Zdrowy tryb zycia Relaks Uprawa papryki krok po kroku

Uprawa papryki: może wyrosnąć nawet w worku

Sadzonki papryki z nasion można wyhodować na parapecie

Nasiona papryki, z których wyrosną sadzonki wysiewa się już w lutym, najpóźniej w ostatniej dekadzie miesiąca. Po wysianiu do ziemi należy je ustawić w ciepłym pomieszczeniu. Jak tylko pojawią się małe roślinki, należy je przenieść w jasne miejsce, najlepiej na parapet od południowej strony, gdzie nie ma przeciągów. Roślinki można przykryć folią, a kiedy podrosną, przepikować. Po 2 – 3 miesiącach sadzonki są gotowe do przesadzenia do gruntu.

Hartowanie pomaga

Sadzonki papryki lepiej się przyjmą i będą bardziej odporne, jeśli zaczniesz je hartować jak tylko temperatura na zewnątrz przekroczy 10 °C. Na początek wystarczy im kilka godzin w garażu, na balkonie lub w innym osłoniętym miejscu. Stopniowo można wydłużać czas hartowania aż do przesadzenia do gruntu.

Przesadzanie papryki do gruntu

Paprykę na grządkach lub w doniczkach i skrzynkach balkonowych najlepiej uprawiać z uprzednio wyhodowanych sadzonek. Należy wybrać słoneczne i przewiewne miejsce. Papryka dobrze będzie rosła w miejscach, w których wcześniej były uprawiane rośliny strączkowe, dynie, warzywa korzeniowe lub kukurydza. Warto pamiętać, że przez trzy lata nie należy sadzić papryki w miejscu, gdzie już wcześniej rosła.

Sadzonki papryki można przesadzać do gruntu w drugiej połowie maja, aby nie zaszkodziły im ewentualne późne przymrozki lub niskie temperatury w nocy. Sadzić należy w odstępach co 40 – 60 cm. Do zagłębienia w ziemi wsypać łopatkę kompostu, zalać wodą, wkładać po dwie sadzonki. Rośliny przysypać ziemią na tyle wysoko, aby nie uszkodził ich wiatr, a na koniec podlać niewielką ilością wody.

Przy podlewaniu papryki obowiązuje zasada 4 litry na 1 roślinę

Papryka lubi regularne, obfite podlewanie. Rośliny należy podlewać przy korzeniach, a w czasie suszy warto pamiętać, że jedna roślina potrzebuje ok. 4 litrów wody. Woda do podlewania powinna być odstana, o temperaturze zbliżonej do temperatury ziemi. Dla optymalnego wykorzystania wody najlepiej podlewać rano. Niedostateczne podlewanie sprawia, że owoce są słabo rozwinięte, małe, a końcówki zasuszone.

Przy podlewaniu należy zwrócić uwagę, by nie polewać liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybiczych.


Papryka lubi nawożenie

Ziemia, w której sadzi się paprykę, powinna mieć odpowiednią zawartość próchnicy. Na dwa tygodnie przed przesadzaniem do gruntu ziemię nawozi się siarczanem amonu, a w trakcie wegetacji nawozem azotanowym. Nawozy potasowe wspomagają zawiązywanie i dojrzewanie owoców.

Dla lepszych plonów warto usuwać pierwsze kwiaty

Wypuszczenie pierwszych kwiatów wyczerpuje roślinę, ponieważ cała energia jest pożytkowana na zawiązywanie kwiatów, a później owoców. Jeśli usuniemy pierwsze kwiaty, roślina będzie mocniejsza i obficiej owocować. Paprykę zbiera się tak, jak dojrzewa. W ten sposób mogą się zawiązywać nowe owoce. Plony należy zebrać przed nadejściem pierwszych mrozów.

Papryce może pomóc także palikowanie. Dzięki temu ciężkie owoce nie złamią krzewu, a roślina będzie odporniejsza na wiatr.

Choroby i szkodniki papryki

W okresie wegetacji papryka jest narażona na różnego rodzaju choroby.

Z chorób wirusowych są to przede wszystkim:

  • wirus mozaiki ogórka
  • wirus mozaiki tytoniu
  • plamistość liści papryki

Najczęstsze choroby grzybicze papryki, atakujące głównie liście, to:

  • alternarioza papryki
  • fytoftoroza

Najczęstszymi szkodnikami papryki z reguły są:

  • mszyce
  • mączliki

Uprawa papryki w szklarni i pod folią

Papryka uprawiana w szklarni i pod folią szybciej dojrzewa. Wysoka temperatura bynajmniej jej nie przeszkadza, a dodatkowo ma zapewnioną ochronę przed chorobami grzybiczymi, które rozwijają się podczas deszczowej pogody. Papryce uprawianej w szklarni i pod folią należy zapewnić odpowiednią ilość wody, a odwdzięczy się obfitymi plonami.

Paprykę można uprawiać nawet na balkonie, choćby w worku

Podobnie jak pomidory, nasz bohater to wdzięczna roślina, która nadaje się do uprawy balkonowej. Na dnie odpowiednio dużego pojemnika, w którym będzie uprawiana papryka, należy wykonać drenaż z kamyczków, keramzytu lub styropianu, przez który będzie spływać nadmiar wody. Następnie położyć nietkaną włókninę, aby ziemia nie przysypała warstwy drenażu, a na koniec wysypać przynajmniej 20 cm warstwę ziemi do uprawy papryki. Paprykę należy podlewać odstaną wodą. Należy zapewnić roślinom obfite podlewanie, ale unikać nadmiaru wody, w innym wypadku – pomimo warstwy drenażu – można utopić rośliny.

Uprawa w worku

Paprykę można uprawiać nawet w worku po ziemi. W dużym worku należy umieścić dwie sadzonki. Rogi worka odciąć, dzięki czemu nie będą zatrzymywać wody, a jej nadmiar będzie mógł swobodnie spływać. Regularnie podlewać i nawozić.


Wyhoduj własne pomidory!


Źródła: izahradkar.sk, abczahrada.sk, burpee.com, slo.prosadguru.ru, balconygardenweb.com, urobsisam.zoznam.sk, poctivepotraviny.sk

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3