Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Trener osobisty radzi: TOP 5 pogromców tłuszczu w lecie

Przed wyjściem na plażę zdążysz jeszcze zrzucić parę kilogramów. Poradzimy Ci, jak to zrobić. Wystarczy chęć, siła woli i kilka rad eksperta.

Aktywność na łonie natury to najlepsze, co człowiek może zrobić dla swojego zdrowia, dobrego samopoczucia, kondycji i redukcji wagi. Należy wykorzystać każdą okazję do uprawiania sportu na zewnątrz. Otoczenie, przyroda, przestrzeń, powietrze, słońce – to wszystko ma dobroczynny wpływ na psychikę człowieka i pozwala poczuć przypływ pozytywnej energii” – przekonuje popularny słowacki trener osobisty, inż. Július Karabinoš, Doktor z Akademii Kalokagatia w Nitrze. Jego zdaniem warto postawić przede wszystkim na trening kondycyjny cardio. To lepsze niż podobne ćwiczenia wykonywane w sali gimnastycznej czy centrum fitness. Trening należy dobierać indywidualnie.

Marsz

Sympatyczny trener podkreśla zalety najbardziej naturalnej dla człowieka formy aktywności: „Na pierwszym miejscu są Twoje możliwości. Jeśli nie masz żadnych gadżetów do ćwiczeń, wybierz marsz, bieg lub niezbyt obciążającą turystykę. Najprostszym rozwiązaniem będzie chodzenie, na które niemal każdy może sobie pozwolić. Oczywiście, jego tempo zależy od wieku, wagi i aspektów zdrowotnych. Czynniki te należy dostosować do własnych możliwości, tak aby aktywność fizyczna przyniosła oczekiwany skutek. Tempo i czas ćwiczeń z reguły podnosimy stopniowo. Tempo należy zwiększać tylko do poziomu 60 - 70% maksymalnego tętna. Wówczas najlepiej spalamy tłuszcz. Marsz powinien trwać przynajmniej godzinę, co pozwoli nam spalić od 200 do 400 kalorii. Wszystko zależy od płci, wieku i tempa”.

Bieganie

Innym doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest zdaniem naszego eksperta bieganie. Poleca się je osobom, które nie mają problemów ze stawami. „Bieganie jest skuteczniejsze niż marsz. Pozwala spalić więcej energii. Możemy więc zaoszczędzić czas. Najlepiej połączyć bieg z marszem”. Szybki bieg pozwala spalić nawet 500 kalorii w 30 minut.

Biegać może każdy. Zdradzimy Ci, jak zacząć

Turystyka

Wiedziałeś, że uprawiając turystykę możesz dać sobie niezły wycisk i spalić tłuszczyk? „Turystyka to świetna aktywność typu cardio. Warto na nią przeznaczyć więcej czasu. Chociażby cały dzień. Możemy przy okazji podziwiać piękno przyrody i widoki, które są chyba najlepszą nagrodą za wysiłek. Z moją partnerką Lenką uwielbiamy góry i co roku staramy się zdobyć 10 - 12 słowackich szczytów” – opowiada energiczny trener. W ciągu godziny można spalić od 400 do 500 kalorii.

Jazda na rowerze

Nie mogło tu oczywiście zabraknąć jazdy na rowerze. Zdaniem charyzmatycznego trenera to wspaniały sport. „Nie tylko dlatego, że stał się taki popularny za sprawą Petra Sagana. Jest to sport praktycznie dla każdego. Nawet dla osób, które przy chodzeniu cierpią na bóle stawów. Przeciętnie na rowerze można spalić dwa razy tyle energii co podczas marszu, choć to dość indywidualne. Nie da się jednak uogólnić ilości spalonych kalorii podczas uprawiania sportu na łonie natury. Najlepiej samemu dokonywać pomiarów, żeby mieć pewność. Na przykład z moją partnerką jeździliśmy na trzygodzinne wycieczki rowerowe nad rzeką Wag. Później okazało się, że Lenka w ubiegłym roku przejechała 9600 kilometrów, a ja 4000 z hakiem. Najdłuższa nasza trasa prowadziła wokół Jeziora Nezyderskiego w Austrii” – dzieli się swoimi doświadczeniami trener osobisty.

Pięć zasad zrzucania kilogramów na rowerze

Pływanie

Piątą aktywnością, która sprzyja zdrowiu i można ją uprawiać na świeżym powietrzu, jest pływanie.  Jego prozdrowotny wpływ na organizm jest dobrze znany. Pływanie nie obciąża stawów, zatem nawet osoby z dużą nadwagą mogą bez obaw postawić na ten sport. Odpowiednio szybkie tempo pozwala wyrzeźbić sylwetkę, dobrze działa na kręgosłup i poprawia kondycję. 30 minut szybkiego pływania pozwala spalić aż 500 kalorii. „Na pewno są i inne ciekawe sporty, fascynujące i atrakcyjne. Nie są jednak polecane każdemu, mogą wymagać specjalnego przygotowania i odpowiednich warunków. Na przykład sporty wodne, narciarstwo biegowe czy jazda konna” – zaznacza Július Karabinoš. A swoją drogą, wiedzieliście, że nasz ekspert ma 65 lat, a jego pełna wigoru partnerka 61? Czapki z głów!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3