Dziecko Szkoła Szkolna wyprawka: czego dzieci potrzebują do szkoły?

Początek roku szkolnego to z jednej strony ulga dla rodziców, którzy muszą zapewnić pociechom opiekę w czasie wakacji, z drugiej natomiast nowe troski, mniej przyjemne od tych wakacyjnych. Szkoła wymaga inwestycji i czasu przez całych dziesięć miesięcy. Czym w porównaniu ze szkołą są dwa miesiące wakacji? Rodzice pierwszoklasistów mają trochę trudniej: zarówno rodzic, jak i dziecko musi przywyknąć do nowej sytuacji. Starsi uczniowie wiedzą już, czego się spodziewać, ale oni też potrzebują nowej wyprawki.

Jedno jest pewne,wszystkich bez wyjątku interesuje, kiedy wypada wolne w roku szkolnym 2018/2019.

Historia obowiązku szkolnego

O potrzebie wprowadzenie obowiązku szkolnego w naszym kraju mówiono już w XVI wieku. Postulował taką potrzebę renesansowy pisarz Andrzej Frycz Modrzewski. Wtedy jednak reformę powstrzymał polski Kościół katolicki. Obowiązek szkolny udało się wprowadzić niemal 300 lat później, w 1808 roku, w Księstwie Warszawskim dzięki Izbie Edukacji Publicznej. Po odzyskaniu niepodległości wydano dekret o obowiązku szkolnym z 7-letnią, bezpłatną szkołą powszechną dla wszystkich dzieci od 7. do 14. roku życia. Co ciekawe, do 1956 roku, dzieci, które mieszkały dalej niż 3 km od szkoły, były zwalniane z obowiązku szkolnego. W roku 1932 reforma szkolna ugruntowała i ujednoliciła w znacznym stopniu cały system szkolny oraz ustanowiła powszechny obowiązek szkolny na szczeblu szkoły powszechnej (dzisiejszej szkoły podstawowej). W 1956 dekretem rozszerzono zakres obowiązku szkolnego do ukończenia przez ucznia 7-klasowej szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do 16. roku życia; ustawa z 1961 przedłużyła obowiązek szkolny do 17. roku życia. Ustawa o systemie oświaty z 1991 roku nakładała na dziecko obowiązek szkolny z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończyło ono 7 lat. Obowiązywał do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w którym ukończyło 17 lat.

Ile trwa obowiązek szkolny?

Od roku szkolnego 1999/2000 nauka jest obowiązkowa od 7. do ukończenia 18. roku życia. Dzieci do 2017 roku były zobowiązane uczęszczać do 6-letniej szkoły podstawowej i 3-letniego gimnazjum, obecnie do końca 8-klasowej szkoły podstawowej, a po jej ukończeniu do szkoły średniej.. Trzeba przy tym rozróżnić obowiązek szkolny od obowiązku nauki. Obowiązek szkolny realizuje się do ukończenia gimnazjum lub, aktualnie, szkoły podstawowej. Obowiązek nauki to kontynuowanie edukacji, ale niekoniecznie w szkole, do ukończenia 18 lat.

Szkolna wyprawka: czego dzieci potrzebują do szkoły?

Intelektualna wyprawka szkolna, czyli co powinien opanować przedszkolak zanim pójdzie do szkoły?

Dziecko należy zapisać do szkoły, jeśli przed 31 sierpnia danego roku ukończy 6 lat. Przyszły pierwszoklasista musi przejść sprawdzian dojrzałości szkolnej, który obejmuje miłą rozmowę z pedagogami i rysunek. Nie ma co się martwić, jeśli dziecko osiągnie wynik graniczny. W kilka miesięcy, które zostają do rozpoczęcia pierwszej klasy, może zrobić duże postępy.

Dziecko, które rozpoczyna szkołę nie powinno być agresywne i musi sobie dobrze radzić z rozłąką z rodzicami. Przyszły pierwszoklasista powinien bez większych problemów przyzwyczaić się do nowych kolegów i koleżanek, w żadnym razie nie powinien już używać smoczka ani ssać kciuka.

Pierwszoklasista powinien umieć przynajmniej przez 15 minut skupić uwagę na jednej czynności i dokończyć rozpoczętą czynność bez rozpraszania uwagi.

