Dziecko Noworodek W jaki sposób komunikuje się twój maluszek?

Gdy noworodek „nadaje”

Dzieci nie rodzą się ze zdolnością do mówienia, dlatego komunikacja z nimi jest bardzo podstawowa, gwałtowna i zwykle zaczyna się płaczem! Płacz jest za to bardzo skuteczną formą komunikacji, i tak potężną, że mama, gdy tylko słyszy płacz dziecka, czuje bardzo silny instynkt, by natychmiast pójść do dziecka i odpowiedzieć na jego potrzeby. Jest to przejaw niezwykłego instynktu przetrwania, ale z czasem komunikowanie się twojego dziecka przestanie opierać się jedynie na wołaniu o pomoc. Aby dowiedzieć się, dlaczego dziecko płacze, przeczytaj nasz artykuł: „Dlaczego dzieci płaczą?”

„Halo, tu odbiór”

Dzieci są również świetnymi obserwatorami i słuchaczami. Ich ulubionym dźwiękiem jest dźwięk głosów rodziców, a ulubionym widokiem – widok twarzy rodziców. Takie zachowanie jest również podstawowym instynktem, który później pozwoli dziecku nauczyć się komunikować i w końcu zacząć używać języka mówionego.

W jaki sposób dziecko uczy się komunikować?

Twoje dziecko zaczyna uczyć się komunikacji już w momencie, gdy słyszy pierwsze głosy, będąc w brzuchu mamy. Ma to miejsce około 20. tygodnia ciąży.

Nienarodzone dziecko rozpoznaje twój głos i słucha zwłaszcza jego, ale słyszy również głosy osób, które są wokół ciebie.

Dlatego już od pierwszego dnia życia dziecko będzie znało twój głos i będzie wiedziało, że ludzie ze sobą rozmawiają.

Jak mogę pomóc dziecku się komunikować?

Świetnym sposobem na początku są tzw. zabawy w powtarzanie, jak na przykład wystawianie języka. To takie urocze. Po prostu usiądź z dzieckiem i wystaw język, zachęcając je, by zrobiło to samo. Na początku może to mu zająć chwilę, ale później będzie doskonale wiedziało, co robić. To jest pierwszy krok w stronę komunikacji – bez użycia słów.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by pomóc dziecku w nauce komunikacji, jest komunikowanie się z nim – i to komunikowanie się często i dużo! Nie zawsze muszą to być słowa. Mogą to być też śmieszne odgłosy, piosenki, muzyka, zabawne tony głosu – cokolwiek przyjdzie ci do głowy. To jest to, co twoje dziecko kocha: uczucie, że twoja uwaga jest skierowana ku niemu.

Gdy mówisz do dziecka, pamiętaj, by również go słuchać – zawsze pozostaw mu czas na odpowiedź. Chociaż nie będzie ci na początku odpowiadało słowami, z całą pewnością będzie robiło wszystko, by mieć swój wkład w konwersację.

Możesz zacząć mówić do dziecka jeszcze zanim się urodzi. Mów do niego i opowiadaj mu o rzeczach, które dzieją się wokół ciebie.

Niektóre mamy uważają, że ich dziecko, gdy przyjdzie na świat, będzie pozytywnie reagować na książki, które w ciąży czytają na głos, lub rodzaj muzyki, którego słuchają. Być może będzie tak dlatego, że rzeczy te będą wydawać się dzieciom znajome i będą im się kojarzyć z poczuciem bezpieczeństwa.

Kiedy Twoje dziecko zacznie wskazywać na przedmioty (a stanie się to pomiędzy 9. a 12. miesiącem życia), będzie to pierwsza okazja, by mogło pokazać innym ludziom, co je interesuje i co jest dla niego ważne. Jest to uniwersalna i skuteczna forma komunikacji. Gdy ktoś wskazuje na coś, ludzie zwracają na to uwagę.

Jako jedyni spośród wszystkich zwierząt, my – ludzie – wskazujemy na przedmioty i mamy białka w oczach. Jedna z teorii głosi, że mamy takie wyjątkowe oczy dlatego, żeby inni ludzie mogli zobaczyć, na co my patrzymy. Dzieci nie mają takiej zdolności od razu, ale twój maluch szybko nauczy się patrzeć tam, gdzie ty patrzysz i odczytywać twoje emocje. Są to tak zwane „odniesienia społeczne”.

Gesty wykonywane rękoma i ciałem, pokazywanie u dziecka i piosenki o czynnościach

Niemowlęta potrafią gestykulować jeszcze zanim nauczą się mówić. Niektórzy rodzice uczą swoje dzieci pokazywać lub wykonywać gesty oznaczające kilka słów-kluczy, takich jak np. „więcej”, „mleko”, „pełny”. To pomaga niemowlętom, gdyż niezrozumienie je frustruje. Niemniej jednak nie musisz uczyć się dokładnego „języka migowego” niemowląt – możesz wymyślić własne znaki i po prostu bawić się w ten sposób z maluchem. Około siódmego miesiąca życia zacznie on odpowiadać i rozumieć proste gesty wykonywane rękoma i ciałem takie jak „nie”, „popatrz” itd.

Świetnym sposobem na naukę słów poprzez wykonywanie ruchów są piosenki o czynnościach. Wiele radości sprawi twojemu maluszkowi siedzenie u ciebie na kolanach, podczas gdy ty będziesz śpiewać i wykonywać gesty. Jest to jedna z metod, w której maluszek może brać czynny udział, zanim jeszcze zacznie mówić i śpiewać. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł o śpiewaniu piosenek z dzieckiem.

Uczenie się słów poprzez wykonywanie ruchów jest zawsze świetną metodą nauki, ponieważ niemowlęta uczą się poprzez swoje zmysły i w sposób bardziej fizyczny niż intelektualny czy językowy.

Im więcej mówisz do dziecka, tym bardziej jego mózg się rozwija

Podczas pierwszych dwóch lat mózg twojego dziecka rośnie dużo szybciej, niż będzie to miało miejsce w ciągu całego jego dalszego życia.

Upraszczając, będzie budował sieci nerwowe (nazywane synapsami) pomiędzy poszczególnymi komórkami mózgowymi (neuronami). Sieci te będą się tworzyć w momencie, gdy dziecko będzie się uczyło nowych rzeczy, a będą kompletne, gdy nauka zostanie ukończona. Może to przypominać wytyczanie ścieżki poprzez pole pszenicy… Im dłużej będzie trwało budowanie sieci, tym będzie silniejsza, szybsza i większa. Niemowlęctwo i dzieciństwo to kluczowe okresy, w których mózg malucha jest bardzo elastyczny, plastyczny i zdolny do wielkich zmian i wzrostu.

Posłużmy się przykładem: wypowiadasz jedno słowo tylko raz – zostanie ono zarejestrowane, ale nie zapamiętane. Poprzez wielokrotne powtórzenie tego słowa, zostanie ono „wytyczone” w mózgu dziecka jako sieć pomiędzy neuronami. Ten sam proces zachodzi także przy zapamiętywaniu obrazów i dźwięków.

Jeśli rozbudujesz proces uczenia się w ten sposób, że nie tylko wypowiesz słowo, ale również je pokażesz (gestami), sieć nerwowa stanie się silniejsza, a słowo zostanie lepiej zapamiętane. Im więcej takich sieci istnieje w naszej pamięci, tym jest ona solidniejsza. Zapamiętywać możemy w ten sposób wszystko: muzykę, słowa, a nawet zapachy – w rzeczywistości zapach jest jednym z najbardziej sugestywnych zmysłów do przywoływania wspomnień.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3