Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Szczupła po świętach? Wypróbuj nowe smaki inspirowane tradycyjnymi przepisami

Okres od adwentu do świąt to chyba najtrudniejszy czas w roku. Nie tylko z powodu gorączkowych poszukiwań prezentów, lecz również dla figury. Targi bożonarodzeniowe, firmowe wigilie, rodzinne spotkania przy stole wypełniają cały wolny czas. Kuszące słodycze, poncz, grzane wino, pieczone mięsa, smażone potrawy, którym trudno się oprzeć… Przedświąteczny czas może jednak upływać również pod znakiem konfrontacji z samotnością. W takich chwilach łatwo znaleźć pocieszenie w ciastkach, gorącej czekoladzie, kubku grzanego wina...

Jedzenie jest ważnym elementem spotkań towarzyskich i sposobem na oszukanie mózgu w trudnych sytuacjach. Przed świętami okazji do przejadania się i nadmiernego spożywania alkoholu jest więcej niż przez cały rok. Utrzymanie wagi jest wówczas wyjątkowo trudne. Dlatego właśnie po nowym roku siłownie przeżywają wielki boom.  

Po poście czeka Cię nagroda

„Święta spędzane przed telewizorem i przy suto zastawionym stole muszą się odbić na sylwetce. A dodatkowo mogą się pojawić poważne dolegliwości trawienne. Współczesne święta przemieniły się w wielkie święto obżarstwa, choć nie zawsze tak było” – opowiada specjalistka w dziedzinie redukcji masy ciała, Zuzana Pavelková Šafářová.

Wierzący przestrzegali bowiem postu trwającego przez cztery adwentowe tygodnie, podczas których wystrzegali się przede wszystkim mięsa i alkoholu. Post kończyła wieczerza wigilijna. Nawet kilkudniowy post przed świętami dobrze Ci zrobi. Jeśli wytrzymasz, w święta możesz sobie pozwolić na ulubione potrawy, które może nie są szczególnie polecane z punktu widzenia zdrowego odżywiania, ale za to dogodzą podniebieniu, zwłaszcza jeśli przez cały rok trzeba było trzymać dietę w ryzach.

Chrupiąca kapusta z orzechami i imbirem

Tradycyjne ciężkie potrawy zastąp lżejszymi wersjami

Nawet w święta można sięgnąć po sposoby, które pozwolą Ci podjadać bez wyrzutów sumienia przy oglądaniu telewizji. „Po pierwsze radziłabym nieco skorygować przepisy na tradycyjne świąteczne wypieki. Zwykłą białą mąkę można zastąpić orkiszową i wyraźnie zredukować ilość dodawanego cukru. Warto także wystrzegać się ciężkich mas na bazie masła i sięgnąć po zdrowsze przekąski, takie jak orzechy, suszone owoce i te z kategorii „RAW”.

Suszone morele i żurawina w korzennej nucie

Tradycyjnego karpia również można przyrządzić zdrowiej, wcale nie musi być panierowany i smażony. Polecam pieczenie lub duszenie na parze z wina. Jeśli zdecydujesz się jednak na smażenie, użyj świeżego oleju i zwróć uwagę na temperaturę smażenia, która nie powinna być zbyt wysoka. Nadmiaru oleju pozbędziesz się przekładając usmażone kawałki ryby na papierowy ręcznik.

Karp gotowany na parze

Sałatkę jarzynową, zamiast majonezem z powodzeniem można doprawić jogurtem, a karpia podawać z gotowanymi ziemniakami z dodatkiem czerwonej cebuli, rukoli i suszonych pomidorów. Warto spróbować drobnej odmiany ziemniaków Grenaille, mają doskonały smak i są lekkostrawne” – swoimi sposobami na lżejsze świąteczne menu dzieli się Zuzana Pavelková.

Szczupła po świętach? Wypróbuj nowe smaki inspirowane tradycyjnymi przepisami

Sałatka z pieczonymi burakami


Spal dostarczone kalorie

Święta to dla większości z nas czas odwiedzin i spotkań, których nieodłącznym elementem jest uginający się pod ciężarem jedzenia stół. Nie oznacza to jednak, że musimy zjeść wszystko, czym poczęstuje nas gospodyni. „Radziłabym także za bardzo nie mieszać. Spędzając święta w domu, oprócz słodyczy przygotuj świeże i suszone owoce oraz orzeszki, z wyjątkiem ziemnych i brazylijskich, które są bardzo tłuste. Czas wolny wykorzystaj na spacery, bieganie, a w razie niesprzyjającej aury idź popływać i wybierz się do sauny. Innymi słowy, nie zapomnij o aktywności. Poza tym w święta odbywa się wiele imprez sportowych i zawodów biegowych. Z nowym podejściem do świąt nagrodą będą nie tylko nowe doznania smakowe!” – zachęca na zakończenie ekspertka żywieniowa.


Źródła: Zuzana Pavelková Šafářová

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3