Wskazówki i porady Uprawa pomidorów w doniczce: pomidory potrzebują ciepła i wody

Uprawa pomidorów na balkonie pozornie nie jest trudna. Wystarczy je posadzić, zapewnić im odpowiednią ilość słońca i regularnie podlewać. Jednak sadzenie, pielęgnacja i podlewanie także rządzą się swoimi zasadami. Jeśli będziesz ich przestrzegać, rośliny odwdzięczą Ci się pachnącymi plonami.

Istnieje kilka sposobów uprawy pomidorów na balkonie lub tarasie. Na początek potrzebny będzie odpowiedni pojemnik oraz silne i zdrowe sadzonki. Najlepiej wybrać odmianę balkonową, np. Koralik, Maskotka, Awizo F2  czy Mirabell. Odmian jest bardzo dużo i tylko od Ciebie zależy, czy chcesz mieć bardziej soczyste i aromatyczne pomidory czy zamierzasz je suszyć lub wykorzystać w inny sposób.

Gdzie ustawić doniczki?

Pomidory lubią słońce, ciepło i świeże powietrze. Dlatego wystaw je na zewnątrz dopiero w połowie maja. Bezpośrednie słońce może jednak spowodować przebarwienia, a silny wiatr połamać łodygi. Nie ustawiaj więc doniczek od północnej strony ani w miejscu, w którym pomidory będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

W czym uprawiać pomidory?

Do uprawy pomidorów nadają się duże donice, drewniane skrzynki, stare pojemniki czy też wiadra. Warzywa można uprawiać również  w grubym worku z plastiku. Jeśli planujesz wykorzystać starszą doniczkę lub pojemnik, zrób na spodzie dziurki, aby zapewnić odpływ zbędnej wody, nadmiar mógłby spowodować gnicie korzeni.

Odpowiednia ziemia

Możesz w to wierzyć lub nie, ale sukces zależy także od tego, jaką ziemię wybierzesz. Na pewno nie wykorzystuj ziemi z doniczek, w których wcześniej były uprawiane kwiaty. Zaopatrz się w podłoże do pomidorów, które jest optymalne pod względem składu, zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności i zawiera zestaw składników odżywczych, które stopniowo uwalniają się do gleby.

Sadzenie

To całkiem proste. Sadzonkę namocz w wodzie lub polej obficie, co ułatwi jej wyjęcie. Następnie ostrożnie rozluźnij korzenie. Do donicy wsyp warstwę drenażu, trochę ziemi, następnie włóż sadzonkę i przysyp ziemią. Ziemię przygnieć i wbij patyk lub podpórkę, do której po pewnym czasie przywiążesz roślinę. Po przesadzeniu roślinkę należy podlać.
Dobra rada: obok krzaczka pomidora możesz posiać bazylię. Zioła podkreślą zapach i smak pomidorów.

Podlewanie

Pomidory są bardzo delikatne. Ziemia nie może być zbyt mokra, a już na pewno nie powinna być błotnista ani zbyt przesuszona. Należy je podlewać „odstaną” wodą, kierując strumień w stronę korzonków. Najlepiej podlewać rano i  ostrożnie, aby nie polać liści i owoców, co mogłoby je narazić na choroby grzybicze. Ziemię należy regularnie spulchniać i usuwać chwasty.

Zbiór plonów
Pomidory są dojrzałe, gdy dają się łatwo zerwać. Plony można zbierać od lata aż do pierwszych przymrozków, a na przeszklonych balkonach znacznie dłużej. Gdy przestaną dojrzewać, zbierz je i połóż na parapecie okiennym, aby dojrzały.

Jakie choroby grożą pomidorom i jak je przed nimi chronić?  

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3