Zdrowy tryb zycia Relaks Sprzątanie łazienki: przygotuj ocet, sodę oczyszczoną i foliowe reklamówki

Pamiętamy o regularnym sprzątaniu, myciu podłogi, odkurzaniu, ale nie zapominajmy, że raz w miesiącu łazienka zasługuje na dokładniejsze porządki. Niebezpieczne bakterie czyhają między kafelkami, pod deską sedesową, na zasłonie prysznicowej i w innych miejscach, którym na co dzień nie poświęca się zbyt wiele uwagi.


Dobre rady ułatwiają sprzątanie

Przy sprzątaniu trzymajmy się pewnych zasad, które na początek warto sobie przypomnieć. Sprząta się od góry do dołu, tak aby kurz i brud z półek nie spadał na świeżo umytą podłogę. Przed przystąpieniem do sprzątania łazienki należy zdjąć z półek wszystkie rzeczy - kosmetyki, lakiery do paznokci itp. Łatwiej będzie wówczas dokładnie zetrzeć powierzchnię, na której zwykle stoją. Przy okazji można otworzyć okno, o ile znajduje się w łazience, żeby wpuścić do środka świeże powietrze.

Kiedy stosuje się środki czystości, warto pamiętać o ochronie rąk i skóry – pomogą w tym gumowe rękawice.

Sprzątanie to bułka z masłem, jeśli masz sprytny system


Czego potrzeba do sprzątania łazienki?

Przed rozpoczęciem sprzątania należy sprawdzić, czy mamy wszystkie potrzebne środki czystości i ściereczki.

Warto pamiętać o oddzielnych ściereczkach i gąbkach do mycia toalety oraz do umywalki i pozostałych urządzeń sanitarnych. Każdą gąbkę i ściereczkę w trakcie sprzątania należy często i dokładnie płukać.

Do perfekcyjnego uprzątnięcia łazienki potrzebujesz:

 • octu
 • sody oczyszczonej
 • 4 ściereczek z mikrofibry
 • ścierki do podłogi
 • uniwersalnego środka do mycia
 • starej szczoteczki do zębów
 • pędzla (do wymiecenia kurzu z wentylatora)
 • wybielacza
 • szczotki do kurzu
 • odkurzacza
 • mydła
 • gumowych rękawic


Jak sprzątać łazienkę?

Najlepiej zacząć od oświetlenia, na którym lubi się zbierać kurz. Najpierw trzeba je przetrzeć szczotką do kurzu, a następnie suchą ściereczką z mikrofibry.

We wszystkich miejscach przechowywania kosmetyków i innych potrzebnych przyborów zbiera się mnóstwo kurzu. Po ich odłożeniu należy usunąć kurz z półek. Aby zapewnić idealną czystość, powierzchnię można dodatkowo przetrzeć ściereczką namoczoną w roztworze wody z octem w stosunku 1:1.


Jak czyścić prysznic lub wannę?

Jeśli przyjrzeć się z bliska głowicy prysznica, na pewno można zobaczyć osad w szczelinach i otworach. Zanieczyszczenia i kamień wodny w łazience można łatwo usunąć roztworem wody z octem w stosunku 1:1. Wlej przygotowany roztwór do foliowej reklamówki i zanurz w niej głowicę prysznica. Reklamówkę szczelnie zawiń wokół prysznica i zostaw na pół godziny, a jeśli osadu jest dużo – na całą noc.

Dobra rada: zamiast reklamówki można użyć garnka. Włóż garnek do wanny, wlej roztwór wody z octem i zanurz w nim głowicę prysznica.

Zasłonka prysznicowa, a zwłaszcza jej dolna część, bywa brudna. Jest przykurzona, zamieszkują w niej bakterie, a nawet grzyby. Dlatego zdejmij zasłonkę i zafunduj jej porządną kąpiel w pralce. Do pralki razem z zasłonką włóż stare ręczniki, które ułatwią usunięcie brudu z zasłonki. Wypierz je w zwykłym środku do prania, bez dodatku płynu zmiękczającego.

