Jak nie marnować żywności? Termin przydatności do spożycia a data minimalnej trwałości: czym się różnią?

Na produktach spożywczych mylące mogą być dwie na pozór podobne, lecz w istocie odmienne informacje:

  • Data minimalnej trwałości
  • Termin przydatności do spożycia („należy spożyć do”)

Data minimalnej trwałości

Mówi nam, jak długo produkt powinien zachować swoją jakość. Najczęściej podaje się ją na produktach suszonych, mrożonych, konserwowanych i innych artykułach nadających się do długotrwałego przechowywania.  Po jej upływie nadal można zużyć taką żywność, o ile była przechowywana zgodnie z zaleceniem producenta, a opakowanie nie jest uszkodzone. Produkt może jedynie stracić swój smak, zapach lub konsystencję. Jeśli opakowanie jest w dobrej kondycji, a produkt pachnie i smakuje tak, jak powinien, spożycie powinno być bezpieczne. Otwartych produktów po upływie daty minimalnej trwałości lepiej nie jeść.

Termin przydatności do spożycia

Określa, do kiedy można bezpiecznie spożyć dany produkt. Z reguły jest podawany na świeżej żywności i na takiej, która szybko się psuje. Po upływie terminu przydatności do spożycia produkty, nawet jeśli były odpowiednio przechowywane, nie powinny być już spożywane. Należy przestrzegać dat podanych na etykiecie, w innym razie istnieje ryzyko komplikacji zdrowotnych. Termin przydatności do spożycia można wydłużyć przez zamrożenie jedzenia. Również według food blogerki Lucii Grigovej prowadzącej blog Do ostatniego okruszka termin przydatności do spożycia to niezwykle ważna informacja. „Termin przydatności do spożycia informuje, do kiedy można bezpiecznie zjeść dany produkt. Znajduje się na produktach, które szybko się psują, np. świeże mięso, ryby, wędliny, wyroby mięsne i nabiał. Jest o tyle istotny, że chroni konsumentów przed zepsutą żywnością. W przypadku produktów opatrzonych terminem przydatności do spożycia należy przestrzegać warunków przechowywania podanych na etykiecie. Na opakowaniach często znajdują się także informacje, jak przechowywać produkt po jego otwarciu i w jakim czasie po otwarciu można go bezpiecznie zużyć” – wyjaśnia dla naszego portalu Lucia.

Czy można jeść mięso po upływie terminu przydatności do spożycia?

Szczególną uwagę należy zwrócić na mięso oraz wyroby mięsne i ściśle przestrzegać ich terminu przydatności do spożycia. „Nie zalecałabym jedzenia mięsa i produktów zawierających mięso po upływie daty końcowej. Sama wolę zapobiegać znajdowaniu w lodówce produktów, których termin przydatności do spożycia już upłynął. Trzeba wówczas podjąć decyzję, czy zaryzykujemy zjedzenie danego produktu, czy go wyrzucimy” – mówi ekspertka i dodaje kilka cennych  rad, jak unikać takich sytuacji, na przykład planując jadłospis. Mięsa nie należy kupować na zapas, lecz jedynie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że będziemy je przyrządzać jeszcze w tym samym dniu lub najpóźniej następnego dnia. Dobrym pomysłem jest również zamrożenie mięsa przed upływem terminu przydatności do spożycia, co pozwala przedłużyć jego trwałość. Po rozmrożeniu należy poddać mięso obróbce termicznej i jak najszybciej zjeść.

Tylko na własną odpowiedzialność

Data ważności jest podawana na opakowaniach z określonego powodu, którym jest ochrona zdrowia. Zdaniem Lucii po upływie terminu przydatności do spożycia produkty można jeść tylko na własną odpowiedzialność. Sensowniej jest jednak kupować świeże produkty wtedy, gdy ich potrzebujemy. Ekspertka radzi, aby nie kupować ich na zapas ani z myślą, że coś może się kiedyś przydać´. „Na pewno warto zwracać uwagę na daty ważności już podczas zakupów w sklepie i zastanowić się, czy będziemy w stanie zjeść w tym czasie dany produkt. Należy też regularnie przeglądać lodówkę, żeby wiedzieć, co i do kiedy powinniśmy zużyć. Choć na pozór w dzisiejszych czasach wymóg ten brzmi dość nierealistycznie, bo tempo życia jest coraz szybsze, powinniśmy wypracować sobie rutynę sprawdzania zawartości lodówki” – dodaje znana słowacka food blogerka.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cytryna (kg = 9.99)
Cytryna
  999
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3