Zdrowy tryb zycia Relaks Uprawa papryki krok po kroku

Uprawa papryki: może wyrosnąć nawet w worku

Sadzonki papryki z nasion można wyhodować na parapecie

Nasiona papryki, z których wyrosną sadzonki wysiewa się już w lutym, najpóźniej w ostatniej dekadzie miesiąca. Po wysianiu do ziemi należy je ustawić w ciepłym pomieszczeniu. Jak tylko pojawią się małe roślinki, należy je przenieść w jasne miejsce, najlepiej na parapet od południowej strony, gdzie nie ma przeciągów. Roślinki można przykryć folią, a kiedy podrosną, przepikować. Po 2 – 3 miesiącach sadzonki są gotowe do przesadzenia do gruntu.

Hartowanie pomaga

Sadzonki papryki lepiej się przyjmą i będą bardziej odporne, jeśli zaczniesz je hartować jak tylko temperatura na zewnątrz przekroczy 10 °C. Na początek wystarczy im kilka godzin w garażu, na balkonie lub w innym osłoniętym miejscu. Stopniowo można wydłużać czas hartowania aż do przesadzenia do gruntu.

Przesadzanie papryki do gruntu

Paprykę na grządkach lub w doniczkach i skrzynkach balkonowych najlepiej uprawiać z uprzednio wyhodowanych sadzonek. Należy wybrać słoneczne i przewiewne miejsce. Papryka dobrze będzie rosła w miejscach, w których wcześniej były uprawiane rośliny strączkowe, dynie, warzywa korzeniowe lub kukurydza. Warto pamiętać, że przez trzy lata nie należy sadzić papryki w miejscu, gdzie już wcześniej rosła.

Sadzonki papryki można przesadzać do gruntu w drugiej połowie maja, aby nie zaszkodziły im ewentualne późne przymrozki lub niskie temperatury w nocy. Sadzić należy w odstępach co 40 – 60 cm. Do zagłębienia w ziemi wsypać łopatkę kompostu, zalać wodą, wkładać po dwie sadzonki. Rośliny przysypać ziemią na tyle wysoko, aby nie uszkodził ich wiatr, a na koniec podlać niewielką ilością wody.

Przy podlewaniu papryki obowiązuje zasada 4 litry na 1 roślinę

Papryka lubi regularne, obfite podlewanie. Rośliny należy podlewać przy korzeniach, a w czasie suszy warto pamiętać, że jedna roślina potrzebuje ok. 4 litrów wody. Woda do podlewania powinna być odstana, o temperaturze zbliżonej do temperatury ziemi. Dla optymalnego wykorzystania wody najlepiej podlewać rano. Niedostateczne podlewanie sprawia, że owoce są słabo rozwinięte, małe, a końcówki zasuszone.

Przy podlewaniu należy zwrócić uwagę, by nie polewać liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybiczych.


Papryka lubi nawożenie

Ziemia, w której sadzi się paprykę, powinna mieć odpowiednią zawartość próchnicy. Na dwa tygodnie przed przesadzaniem do gruntu ziemię nawozi się siarczanem amonu, a w trakcie wegetacji nawozem azotanowym. Nawozy potasowe wspomagają zawiązywanie i dojrzewanie owoców.

Dla lepszych plonów warto usuwać pierwsze kwiaty

Wypuszczenie pierwszych kwiatów wyczerpuje roślinę, ponieważ cała energia jest pożytkowana na zawiązywanie kwiatów, a później owoców. Jeśli usuniemy pierwsze kwiaty, roślina będzie mocniejsza i obficiej owocować. Paprykę zbiera się tak, jak dojrzewa. W ten sposób mogą się zawiązywać nowe owoce. Plony należy zebrać przed nadejściem pierwszych mrozów.

Papryce może pomóc także palikowanie. Dzięki temu ciężkie owoce nie złamią krzewu, a roślina będzie odporniejsza na wiatr.

Choroby i szkodniki papryki

W okresie wegetacji papryka jest narażona na różnego rodzaju choroby.

Z chorób wirusowych są to przede wszystkim:

  • wirus mozaiki ogórka
  • wirus mozaiki tytoniu
  • plamistość liści papryki

Najczęstsze choroby grzybicze papryki, atakujące głównie liście, to:

  • alternarioza papryki
  • fytoftoroza

Najczęstszymi szkodnikami papryki z reguły są:

  • mszyce
  • mączliki

Uprawa papryki w szklarni i pod folią

Papryka uprawiana w szklarni i pod folią szybciej dojrzewa. Wysoka temperatura bynajmniej jej nie przeszkadza, a dodatkowo ma zapewnioną ochronę przed chorobami grzybiczymi, które rozwijają się podczas deszczowej pogody. Papryce uprawianej w szklarni i pod folią należy zapewnić odpowiednią ilość wody, a odwdzięczy się obfitymi plonami.

Paprykę można uprawiać nawet na balkonie, choćby w worku

Podobnie jak pomidory, nasz bohater to wdzięczna roślina, która nadaje się do uprawy balkonowej. Na dnie odpowiednio dużego pojemnika, w którym będzie uprawiana papryka, należy wykonać drenaż z kamyczków, keramzytu lub styropianu, przez który będzie spływać nadmiar wody. Następnie położyć nietkaną włókninę, aby ziemia nie przysypała warstwy drenażu, a na koniec wysypać przynajmniej 20 cm warstwę ziemi do uprawy papryki. Paprykę należy podlewać odstaną wodą. Należy zapewnić roślinom obfite podlewanie, ale unikać nadmiaru wody, w innym wypadku – pomimo warstwy drenażu – można utopić rośliny.

Uprawa w worku

Paprykę można uprawiać nawet w worku po ziemi. W dużym worku należy umieścić dwie sadzonki. Rogi worka odciąć, dzięki czemu nie będą zatrzymywać wody, a jej nadmiar będzie mógł swobodnie spływać. Regularnie podlewać i nawozić.


Wyhoduj własne pomidory!


Źródła: izahradkar.sk, abczahrada.sk, burpee.com, slo.prosadguru.ru, balconygardenweb.com, urobsisam.zoznam.sk, poctivepotraviny.sk

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.