Zdrowy tryb zycia Relaks Świąteczne zakupy: 24 ciekawostki na temat kupowania prezentów

Przedświąteczne zakupy to świetny czas dla handlu. W tym czasie utarg rośnie aż o jedną czwartą. Ile jesteśmy w stanie wydać na prezenty dla bliskich? Kto najwięcej wydaje? Co najczęściej kupujemy w prezencie i kiedy można się spodziewać największej gorączki zakupów?


1. Wpadające w ucho świąteczne melodie w centrach handlowych mają nam przypominać, że poza zwykłymi sprawunkami trzeba pomyśleć także o prezentach, bo święta tuż-tuż. Jeden z najpopularniejszych utworów, Jingle Bells, wcale nie został skomponowany z myślą o Bożym Narodzeniu, lecz o amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Z kolei Let it snow! zrodził się w samym środku upalnego kalifornijskiego lata, a w całej piosence nie ma ani słowa o świętach, choć utwór stał się ich nieodłączną częścią.


2. Ale czyż złoto-czerwone ozdoby i uroczysta atmosfera nie mają w sobie magii? Podobnie jak świąteczna muzyka działa podprogowo, skłaniając do zastanawiania się nad prezentami, czerwony kolor zachęca do kupowania.


3. Święta Bożego Narodzenia, czy raczej świątecznie udekorowane sklepy, atakują wszystkie zmysły. Cały świat pachnie piernikami, mandarynkami, cynamonem i jabłkami. Pod wpływem bodźców zapachowych aż ślinka cieknie, dlatego kupujemy więcej, choć w danym momencie wcale nie jesteśmy głodni. I nie chodzi tylko o jedzenie.


4. Jeśli klient dotknie towaru, jest większe prawdopodobieństwo, że go kupi. A ponieważ większość społeczeństwa stanowią osoby praworęczne, najciekawszy towar czeka tuż przy wejściu po prawej stronie i na środku sklepu.


5. Najwięcej pieniędzy podczas świątecznych zakupów wydajemy w hipermarketach i supermarketach.


6. Zastanawiasz się, co Twoi bliscy chcieliby dostać pod choinkę? Połowa kupujących poszukuje inspiracji na portalach społecznościowych, a co siódma osoba przemieni inspirację w rzeczywistość.


7. Co druga osoba domyśla się, że przez cały rok nie była zbyt grzeczna, dlatego nie liczy na Mikołaja i Aniołki, lecz sama kupuje sobie prezent.


8. Najczęstszym prezentem są zabawki, sprzęt sportowy, tańsze modele telefonów komórkowych, maszynki do golenia, sprzęt elektroniczny, wyposażenie domów i odzież.


9. Najbardziej ze sprzedaży cieszy się LEGO. Co sekundę na całym świecie sprzedaje się 28 zestawów słynnych klocków. Nastolatkowie najczęściej dostają w prezencie książki lub pieniądze.


10. Wszystkie prezenty trzeba ładnie zapakować. Zużywa się do tego ponad 4 miliony ton papieru do pakowania.

Czy wiedziałeś, że...

...największym prezentem świątecznym była Statua Wolności, którą w 1886 roku Francuzi sprezentowali Amerykanom?

11. Prawdziwa gorączka zakupów zacznie się w połowie grudnia i potrwa aż do Wigilii.  Szczyt osiągnie w ostatni piątek i sobotę przed Bożym Narodzeniem. Zakupy dokonywane w ciągu dziewięciu dni przed świętami stanowią aż 40% całej świątecznej sprzedaży.   


12. I choć mamy wcześniejsze statystyki, aż połowa sklepów rozpoczyna bożonarodzeniowe kampanie reklamowe jeszcze przed końcem października.


13. Zakupy z wyprzedzeniem robią osoby starsze, bardziej majętne, z wyższym wykształceniem i kobiety.


14. Nie ma oficjalnej daty rozpoczęcia świątecznego szaleństwa zakupów. Chyba najprościej mają Amerykanie – sezon zakupów bożonarodzeniowych za oceanem zaczyna się nieoficjalnie od Black Friday, czyli piątku następującego po Święcie Dziękczynienia, które przypada na czwarty czwartek listopada. W tym czasie prezenty świąteczne dla bliskich ma już prawie 30% mieszkańców USA.


15. A skoro już mowa o Ameryce, to jej mieszkańcy co roku wydają na prezenty świąteczne aż 5 miliardów dolarów. I co z tego? Ach, zapomnieliśmy dodać, że chodzi o prezenty dla domowych milusińskich.


16. Robisz zakupy z listą czy liczysz na to, że coś wpadnie Ci w oko? Większość kupujących prawie połowę prezentów kupuje z listy. A pozostali? Pod wpływem impulsu.


17. Jeśli na zakupy wybierasz się pieszo, aż o 40% spada prawdopodobieństwo nierozmyślnych zakupów. Skłonność do takich zakupów rośnie u osób przyjeżdżających samochodem. Komu w końcu chciałoby dźwigać do domu wszystkie pakunki albo tarabanić z nimi do autobusu?


18. Single robią aż o 45% więcej nieprzemyślanych zakupów niż osoby pozostające w stałych związkach.  


19. Co trzeci kupujący robi zakupy ponad możliwości swojego portfela, uważając, że kupienie czegoś swoim bliskim jest ważniejsze niż trzymanie się budżetu.


20. Osoby kupujące prezenty bożonarodzeniowe przez Internet mają tendencję do wydawania większych sum niż osoby, które przychodzą na zakupy do sklepu.


21. Ponad połowa osób nie odkłada pieniędzy na prezenty i kupuje je z grudniowej wypłaty lub zaciąga pożyczkę.


22. Najwięcej na prezenty wydają Rumuni. Zostawiają w sklepach aż jedną trzecią wypłaty. Drugie miejsce pod tym względem zajmują Czesi, którzy na prezenty dla bliskich wydają ćwierć wypłaty. Na trzecim miejscu znów plasują się Amerykanie. Na gwiazdkowe prezenty są w stanie wydać 15% miesięcznej wypłaty, a co piąty zaciąga pożyczkę.


23. Najlepiej zakupy robi się Norwegom. W listopadzie płacą tylko połowę podatku, żeby mieć więcej pieniędzy na grudniowe wydatki. Miły gest od państwa, prawda?Źródła: thechive.com, factretriever.com, wearetop10.com, blogs.constantcontact.com, wikipedia

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3