z naturalnych odruchów. Noworodki od urodzenia mają potrzebę ssania.

12 twarzy dziecka: tego wszystkiego nauczy się w jeden rok!


Kiedy ssanie kciuka zaczyna być problemem?

Lekarze ostrzegają, że długotrwałe ssanie kciuka może mieć negatywny wpływ na wzrost szczęki, zębów i motorykę języka, co prowadzi do wad wymowy i problemów logopedycznych. U 40% dzieci, które odwiedzają ortodontę z powodu wad zgryzu, winne jest właśnie ssanie kciuka. Na mniejsze wady pomoże aparat, w niektórych przypadkach jednak wady zgryzu mogą okazać się dużym problemem. Czasami konieczna jest operacja.

Lekarze uważają, że do 4. roku życia nie trzeba oduczać dziecka ssania kciuka. Jeśli rozwój mowy przebiega prawidłowo, to nie ma powodów do obaw. Baczniej należy przyglądać się dopiero pięciolatkom i dzieciom, którym zaczynają rosnąć drugie ząbki. Wówczas mogą powstawać problemy ortodontyczne. Inne sygnały ostrzegawcze to odciski na kciuku od ssania, zaburzenia mowy i problemy z ząbkami.

Najlepsze rady na ząbkowanie


Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Na początek warto zaobserwować, w jakich sytuacjach maluch wkłada palec do ust i ssie. Można robić notatki. Oduczanie ssania kciuka jest bardzo indywidualną kwestią. Kluczową rolę odgrywa eliminacja przyczyn. Jeśli zatem dziecko ssie kciuk z nudów, wówczas można spróbować je zabawić na przykład pacynką zakładaną na dłoń lub odciągnąć jego uwagę w inny sposób. Jeśli dziecko ssie kciuk w nocy, można zaopatrzyć się w plastikowy ochraniacz na kciuk.

Na nic zda się straszenie dziecka wadami zgryzu, karanie i stresowanie. Mogłoby to jeszcze pogorszyć sprawę. W podobnych przypadkach najlepiej działa pozytywna motywacja. Za każdym razem, kiedy maluch nie będzie ssał kciuka, pochwal go lub daj mu małą nagrodę.

Częstym i skutecznym rozwiązaniem jest zastąpienie kciuka smoczkiem. Choć smoczek nie jest mile widziany, w tym przypadku może się okazać pomocny. Anatomicznie wyprofilowany smoczek jest mniej szkodliwy, a oduczanie od smoczka jest prostsze niż oduczanie od ssania kciuka.

Czy moje dziecko potrzebuje smoczka? 

W oduczaniu dziecka od ssania kciuka pomoże spokój w domu

Inną pomocą przydatną w oduczaniu jest specjalny gorzki lakier do paznokci, który można kupić w aptece. Ma on zniechęcić dziecko do ssania kciuka, podczas którego uwalnia się gorzki smak. Lakier stosuje się także na obgryzanie paznokci, ale to z kolei dotyczy raczej starszych dzieci.

Oduczaj bezstresowo

Obojętne, jaką metodę oduczania wybierzesz, pamiętaj, aby zapewnić dziecku wsparcie i stać się jego sojusznikiem. Zapomnij o zakazach, nakazach i karach. Dobra atmosfera w domu czasem potrafi zdziałać cuda.Źródła: womanonly.cz, motherclub.cz, zdraviakrasa.cz, maminka.cz, babycenter.com


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Brokuły 450 g (kg = 6.64)
Tesco Brokuły 450 g
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Ziemniaki luz (kg = 2.99)
Ziemniaki luz
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Tesco Koperek otarty 10 g (kg = 99.00)
Tesco Koperek otarty 10 g
  099
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3