Wskazówki i porady Stań się ekspertem od tarek: Która jest odpowiednia do danego produktu?

Używanie tarki to żadna filozofia, podobnie jak inne czynności kuchenne. Ale dobór odpowiedniej tarki do produktu może ułatwić całą czynność i skrócić czas przygotowania potrawy. Spójrzmy zatem tarkom w ząbki.

Tarka czteroboczna

Klasyczna tarka o czterech ściankach do różnych produktów znajdzie się chyba w każdej kuchni. Ścianki z otworami w kształcie łezki można wykorzystać do tarcia warzyw i serów, na grubo lub na drobno. Najczęściej trze się na nich ziemniaki na wszelkiego rodzaju placki, marchew na surówkę i ogórki na tzatziki.

Twardsze sery typu parmezan należy trzeć na bocznej ściance z małymi otworami, tymi z wystającymi ostrymi zakończeniami. W ten sposób otrzymamy drobniutko starty ser, idealny do spaghetti lub lasagne.

Podłużny otwór z ostrymi brzegami pozwoli nam wyczarować cieniutkie plasterki, które trudno byłoby uzyskać za pomocą noża. Z cienkich plasterków warzyw zrobisz domowe chipsy, plasterki ogórka posłużą na mizerię lub sałatkę.

Kupując tego typu tarkę, wybierz typ, który nie będzie się ślizgał na blacie. Warto zaopatrzyć się w tarkę z gumowym wykończeniem. Rączka tarki powinna być dobrze dopasowana do dłoni i zapewniać wygodę przy pracy.

Płaska tarka

Jeśli chcesz zetrzeć produkt bezpośrednio do miski lub garnka, płaska tarka będzie bardziej praktyczna niż czteroboczna. Wygodnie się ją trzyma i łatwiej trafić do miski. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba zetrzeć mniejszą ilość produktu.

Przy zakupie sprawdź, czy tarka jest wygodna. Im większa powierzchnia tarcia, tym lepiej!

Tarka obrotowa

Najbezpieczniejsza tarka ze wszystkich, ponieważ produkty wkłada się do środka, więc nie ma ryzyka otarcia paznokci lub palców. Dzięki tarce obrotowej szybko zetrzesz twardy ser lub czekoladę. Jeśli spodziewasz się gości i zamierzasz podać makaron, możesz udostępnić tarkę z kawałkiem sera – każdy zetrze sobie tyle, ile potrzebuje.

Wybierz raczej mniejszą tarkę, jest lżejsza, dlatego będzie wygodniejsza.

Tarka typu pilnik

Tarka z drobnymi otworami sprawdzi się przede wszystkim do ścierania skórki z cytryny. Dzięki specjalnym ostrym wypustkom wiórki będą drobne i nie zetrzemy białej części skórki, która ma gorzki smak. Można na niej zetrzeć również gałkę muszkatołową i kawę.

Najlepiej wybrać tarkę z jak najmniejszymi otworami. Warto też pamiętać, że im cieńszy metal, tym mniejsze wiórki.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3