Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Świeże przyprawy na zawołanie, czyli kuchenna uprawa ziół

Niektóre doskonale uzupełniają smak potraw, podczas gdy inne potrafią nadać im wyrazistą nutę. Chcielibyście zapomnieć o tych suszonych z torebek i założyć własny ogródek świeżych ziół? Nic prostszego!

Przesadzamy zioła!

Na początek będziemy potrzebowali kilku bardzo ważnych elementów. Przygotuj:

  • doniczkę o głębokości około 15-20 centymetrów lub skrzynię balkonową; jakiegokolwiek pojemnika użyjesz, musi on mieć otwór pozwalający na odprowadzanie nadmiaru wody;
  • gotową ziemię w worku;
  • garść kory;
  • kruszywo, które będzie odpowiadało za drenaż; może być to żwir, keramzyt lub drobno potłuczona ceramika.

Jak przygotować doniczkę? Na początku wyłóż dno kruszywem, kilka centymetrów wystarczy w zupełności. Następnie wsyp ziemię, zostawiając około 4-5 cm przestrzeni między jej warstwą a górnym brzegiem doniczki. Po wsadzeniu wybranej przez Ciebie rośliny uzupełnij pozostałą przestrzeń korą. Dzięki niej woda pozostanie w podłożu i nie będzie parować.

Pielęgnacja

W codziennej pielęgnacji ziół musimy pamiętać, aby nie wysuszyć ziemi. Podlewając, należy zwrócić uwagę na siłę strumienia. Przygotujcie sobie dla ziół osobną butelkę, która pozwoli Wam nawadniać je powoli i delikatnie. Jeżeli podczas sadzenia wybraliśmy właściwą donicę i drenaż, nie powinniśmy się martwić o nadmiar wody. Rzućcie również czasami okiem na liście i łodygi. Te żółknące starajcie się usuwać. Podobnie sprawa ma się ze szkodnikami. Pamiętajcie jedynie, aby nie robić tego, gdy roślina jest mokra.

Koniec sezonu

Po zakończonym sezonie zioła roczne utylizujemy razem z ziemią. Zioła wieloletnie możecie przechowywać wewnątrz. Pamiętajcie, aby wybrać nieco chłodniejsze miejsce, np. ganek. Tych kilka prostych zasad, które Wam dzisiaj przybliżyliśmy, pozwoli Wam cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem potraw każdego dnia. To co? Kto pierwszy po tymianek?

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3