Pierwszoklasista powinien opanować:

Zachowanie i umiejętności praktyczne

 • Podstawowe zasady dobrego wychowania: pozdrowienia, podziękowania, słuchanie autorytetów
 • Znać swoje nazwisko, adres, imiona rodziców
 • Samodzielne ubieranie się, zakładanie butów i wiązanie sznurowadeł
 • Mycie się i samodzielne korzystanie z toalety
 • Samodzielne jedzenie

Zdolności kognitywne

 • Prawidłowa wymowa
 • Budowanie pełnych zdań
 • Płynne mówienie
 • Głoskowanie prostych słów
 • Umiejętność streszczenia krótkiej bajki
 • Znajomość kilku wierszyków i piosenek
 • Liczenie do dziesięciu
 • Rozpoznawanie przynajmniej podstawowych kolorów
 • Rozpoznawanie kształtów
 • Prawidłowe rysowanie postaci z rękami, nogami, tułowiem, szyją i głową
 • Orientacja w przestrzeni, znajomość określeń „z przodu”, „z tyłu”, „w lewo”, „w prawo”, „u góry”, „u dołu”, „na zewnątrz”, „wewnątrz”

Motoryka mała i duża

 • Prawidłowe trzymanie długopisu i ołówka
 • Wycinania prostych kształtów po linii
 • Rysowanie prostych linii
 • Zapinanie i rozpinanie guzików
 • Wiązanie sznurowadeł
 • Bieganie, skakanie, kopanie w piłkę

Niższy wiek szkolny to okres nauki poprzez zabawę

Pójście do szkoły to dla dziecka ważny moment w życiu. Przestaje się tylko bawić, zaczyna mieć poważne obowiązki, wymagające pracy i dyscypliny. W młodszym wieku szkolnym, to jest pomiędzy 6 a 11 rokiem życia, dziecko przeciętnie używa około pięciu tysięcy słów, rozwija umiejętność logicznego myślenia, pamięć mechaniczną, poznaje reguły rządzące światem, obcuje z rzeczywistością. Na początku edukacji dzieci zwykle mają jeszcze pozytywny stosunek do szkoły, choć pojawia się nowy element – strach przed obowiązkami szkolnymi.

W średnim wieku szkolnym wiele się zmienia

Dzieci w wieku od 11 do 15 roku życia przechodzą okres dojrzewania. W tym czasie zwiększa się zasób słownictwa, dzieci mają bogatą wyobraźnię, dobrą pamięć logiczną i łatwo zapamiętują nowe słowa. Nastolatkowie w średnim wieku szkolnym są bardziej skupieni na sobie, mają wahania nastrojów, chcą się wyróżniać, dążą do samodzielności. Szkołę traktują bardziej jak obowiązek niż zabawę, w dużej mierze ulegają wpływom rówieśników, maleje za to wpływ rodziców i nauczycieli.

Starszy wiek szkolny: mogę dużo, jeśli tylko mi się zechce

Koniec szkoły podstawowej zbiega się z końcem prawdziwego dzieciństwa. Nastolatkowie pragną samorealizacji, chcą stawiać na swoim, poczuć własną wartość. Podążają za swoimi autorytetami, niechętnie przyjmują krytykę ze strony dorosłych, zaś zachowaniem próbują ich naśladować, również w negatywnych przykładach, choćby sięgając po papierosy. Uczniowie szkół średnich potrafią zmusić się do pracy, która przynosi dobre rezultaty, ale z reguły im się nie chce, co oczywiście wpływa na ich odbiór przez otoczenie.

Wyprawkę kupuj według wieku i typu szkoły

Przed rozpoczęciem roku szkolnego rodziców najbardziej interesuje lista rzeczy potrzebnych do szkoły. Wyprawka dla pierwszoklasisty różni się od wyprawki dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej, które potrzebują innych przyborów i pomocy naukowych. Niektóre rzeczy, takie jak piórnik, długopisy, okładki na zeszyty, linijki, kredki to uniwersalne „wyposażenie” każdego dziecka w wieku szkolnym, ale już w przypadku zeszytów różne szkoły mogą mieć odmienne wymagania. Rodzice dowiedzą się o nich najpóźniej w pierwszym tygodniu szkoły. A później się zacznie... Aby upewnić się, że dziecko ma już wszystkie niezbędne przybory, przygotowaliśmy listę rzeczy potrzebnych do szkoły, począwszy od piórnika, skończywszy na worku na buty na zmianę. Nie zabrakło też wyprawki dla pierwszaków.

