Wskazówki i porady Symbole świąt: co przynosi szczęście i pieniądze?

Dawniej, w niektórych domach, w każdym rogu pomieszczenia stawiano snopki siana a każdy róg stołu ozdabiano jednym przedmiotem: bochenek chleba miał zapewniać dostatek jedzenia na cały rok, kosz z plonami miał zwiastować urodzaj, pieniądze - bogactwo, a miska z jedzeniem liczne bydło i drób. Dziś także, jeśli mamy przydomowy ogródek i coś w nim uprawiamy, możemy położyć na stole własne plony. Następnie należy je przechować do wiosny, a przy siewie wymieszać z pozostałymi. W ten sposób zapewnimy sobie urodzaj.


Co oznacza adwent? Z tym okresem wiąże się wiele tradycji

Czerwony i zielony

Świąteczny stół zwykle przystraja się na czerwono i zielono. To nie przypadek. Czerwony kolor symbolizuje krew Chrystusa, który umarł na krzyżu, a zielony oznacza życie i wieczne światło. Legenda mówi, że kiedy Jezus przyszedł na świat, wszystkie drzewa zrzuciły śnieżną pierzynkę i odsłoniły młode pędy. Z kolei starożytni Rzymianie na Nowy Rok ozdabiali swoje domy zielonymi gałązkami, zaś jodła symbolizowała życie.

Cebula z solą przepowiadały pogodę

Choć może się to wydać dziwne, jednym z symboli Bożego Narodzenia jest cebula. Wiąże się ona z pewną świąteczną tradycją. Wieczorem obierało się i kładło obok siebie dwanaście kawałków cebuli. Każdy oznaczał kolejny miesiąc następnego roku i każdy posypywano szczyptą soli. Jeśli sól do rana się rozpuściła, w tym miesiącu miało padać, jeśli natomiast tylko nawilgła – było to zapowiedzią niezbyt obfitych opadów, a jeśli pozostała niemal sucha – oznaczało to suchą pogodę.

Jabłka zamiast szklanej kuli

Nasi przodkowie używali jabłek do przepowiadania przyszłości. W tym celu jabłko rozkrawało się na pół. Jeśli w środku była widoczna wyraźną gwiazdka z gniazda nasiennego, oznaczało to zdrowie, szczęście i pomyślność w kolejnym roku. Niepełna gwiazdka lub robak zapowiadały chorobę i nieszczęście. To jeszcze nie koniec. Jeśli u kogoś pojawił się krzyżyk, kolejny rok miał mu przynieść nieszczęścia lub nawet śmierć.

Pestki z jabłek również wykorzystywano do wróżenia. Dwanaście pestek wrzucano do miski z wodą. Ile wypłynęło na wierzch, tyle suchych miesięcy zapowiadało się w kolejnym roku.

Miód na dobre relacje

Miód również jest symbolem świąt. W wigilię smarowano nim twarz, aby zapewnić sobie powszechną sympatię.

Orzechy przepowiedzą, czy rodzina będzie zgodna

Orzechy to jeden z produktów, z którego również odczytywano przyszłość. Po wieczerzy wigilijnej każdy członek rodziny rozłupywał cztery orzechy włoskie. Zdrowe orzechy zwiastowały zdrowie w kolejnych czterech porach roku. Nadgniłe lub wyschnięte oznaczały chorobę.

Wykorzystywano też skorupkę. Każdy członek rodziny wkładał w nią małą świeczkę i puszczał na wodę w misce. Jeśli „łódeczki” ze skorupek trzymały się razem, w rodzinie miała panować zgoda. Jeśli któraś z łódek odpływała od pozostałych, był to znak, że dany członek rodziny wyruszy w świat. Najgorzej, jeśli łódka się przewróciła. W takim przypadku członek rodziny mógł się obawiać nieszczęścia.

Rybia łuska na bogactwo

Czy w wigilię wkładasz pod każdy talerz lub nakrycie rybią łuskę? Niegdyś wierzono, że łuska z karpia noszona w portfelu gwarantuje, że nie zabraknie nam pieniędzy.

Symbole świąt: co przynosi szczęście i pieniądze?

Nie wszędzie w Wigilię jada się ryby. Wśród tradycyjnych świątecznych potraw jest nawet fastfood

Chałka na groszku

Jeśli zamierzasz upiec na święta chałkę lub bułeczki z makiem, sięgnij po tradycję naszych przodków. Do ciasta przygotowywanego w wigilię dodawano ziarenko grochu lub orzech. Następnie ciasto pieczono, a ten, kto trafił na orzech lub groszek, miał zagwarantowane szczęście i pomyślność przez cały rok.

Czego jeszcze nie mogło zabraknąć na stole?

W święta na stole nie mogło zabraknąć zielonej gałązki, która symbolizowała życie i szczęście. Poza tym na stole musiało być jabłko, jajko i jakiś element dekoracji w kolorze czerwonym. Symbolami płodności były soczewica, groch, zboża i orzechy.

Aby zapewnić sobie ochronę majątku, stół ozdabiano cebulą, czosnkiem, solą i miodem.

Bogactwo miała przynieść moneta, umieszczana pod talerzem na stole wigilijnym.

 W pomieszczeniu nie mogły się z kolei znajdować połamane świeczki i wymłócona słoma, które przynosiły pecha.
Źródła: thespruce.com, brtpichlavec.sweb.cz, vitalia.czWydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Marchew (kg = 3.99)
Marchew
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Chleb polski hit 500 g (kg = 3.58)
Chleb polski hit 500 g
  179
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3