Dziecko Noworodek Upały z niemowlęciem: jak sobie radzić?

Jeśli planujesz wyjazd nad wodę z dzieckiem, wybierz się wcześnie rano lub późnym popołudniem, czyli wtedy, gdy słońce nie grzeje już zbyt mocno. Między dziesiątą rano a piątą po południu przebywaj w cieniu. Rozejrzyj się za specjalnymi wkładami do wózka, które odprowadzają wilgoć kanalikami, dzięki czemu dziecko mniej się poci. W ekstremalnych temperaturach jak najczęściej wyjmuj maleństwo z wózka i dla ochłody przecieraj wilgotną pieluszką kark, rączki i nóżki dziecka. W ten sposób unikniecie potówki – drobnych swędzących krostek, które latem potrafią być dość uciążliwe.

Pieluszka przewieszona przez wózek uniemożliwia przepływ powietrza

Często popełnianym błędem jest zasłanianie wózka pieluszką. Chcąc chronić dziecko przed promieniami słonecznymi i letnim wiaterkiem, rodzice niechcący zamykają malucha w gorącej pułapce. Temperatura w zakrytym w ten sposób wózku może się podnieść nawet o 15 stopni. Jeśli chcesz chronić maleństwo przed słońcem, przypnij do wózka parasolkę przeciwsłoneczną.

Najważniejsze jest dostarczanie płynów

Regularne uzupełnianie płynów jest latem jeszcze ważniejsze niż kiedy indziej. Niemowlęta bardzo szybko się odwadniają. Dzieci do szóstego miesiąca życia karmione piersią powinny dostać pokarm zawsze, kiedy tego chcą. Mleko mamy doskonale gasi pragnienie, więc nie trzeba się dodatkowo męczyć z herbatkami i innymi napojami. Nawet podczas upalnych dni mleko mamy pokrywa zapotrzebowanie dziecka na płyny. Dla niemowląt, które są karmione wyłącznie piersią, pokarm jest znacznie lepszy niż woda, ponieważ zawiera mnóstwo dodatkowych składników (witaminy, minerały, czynniki wzrostu i substancje podnoszące odporność, przeciwciała i wiele innych) oraz odpowiednią ilość cukrów, które mają korzystny wpływ na zdrowie i rozwój całego organizmu. Starszym dzieciom należy dodatkowo regularnie podawać wodę. Na wszelki wypadek warto obserwować, czy nie mają objawów odwodnienia, takich jak 4 - 6 godzin bez oddawania moczu, płacz bez łez, zapadnięte oczy. Jeśli trwa to dłużej, należy się skontaktować z lekarzem.

Mniej warstw odzieży

Kiedy temperatury sięgają powyżej trzydziestu stopni, zapomnij o uniwersalnej radzie powtarzanej na wszystkich forach internetowych, a mianowicie, że niemowlę zawsze powinno mieć na sobie jedną warstwę odzieży więcej niż dorosły. W ten sposób może dojść do przegrzania organizmu.. Załóż dziecku tylko jedną warstwę odzieży, np. cienkie body z bawełny, która pozwala skórze swobodnie oddychać. Wybieraj ubranka z naturalnych, przewiewnych materiałów. Jeśli nie chcesz, aby dziecko miało w wózku gołą główkę, załóż mu czapeczkę lub kapelusik z cieniutkiej bawełny.

Chroń dziecko przed kleszczami i komarami

Latem nasze pociechy są narażone na kleszcze, które z roku na rok stają się coraz większą zmorą. Nawet parę minut chodzenia po trawie wystarczy, aby złapać kleszcza. Niezawodną profilaktyką w tym zakresie jest rozebranie dziecka i dokładne sprawdzenie skóry po każdym pobycie na łonie natury. Jeśli to możliwe, wytrzep ubranka i weź malucha pod prysznic – być może kleszcz jeszcze nie zdążył wbić się w skórę, a w ten sposób trafi prosto do kanalizacji.

Poza kleszczami uciążliwym problemem mogą być irytujące komary. Najmłodszym dzieciom nie należy jednak aplikować preparatów odstraszających owady. Jedyne, co można zrobić, to chronić wózek specjalną siatką przeciw owadom i nie przebywać nad wodą w czasie wschodu i zachodu słońca, a także zakładać niemowlętom długie spodnie i podkoszulki z długim rękawem.

Wózek można spryskać domowej roboty preparatem odstraszającym owady przygotowanym z naturalnych składników.

Noce mogą być spokojne

Jest też kilka rad, jak radzić sobie w upalne noce.. Dziecko przykryj tylko pieluszką lub cienkim kocykiem, nie potrzebuje żadnych kołder czy koców. Wyjmij z łóżeczka gniazdo niemowlęce, poduchy i inne niepotrzebne rzeczy, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Otwórz okno, pod łóżeczko wstaw miednicę ze słoną wodą, a w pokoju rozwieś wilgotne pieluszki lub prześcieradła – parująca woda schładza powietrze. Jeśli jest naprawdę gorąco, włącz wentylator, ale nie obracaj go bezpośrednio w stronę dziecka. W ciągu dnia nie odsłaniaj zasłon i nie podnoś żaluzji, aby zapewnić niższą temperaturę w pomieszczeniu.

O niemowlętach możesz przeczytać więcej artykułów na Hello Tesco.

Źródła: serpadres.es, babyweb.sk

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3