Wskazówki i porady Uprawa pomidorów: od sadzonek aż po zbiór plonów

Uprawa pomidorów: od sadzonek aż po zbiór plonów


Pomidory kochają wodę, światło, ciepło, świeże powietrze i wymagają odrobiny troski. Odwdzięczą Ci się za to obfitymi plonami.


Zrywanie i kosztowanie świeżych, jeszcze ciepłych od promieni słonecznych pomidorów to zupełnie inne doznanie niż jedzenie choćby najsłodszych pomidorów ze sklepu. A przy tym każdy może sam spróbować ich uprawy. Nie trzeba do tego ogrodu, wystarczy balkon czy nawet miejsce na słonecznym parapecie, by po kilku tygodniach móc się cieszyć pierwszymi soczystymi zbiorami. Posadzenie, podlewanie i czekanie to jednak za mało - pomidorami trzeba się zajmować. To jednak nic trudnego, z uprawą pomidorów poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.


Czy wiedziałeś, że...?
Aztekowie nazywali pomidory „xitomati”, co oznaczało „okrągłą rzecz z pępkiem”, stąd pochodzi nazwa „tomato”. Francuzi z kolei nazywali pomidory jabłkami miłości, a Niemcy, podobnie jak Czesi, rajskimi jabłuszkami.Jaką odmianę wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretną odmianę, musisz wiedzieć, że odmiany pomidorów dzielimy na hybrydowe i niehybrydowe.

Hybrydowe odmiany pomidorów to odmiany uszlachetnione, które cechują się większą odpornością na choroby i dają równomierne, wysokie plony. W smaku mogą być jednak mniej wyraziste. Nie zostawiaj nasion z odmian hybrydowych na kolejny rok, ponieważ nie nadają się do dalszej uprawy. Odmiany hybrydowe mają oznaczenie „F1“.
Niehybrydowe odmiany pomidorów to w większości pomidory tyczkowe, które można zbierać przez cały sezon. Plony nie są tak obfite jak w przypadku odmian hybrydowych, ale odznaczają się lepszym smakiem, a ich nasiona można wykorzystać w kolejnym roku.  

Odmiany można wybierać także według wysokości, do jakiej dorastają. Zamierzasz uprawiać pomidory pnące? Nie zapomnij o tym, że będą potrzebować odpowiedniego wsparcia: tyczki, sznurka, siatki lub klatki. Pamiętaj też, że pnącym odmianom odłamuje się pędy. Pomidory krzewiaste mogą być niższe lub wyższe, przy czym te pierwsze świetnie sprawdzą się na balkonie.

W zależności od kształtu owoców rozróżniamy pomidory gruszkowe, koktajlowe, czereśniowe, porzeczkowe, arbuzowe, olbrzymie, drobne itd.
Należy wziąć pod uwagę także to, do czego chcemy wykorzystać pomidory. Jedne odmiany nadają się do bezpośredniego spożycia, inne do suszenia czy do przygotowania domowego keczupu. Do suszenia najlepsze będą odmiany, których owoce mają podłużny kształt, nie są zbyt soczyste i mają twardy miąższ. Idealnie sprawdzi się San Marzano.
Na keczup odpowiednie są soczyste, mięsiste odmiany, takie jak Tornado, Orbit, Cuor di Bue, Super Steak, Denar...


Ciekawe odmiany pomidorów

Odmian pomidorów są dosłownie tysiące. Różnią się przede wszystkim kształtem, kolorem, wielkością gron i smakiem. Największe odmiany to Cuor di Bue, czyli bawole serce, które mogą ważyć nawet pół kilograma. Costoluto Genovese i World of Records osiągają nawet 1,5 kilograma. Najdroższą odmianą pomidorów jest Marianna’s Peace. Odmiana pochodzi z Czech ale największą popularnością cieszyła się w Ameryce. Niegdyś cena jednego nasionka dochodziła do 20 dolarów. Smakiem zaskakują odmiany Persimmon i Valencia. Obie mają pomarańczowy kolor. Persimmon miąższem i smakiem przypomina owoc kaki lub moreli, Valencia zaś mango. Pod względem smaku chyba najbardziej zaskakuje jednak odmiana Black from Tula, przywodząca na myśl nuty czekolady.
Kolory pomidorów mogą być bardzo różne. Odmiana White Wonder ma jasnożółty lub biały kolor, Green Zebra czy Savan Bali mają zielone paski, Koričnevaja sliva i Kumato są brązowe, Minigold i Auriga mają piękną złocistą barwę.

Jak sadzić pomidory?

Pomidory można wysiać do odpowiedniego podłoża już pod koniec zimy i ustawić na parapecie. Roślinki z 2 – 3 liśćmi można przesadzić do torfowych ukorzeniaczy lub doniczek i ustawić w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze 23 – 25 °C. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i wietrzeniu.

Sadzonki można przesadzić i wystawić na zewnątrz w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przygruntowych przymrozków. Podłoże do pomidorów powinno być przepuszczalne, próchniczne, z odpowiednią zawartością substancji organicznych i pH na poziomie 5,5 – 6,8. Sadzonki pomidorów krzewiastych należy sadzić w odległości 40 cm, zaś tyczkowych w odległości 60 cm.

Sadzenie pomidorów

 1. Zrób odpowiednie zagłębienie w ziemi, tak aby zmieściły się w nim korzenie i część łodygi sadzonki.  
 2. Do zagłębienia wlej odstaną wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury podłoża. Zimna woda mogłaby wywołać wstrząs i uszkodzić roślinę.
 3. Usuń dolne liście rośliny i włóż sadzonkę do ziemi pod delikatnym kątem. Łodygę do poziomu liści przysyp ziemią i dociśnij. Jeśli posadzisz roślinę pod ukosem, wypuści mocniejsze korzenie. Po pewnym czasie roślina i tak się wyprostuje.
 4. Po przesadzeniu rośliny,  podlej ponownie, kierując strumień na korzenie.