Lista rzeczy potrzebnych dla pierwszoklasistów i uczniów szkoły podstawowej

Wybór niektórych elementów szkolnej wyprawki zasługuje na więcej uwagi. Chodzi przede wszystkim o tornister lub plecak dla pierwszoklasisty albo plecak lub torbę dla starszych dzieci. Zakup nowego plecaka będzie konieczny kilka razy w trakcie nauki szkolnej, ponieważ dziecko się rozwija, rośnie, zmieniają się jego potrzeby. Tornister i plecak mają niemały wpływ na rozwój szkieletu dziecka, dlatego ich wyborowi należy poświęcić odpowiednio dużo czasu, cierpliwości, a sam plecak lub tornister potraktować jako inwestycję w zdrowie dziecka.

Wybierając tornister lub plecak, rodzice powinni zwrócić uwagę na:

 • Wagę
 • Kształt
 • Szelki
 • Dno
 • Materiał
 • Elementy odblaskowe
 • Praktyczne elementy, takie jak kieszenie z siatki, przegródki, uchwyt do zawieszenia

Dziecku można powierzyć bardzo ważne zadanie – wybór takiego plecaka, jaki mu się podoba. Trzeba mu jednak wyjaśnić wszystkie aspekty istotne przy wyborze plecaka i znaleźć wspólny kompromis. Przecież to właśnie dziecko będzie codziennie nosiło plecak do szkoły i będzie się nim prezentowało przed kolegami z klasy!

Czy wiedziałeś, że...?

Dziecko nie powinno nosić na plecach więcej niż jedną dziesiątą swojej wagi.

Co wybrać: tornister, plecak czy torbę?

Tornister traci popularność na rzecz plecaka i torby, ale to właśnie tornister jest najlepszym rozwiązaniem dla pierwszaków. Jest odpowiednio sztywny i bywa mniejszy niż plecak. Wewnątrz ma od jednej do trzech przegródek, co w zupełności wystarczy pierwszakowi na książki, zeszyty, piórnik i drugie śniadanie. Tornister zwykle ma praktyczne zapięcia lub duży zamek, z którymi łatwo poradzą sobie nawet małe dziecięce rączki.

Plecak szkolny można kupić w drugiej klasie, ale nosi go wielu pierwszoklasistów. W odróżnieniu od tornistra, nie jest w całości usztywniony i jest nieco większy. Ma więcej przegródek, z reguły jest zasuwany na zamek.

Obecnie dostępne są również torby i plecaki szkolne na kółkach. Ich zaletą jest fakt, że dziecko nie musi nosić całego ciężaru na plecach. Mimo to kręgosłup nie jest całkowicie odciążony, ponieważ dziecko, które ciągnie torbę lub plecak na kółkach jest lekko odchylone na bok. Jeśli kółka są niewielkie, mogą stwarzać problemy na nierównym terenie, a konstrukcja, do której są zamocowane to dodatkowa waga, co dziecko odczuje przy każdym podniesieniu takiego plecaka lub torby. A dzieje się to stosunkowo często. Warto pomyśleć także o tym, że w czasie deszczu trudno będzie utrzymać kółka w czystości.

Jak wybrać tornister dla pierwszaka?

Przy wyborze tornistra warto skupić się na wadze. Pusty tornister nie powinien ważyć więcej niż 1200 gramów. Jeśli trafisz na lekki jak piórko tornister, uważnie sprawdź wzmocnienia i materiał. Niska waga może być oznaką słabej jakości. Tylna część plecaka dla pierwszoklasisty powinna być sztywna, wyprofilowana anatomicznie, w miarę możliwości przewiewna, co uczeń doceni w ciepłe dni pod koniec roku szkolnego. Kolejną zaletą jest wzmocnione lub powleczone warstwą plastiku dno tornistra. Wzmocnione dno chroni zawartość przed uszkodzeniem, gdy nieuważny uczeń położy tornister w kałuży. Szelki powinny mieć 4 – 5 cm szerokości i przynajmniej 70 cm długości. Oczywiście muszą być regulowane. Wyściółka powinna być wykonana z nieśliskiego materiału, a z przodu powinny się znajdować elementy odblaskowe.

Szelki są prawidłowo wyregulowane, jeśli:

 • Nie odstają od ramion
 • Przechodzą przez obojczyk mniej więcej w połowie obojczyka
 • Nie obcierają szyi i ramion
 • Utrzymują plecak lub tornister na wysokości mniej więcej 5 cm poniżej pasa

Niektóre tornistry i plecaki mają pas biodrowy lub paski na klatce piersiowej, podobne jak w plecakach turystycznych, które zapewniają jeszcze lepszą stabilność. Rączka do noszenia powinna być odpowiednio mocna i szeroka, aby dziecko mogło z niej korzystać również w zimą, w grubej rękawiczce. Latem mało kto o tym myśli. W ten sposób dochodzimy do końca listy rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tornistra do szkoły. Jeśli tornister jest wykonany z mocnego, nieprzemakalnego materiału, a na szelkach, po bokach i z przodu ma elementy odblaskowe – gratulacje. To idealny tornister dla pierwszaka.

