Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Świeże przyprawy na zawołanie, czyli kuchenna uprawa ziół

Niektóre doskonale uzupełniają smak potraw, podczas gdy inne potrafią nadać im wyrazistą nutę. Chcielibyście zapomnieć o tych suszonych z torebek i założyć własny ogródek świeżych ziół? Nic prostszego!

Przesadzamy zioła!

Na początek będziemy potrzebowali kilku bardzo ważnych elementów. Przygotuj:

  • doniczkę o głębokości około 15-20 centymetrów lub skrzynię balkonową; jakiegokolwiek pojemnika użyjesz, musi on mieć otwór pozwalający na odprowadzanie nadmiaru wody;
  • gotową ziemię w worku;
  • garść kory;
  • kruszywo, które będzie odpowiadało za drenaż; może być to żwir, keramzyt lub drobno potłuczona ceramika.

Jak przygotować doniczkę? Na początku wyłóż dno kruszywem, kilka centymetrów wystarczy w zupełności. Następnie wsyp ziemię, zostawiając około 4-5 cm przestrzeni między jej warstwą a górnym brzegiem doniczki. Po wsadzeniu wybranej przez Ciebie rośliny uzupełnij pozostałą przestrzeń korą. Dzięki niej woda pozostanie w podłożu i nie będzie parować.

Pielęgnacja

W codziennej pielęgnacji ziół musimy pamiętać, aby nie wysuszyć ziemi. Podlewając, należy zwrócić uwagę na siłę strumienia. Przygotujcie sobie dla ziół osobną butelkę, która pozwoli Wam nawadniać je powoli i delikatnie. Jeżeli podczas sadzenia wybraliśmy właściwą donicę i drenaż, nie powinniśmy się martwić o nadmiar wody. Rzućcie również czasami okiem na liście i łodygi. Te żółknące starajcie się usuwać. Podobnie sprawa ma się ze szkodnikami. Pamiętajcie jedynie, aby nie robić tego, gdy roślina jest mokra.

Koniec sezonu

Po zakończonym sezonie zioła roczne utylizujemy razem z ziemią. Zioła wieloletnie możecie przechowywać wewnątrz. Pamiętajcie, aby wybrać nieco chłodniejsze miejsce, np. ganek. Tych kilka prostych zasad, które Wam dzisiaj przybliżyliśmy, pozwoli Wam cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem potraw każdego dnia. To co? Kto pierwszy po tymianek?

Published: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.