Przy sprzątaniu nie zapomnij o drzwiach kabiny prysznicowej. Do ich mycia użyj pasty przygotowanej z octu i sody oczyszczonej. Drzwi kabiny prysznicowej natrzyj pastą i zostaw na godzinę, a następnie wytrzyj ściereczką z mikrofazy, umyj i osusz suchą szmatką.


Jak myć deskę sedesową?

Gdy wyczyścisz już muszlę sedesową, nie zapomnij desce i wszystkich szczelinach. Użyj do tego celu starej szczoteczki do zębów. Namocz ją w roztworze wody z octem i dokładnie wyszoruj wszystkie trudno dostępne miejsca. Spód deski sedesowej i plamy na desce można usunąć pastą z sody oczyszczonej z dodatkiem wody. Pozostaw pastę na powierzchni deski, a gdy zaschnie, spryskaj octem i usuń zanieczyszczenia gąbką.


Do muszli sedesowej wsyp filiżankę sody oczyszczonej i zostaw na parę minut, a następnie wyczyść szczotką do WC i spłucz. Szczotkę do toalety należy regularnie myć, najlepiej po każdym użyciu. Uchwyt szczotki do WC umieść między muszlą a deską sedesową, tak żeby szczotka była zawieszona w powietrzu wewnątrz muszli. Polej szczotkę wybielaczem, zostaw na parę minut i spłucz wodą. Do pojemnika na szczotkę WC wlej gorącą wodę z dodatkiem mydła i odstaw. Następnie wylej brudną wodę do toalety.


Kurz na wentylatorze

Do kratki wentylatora w łazience przedostaje się mnóstwo kurzu i brudu, dlatego raz na jakiś czas trzeba rozebrać wentylator. Obudowę wentylatora można wymoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem mydła i wyczyścić ściereczką. Zamocowaną na stałe część wentylatora omieć pędzlem, a resztę brudu usuń odkurzaczem.


Jak wyczyścić kafelki i fugi?

Najlepiej zacznij od odkurzenia podłogi w łazience. Kafelki na podłodze, ścianach i suficie spryskaj uniwersalnym środkiem czyszczącym, a następnie odkręć kurek z gorącą wodą pod prysznicem. Odczekaj ok. 5 minut aż powstanie para, zakręć wodę i zamknij drzwi od łazienki na 20 minut. Później wytrzyj kafelki ściereczką.

Jeśli masz brudne fugi między kafelkami, najlepiej poradzi sobie z nimi myjka parowa, która raz-dwa usunie wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli nie masz myjki, użyj roztworu wody z octem w stosunku 1:1 i czyść fugi ścierką.


Mycie umywalki

Jeśli na kranie zaczyna się tworzyć osad z kamienia, postępuj tak samo jak w przypadku głowicy prysznicowej. Do foliowej reklamówki wlej roztwór wody z octem, zawiąż reklamówkę na kranie, tak aby kran był zanurzony w roztworze. Wnętrze umywalki umyj roztworem wody z octem w stosunku 1:1. To samo dotyczy zewnętrznej strony umywalki, o której często się zapomina. Do odpływu wsyp sodę oczyszczoną, wlej ocet i spłucz gorącą wodą.


Regularne sprzątanie łazienki

Aby łazienka jak najdłużej lśniła czystością, przestrzegaj kilku ważnych zasad. Używanie wentylatora i stosowanie się do następujących rad pomogą Ci ustrzec się grzyba w łazience.

 • Po każdym dłuższym przebywaniu w łazience włącz wentylator. W ten sposób zmniejszysz szansę na rozwój grzybów i brudu.
 • Po każdym prysznicu usuń nadmiar wody z kabiny prysznicowej; w przypadku szklanej kabiny doskonale sprawdzi się ściągaczka do wody, którą z łatwością można usunąć wilgoć.
 • Regularnie używaj szczotki do WC, nawet jeśli muszla wydaje się czysta.
 • I wreszcie po każdym myciu zębów dokładnie spłucz wszystkie plamy po paście do zębów.


Poznaj więcej zasad, które pozwolą Ci mieszkać zdrowo  Źróda: realsimple.com, cleanandscentsible.com, wikihow.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3