Dobra rada: odmiany tyczkowe będą potrzebowały wsparcia.


Jeśli zamierzasz uprawiać pomidory na balkonie, posadź je w odpowiednio dużej doniczce lub mocnym worku. Zwróć uwagę na odpowiednie podlewanie, ponieważ na ograniczonej przestrzeni ziemia szybciej wysycha.


Podlewanie i nawożenie pomidorów
Pomidory są wrażliwe, jeśli chodzi o podlewanie. Należy je podlewać regularnie i uważnie, aby ich nie „utopić” i nie przesuszyć. Ziemia nie może być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra. Należy zwrócić uwagę, aby podłoże wokół rośliny nie stało się błotniste, co ograniczyłoby dostęp powietrza do korzeni. Podlewanie trzeba dostosować do aktualnej pogody. Rośliny podlewamy regularnie odstaną wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury podłoża, kierując strumień w stronę korzeni. Nie wolno polewać liści i owoców, co grozi rozwojem różnorakich chorób. Pomiędzy jednym a drugim podlewaniem ziemia powinna trochę przeschnąć, ale nie powinna być całkiem sucha, raczej lekko wilgotna. W upalne dni należy podlewać rośliny codziennie, w chłodniejszych okresach wystarczy raz na 2 – 3 dni. Lepiej podlewać rano, kiedy ziemia jest chłodniejsza, a słońce może osuszyć zmoczone liście.

Ziemię wokół pomidorów należy spulchniać i usuwać z niej chwasty, a rośliny nawozić nawozami organicznymi. Zwróć uwagę, że nadmiar azotu może sprawić, że roślina wypuści zbyt wiele liści zamiast kwiatów.

Możesz też przygotować domowy nawóz do pomidorów:

 • z drożdży: 15 gramów suszonych drożdży i 5 łyżek cukru rozpuść w 7 litrach letniej wody, odstaw na noc, a rano dobrze wymieszaj i podlej pomidory,
 • ze skorupek po jajkach: odpowiednią ilość wapnia dostarczą pomidorom pokruszone skorupki od jajek wymieszane z podłożem,
 • z pokrzywy: świeżą pokrzywę posiekaj, przełóż do słoika z przykrywką, zalej odstaną wodą i pozostaw na słońcu. Miksturę codziennie mieszaj, a po dwóch tygodniach możesz podlewać nią pomidory mieszając z wodą w proporcji 1:10.
  Możesz też spróbować innej wersji mikstury: 250 g suszonej pokrzywy zalej 5 litrami zimnej wody - po dwóch dniach nawóz jest gotowy do użycia.
 • z bułki tartej: przesadzając pomidory do ziemi, wsyp do zagłębienia garść bułki tartej, a następnie wlej wodę,
 • z popiołu: postępuj tak samo jak w przypadku bułki tartej,
 • ze skórki banana: podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch domowych nawozów, zakop skórkę banana w pobliżu korzeni.


Przycinanie pomidorów
Pasynkowanie lub przycinanie pędów jest zabiegiem niezbędnym do uzyskania wysokich plonów. W czasie wzrostu w kątach liści wyrastają nowe pędy boczne. Należy je uszczykiwać mniej więcej co 7 - 10 dni, aby nie dopuścić do owocowania. Grona z takich pędów za bardzo nadwyrężają roślinę i rzadko kiedy dojrzewają. Pomidory krzaczaste nie wymagają przycinania.

Przed rozpoczęciem dojrzewania pomidorów należy usunąć najniższe pędy rośliny, aby zapewnić lepszy dostęp światła i odpowiednie przewietrzanie.  

Pod koniec sezonu można zatrzymać wzrost rośliny przez przycięcie wierzchołka łodygi, co sprawi, że nie będą się już zawiązywać nowe grona, lecz dojrzeją tylko te, które wyrosły wcześniej.


Choroby i szkodniki
Liście i grona pomidorów dotykające wilgotnej ziemi są narażone na zarazę ziemniaka – chorobę grzybiczą, która może zniszczyć całe plony. Objawia się szarymi plamami na liściach, które przenoszą się na całą roślinę. Dlatego należy zadbać, aby liście i owoce nie dotykały ziemi, a w razie deszczowej pogody warto rozejrzeć się za profilaktycznym opryskiem.
Należy też uważać na nadmiar nawozu i niedobór składników odżywczych. Nadmiar azotu i potasu hamuje wchłanianie wapnia, co może spowodować gnicie objawiające się brązowymi plamami na szczycie gron. Nadmiar azotu sprzyja też rozrostowi masy zielonej i skutkuje osłabieniem plonowania.
Nieodpowiednie nawożenie, silne słońce i wysokie temperatury są przyczyną zielonego wybarwienia pomidorów na wierzchu, zwijania liści lub brązowienia i zgrubienia skórki.

Jeśli zaniedbamy regularne podlewanie, nieprzyjemnym zaskoczeniem może być pękanie pomidorów.

Pomidory są także narażone na mszyce, mączlika i nicienie. Na mszyce i mączlika można zastosować oprysk z czterech części oleju i jednej części płynu do mycia naczyń, który skutecznie zlikwiduje owady.


Jak sądzisz, co jest zdrowsze: świeży sok z pomidorów czy zupa pomidorowa? Dowiedz się! 


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3