Wskazówki i porady Sztuczki szefa kuchni – zainspiruj się najlepszymi

Przyprawy i zioła

Oczywiście możecie powiedzieć, że data ważności nie dotyczy przypraw, bo nie mogą się zepsuć. Mimo to powinniśmy zużywać je w przeciągu roku od otwarcia. Kiedy ich kolor blednie, a zapach robi się mało intensywny, to wymieniajcie je na świeże. Zioła i przyprawy z czasem tracą wszystko co w nich najlepsze i ma to oczywiście odzwierciedlenie w smaku przyrządzanych z nimi potraw. Jeśli chcecie, możecie mieć pod ręką ogródek pełen świeżych ziół nawet w zimę. Nadadzą one potrawom niepowtarzalnego smaku, intensywniejszego nawet bardziej niż w przypadku ziół suszonych.

Czego potrzeba do gotowania ze świeżymi ziołami?

Oprócz oczywiście ziół, potrzebne będą również: nożyczki kuchenne do krojenia ziół, ostry nóż kuchenny, wysokiej jakości deska do krojenia oraz zaprawy do przygotowania marynat, dodatków lub pesto.

Połącz kuchenkę i piekarnik

Jeśli chcecie przyrządzić mięso wysokiej jakości, zacznijcie jego przygotowanie na kuchence i dokończcie w piekarniku. W przypadku klasycznych przepisów, takich jak sauté, zaczynajcie od smażenia mięsa z obu stron na gorącym oleju, następnie zdejmijcie z patelni mięso, a połóżcie na niej cebulę oraz pozostałe warzywa. Gdy się podsmażą, przełóżcie wszystko do piekarnika i dokończcie pieczenie. Mięso będzie rumiane i pozostanie soczyste w środku. Jeżeli jesteście fanami dziczyzny, koniecznie spróbujcie zaczynać od duszenia jej na parze, aby następnie dokończyć jej przygotowanie w piekarniku.

Najlepszy sposób na mięso sauté?

Aby sprawnie przygotować mięso sauté należy użyć głębokiej patelni, która nadaje się do umieszczenia w piekarniku. Najlepsza będzie patelnia z odczepianą rączką lub rączką z metalu. Piekąc mięso w piekarniku najlepiej wykorzystać program parowy.

Steki najwyższej jakości

Jednym z sekretów soczystych steków jest temperatura pokojowa mięsa. Pamiętajcie, aby po wyciągnięciu mięsa z lodówki dać mu przynajmniej pół godziny na “zaaklimatyzowanie” się. Jego struktura rozluźni się i nie dozna szoku w kontakcie z gorącą patelnią. Steki powinny być mniejsze i grubsze, aby zapobiec wysuszeniu mięsa. Krójcie je ostrym nożem na kawałki o grubości około 2,5 cm. Następnie osuszcie mięso papierowym ręcznikiem kuchennym. Pamiętajcie również, aby go nie solić ani nie przyprawiać przed obróbką termiczną. Najlepiej ograniczyć się do skropienia go delikatnie oliwą z oliwek. Po usmażeniu stek powinien odpocząć w temperaturze pokojowej przez minimum 5 minut. Gotowi na ucztę?

Na czym smażyć idealne steki?

Żeliwna patelnia to najlepszy wybór do steków. Radzi sobie z wysokimi temperaturami, jest praktycznie niezniszczalna i smażone jedzenie się do niej nie klei. Żeliwo jest również jednym z najlepszych przewodników cieplnych. Naczynie z tego materiału rozgrzewa się w kilka sekund i utrzymuje temperaturę długo po zgaszeniu palnika. Do steków przyda Wam się również wysokiej jakości nóż kuchenny.

Systematyka w kuchni, czyli mise en place

Francuzi mają powiedzenie „mise en place”, co oznacza „wszystko na swoim miejscu”. Systematyczność i porządek podczas gotowania mają zasadnicze znaczenie dla wydajności w kuchni. Ważne jest, aby składniki zawsze trzymać w tym samym miejscu i na bieżąco myć naczynia lub wkładać je do zmywarki. Przed gotowaniem warto przygotować odpowiednie składniki, zważyć je, umyć i przygotować w miseczkach. Zapobiegnie to nie tylko chaosowi podczas gotowania, ale także zanieczyszczeniu żywności poprzez mieszanie czystych i brudnych produktów na stole. Dobrze mieć w domu dwie deski do krojenia - jedną do surowego mięsa, a drugą do pozostałych składników. Bakterie występujące w mięsie powszechnie mogą być szkodliwe, gdy dostaną się do części potrawy, która nie będzie poddana obróbce termicznej. Dlatego składniki, które pozostaną surowe, zdecydowanie lepiej kroić na osobnej desce.

Sztuczki szefa kuchni – zainspiruj się najlepszymi

Czego potrzebujecie, aby zachować „mise en place”?

Niezwykle przydatny okaże się pokaźny zestaw misek ze stali nierdzewnej w różnych rozmiarach. Absolutnym niezbędnikiem są również dwie deski do krojenia.

Nie wyrzucaj resztek warzyw

Obierki i resztki warzyw zdecydowanie nie powinny lądować w koszu. Jeżeli chcecie się ich pozbyć, pomyślcie o kompostowniku. Możecie oczywiście zamrozić warzywne pozostałości na przyszłość.

Bulion „zero waste” - jakie warzywa wykorzystać?

Do ugotowania bulionu z obierek i resztek warzyw nadadzą się pozostałości z cebuli, czosnku, marchwi, pietruszki i innych warzyw korzeniowych, a także resztki brokułów lub kalafiora.


Źródła: insider.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3