Wskazówki i porady Używasz mleka bez laktozy? W takim razie musisz wiedzieć!

Na szczęście osoby, które nie tolerują laktozy, mogą spożywać mleko i używać go do gotowania, ponieważ obecnie na rynku mamy spory wybór mleka bez laktozy i mleka roślinnego. Należy jednak pamiętać, że różnią się one trochę od tradycyjnego mleka.

Jak powstaje mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy jest produkowane ze zwykłego mleka krowiego poprzez dodanie enzymu zwanego laktazą. Enzym ten pomaga strawić i przyswoić laktozę, czyli cukier mleczny, dlatego po takie mleko bez obaw mogą sięgać również osoby z wrażliwością na laktozę. Największa różnica w porównaniu ze zwykłym mlekiem jest taka, że mleko bez laktozy ze względu na technologię produkcji jest nieco słodsze, ale większość konsumentów ocenia to pozytywnie. Nie trzeba słodzić kawy, wystarczy dodać mleko bez laktozy. Charakterystyczny słodkawy smak jest typowy również dla mleka pochodzenia roślinnego, na przykład owsianego, migdałowego czy ryżowego.

Jakiego mleka użyć do gotowania?

Do gotowania często używa się mleka kokosowego, które jest bogate w witaminy, ale nie można zapominać, że zawiera sporo tłuszczu i jest kaloryczne. Jeśli możesz się obyć bez kawy i zdecydowanie wolisz kakao, pamiętaj, że napoje kakaowe w proszku również mogą zawierać laktozę, natomiast nie ma jej w naturalnym kakao. Zawsze uważnie czytaj skład produktów, ponieważ oprócz napojów kakaowych w proszku laktozę mogą zawierać również zupy w proszku, napoje kawowe w proszku i sosy. Aby wyeliminować laktozę, zamiast serów do diety można włączyć tofu, jeśli zaś chodzi o pieczywo, warto samemu spróbować upiec chleb w domu.


Do gotowania można użyć także innych produktów, które nie zawierają laktozy. Obecnie w sklepach jest spory wybór maseł, jogurtów naturalnych, bitej śmietany, twarogu i śmietany bez laktozy. Istnieją też warianty roślinne, które z reguły mają niską zawartość tłuszczu, co również jest istotne podczas gotowania. W obróbce kuchennej produkty bezlaktozowe zwykle nie różnią się znacząco od tradycyjnych składników, ale przygotowane z nich potrawy mogą być słodsze w smaku, dlatego gotując zupy lub potrawy mięsne ze śmietaną, należy pamiętać o odpowiednim doprawieniu lub rozcieńczeniu wodą. Mleka bez laktozy można używać także do deserów, takich jak zupa nic czy kasza manna, pamiętając, by słodzić z umiarem. Gotując budyń, warto sprawdzić na opakowaniu, czy nie zawiera laktozy.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Kiwi (kg = 9.99)
Kiwi
  999
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Cytryna (kg = 7.99)
Cytryna
  799
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3