Dobra rada: Przy wyborze tornistra warto włożyć do niego kilka książek i piórnik, żeby sprawdzić, jak leży na plecach po zapakowaniu.

Jak wybrać plecak do szkoły?

Wybór plecaka do szkoły ułatwi zmierzenie dziecka od ramion do kości ogonowej. Pomiar jest kluczowy przy wyborze odpowiedniej wielkości plecaka. Inny plecak sprawdzi się u dzieci z pierwszych klas podstawówki, inny u nastolatków.

Podobnie jak w przypadku tornistra, plecak powinien być anatomicznie wyprofilowany i mieć wzmocnione plecy. Należy też zwrócić uwagę na szelki – to równie istotne w tornistrze. Muszą być odpowiednio szerokie, regulowane, nie powinny ocierać szyi i ramion. Warto zwrócić uwagę na komory i przegródki, czy są odpowiednio przestronne i mocne. Dodatkową zaletą jest termiczna kieszeń na drugie śniadanie oraz przegródka na butelkę z boku plecaka. Przy noszeniu w ręce warto zwrócić uwagę na uchwyt, który powinien być wykonany w całości z tworzywa sztucznego, a sam plecak z nieprzemakalnego materiału. Przyda się także pokrowiec, który sprawdzi się podczas największych ulew. Wybór stylistyki warto zostawić dziecku, nie zapominając jednak o tym, że choć obecnie dziecko interesuje się robotami lub księżniczkami, to za pół roku może przechodzić okres fascynacji dinozaurami i syrenkami, a plecak może się znudzić. Z tego powodu warto wybierać uniwersalne motywy, które można ozdobić naszywkami, przypinkami i naklejkami.

Zasady prawidłowego noszenia tornistra i plecaka

Choć może się wydawać, że niektóre zasady prawidłowego użytkowania zależą od wyboru konkretnego modelu, nie jest to prawda. Dziecko rośnie, dlatego co jakiś czas należy sprawdzać, czy tornister lub plecak spełnia następujące kryteria:

 • Górna część jest na wysokości ramion, dolna część na wysokości bioder
 • Tylna część w możliwie największym stopniu przylega do pleców
 • Szelki są ustawione tak, aby zostały spełnione powyższe warunki
 • Ciężkie przedmioty dziecko nosi możliwie najbliżej pleców
 • Tornister lub plecak nie jest przeciążony, a dziecko nosi do szkoły tylko to, czego potrzebuje

Dobra rada pozwalająca na odciążenie dziecka:
Litr wody to dodatkowy kilogram dla dziecięcego kręgosłupa.
Wlej do butelki sam sok, a dziecko rozcieńczy go wodą w szkole.

Czego nie może zabraknąć w piórniku?

Zawartość piórnika niewiele zmieniła się na przestrzeni lat. Współczesne dzieci używają praktycznie tego samego, co ich rodzice. W sklepach dostępne są piórniki z pełnym wyposażeniem, dzięki czemu nie trzeba już niczego więcej kupować oraz puste, które można wyposażyć wedle własnego uznania. W każdym dobrze wyposażonym piórniku musi się znajdować:

 • Długopis
 • Przynajmniej dwa zatemperowane ołówki – jeśli jeden się złamie, drugi będzie pod ręką
 • Kredki – przynajmniej czarna, brązowa, żółta, czerwona, zielona i niebieska
 • Gumka do ścierania
 • Temperówka
 • Nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
 • Krótka linijka

Długopisy, ołówki i kredki dla najmłodszych dzieci powinny mieć ergonomiczny kształt, dzięki któremu dzieciom lepiej się z nimi pracuje.

Wybór długopisu to nie tylko kwestia estetyki

Długopis należy dobierać w zależności od tego, czy dziecko jest leworęczne czy praworęczne. Pozwól dziecku chwycić długopis do ręki i wypróbować, czy dobrze pasuje. Ergonomiczny kształt pozwala na dobre trzymanie, dziecku łatwiej będzie się zżyć z takim długopisem. Poza tym długopis powinien być lekki, pisanie ułatwia także warstwa antypoślizgowa na oprawce.

Pióro na atrament lub naboje to pierwszy przybór do pisania pierwszoklasisty. Ma dość wysoko umieszczoną stalówkę, dlatego dziecko lepiej widzi, co pisze. Wadą jest konieczność częstego uzupełniania zasobnika lub wymiany nabojów, plamienie w przypadku nieprawidłowego założenia, zaciekanie i kleksy. Błędy i kleksy można usunąć specjalnym zmazywaczem.

Długopisy i pióra kulkowe wszelkich grubości i kolorów są tanie i wytrzymałe. Dla uczniów wyższych klas idealnie nadają się do pisania notatek w różnych kolorach.

Pióra żelowe, zwłaszcza te, które mają zmazywacz, są bardzo popularne wśród dzieci. Mają różne kolory, nie robią kleksów, a po wymazanym miejscu można ponownie pisać.

Buty na przebranie do szkoły

Choć to tylko „kapcie”, dziecko spędza w nich dużą część dnia. Dlatego warto poświęcić wyborowi odpowiedniego obuwia na zmianę tyle samo czasu co zakupowi każdych innych butów. Zamiast wkładanych butów typu klapki lepiej wybrać coś bardziej zabudowanego, zwłaszcza dla mniejszych dzieci. Dzieci biegają po szkole, a niestabilne buty mogą być powodem wypadków.

Zdrowe buty na zmianę to takie, które:

 • Mają podeszwę nie grubszą niż 2,5 cm
 • Mają anatomiczną wkładkę  
 • Dobrze przylegają do pięty
 • Z przodu są odpowiednio szerokie i zaokrąglone
 • Są uszyte z przewiewnego materiału, żeby stopy się nie pociły, co pozwoli uniknąć grzybicy

Zdrowa rada: między palcami a noskiem buta należy zapewnić ok. 1 cm luzu.

Drugie śniadanie do szkoły i obiady ze stołówki

Drugie śniadanie to dylemat wszystkich rodziców. Najwygodniej dać dziecku kieszonkowe na drugie śniadanie ze sklepiku szkolnego, ale rodzi się wówczas pytanie, na co dziecko przeznaczy pieniądze. Przygotowanie zdrowego i smacznego śniadania wcale nie zajmuje dużo czasu. Można je przygotować dosłownie w dziesięć minut. Garść inspiracji znajdziesz w naszych przepisach dla dzieci add link Recipes/Baby  

Szykując drugie śniadanie warto pomyśleć także o podwieczorku dla dziecka, które chodzi na zajęcia pozaszkolne lub spędza czas na świetlicy.

Dobra rada pozwalająca zaoszczędzić czas: Pastę przygotuj dzień wcześniej.

Rano wystarczy posmarować nią pieczywo i dorzucić trochę warzyw.

Jadłospis szkolnych stołówek powinien uwzględniać potrzeby dziecięcego organizmu i preferencje smakowe. Nie zawsze idzie to w parze. Jeśli dziecko jest wybredne, lepiej przygotuj mu większe drugie śniadanie. Jeśli ma nietolerancję lub alergię pokarmową, porozmawiaj z kierownikiem stołówki i zapytaj, czy dziecko może przynosić własne posiłki. Z reguły wystarczy zaświadczenie lekarskie.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść w szkole?

Zadania domowe są dobre dla dzieci

Razem z pociechą cieszysz się, że po powrocie do domu będzie trochę spokoju, ale... Przecież jeszcze są zadania! Jeśli wspólnie zabierzecie się za odrabianie zadań domowych, znacznie szybciej sobie z nimi poradzicie add link: Homeworks, a przy okazji zaoszczędzisz dziecku stresu, który na pewno pojawiłby się, gdyby samo miało odrabiać lekcje. Pierwszoklasistom i drugoklasistom rodzice powinni zapewnić szczególne wsparcie przy odrabianiu zadań domowych. Starszym dzieciom wystarczy sprawdzić zadania i zapewnić pomoc na wypadek trudności. Spraw, aby wspólne odrabianie zadań domowych stało się rytuałem. Pomogą Ci w tym nasze rady, jak pisać wypracowania.

Jeśli dziecko ma większy problem z czytaniem, pisaniem lub liczeniem, być może ma jedno z zaburzeń uczenia się


topgal.sk, wikipedia, prezuvky.sk, sevt.sk, zakladne-skoly.sk, referaty.aktuality.sk, wikihow, review.online.co.za,

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3