Zdrowy tryb zycia Relaks Sprawdzone sposoby na relaks

Według niektórych teorii naukowych stres nie istnieje. Pod tym pojęciem kryje się zbiór rozmaitych wrażeń, jakie odczuwamy reagując na nerwowe sytuacje. Czy ta informacja nie jest już dosyć odstresowująca?

Pamiętajmy też, że mentalność jest przeciwnym biegunem dla fizyczności.  Zatem podczas prac wymagających wysiłku fizycznego dobrze robić przerwy, połączone na przykład z nauką w swobodnej, relaksującej pozycji; natomiast po każdej godzinie wysiłku intelektualnego dobrze nam zrobi kilka ćwiczeń fizycznych. Oto 5 sposobów, które możesz wypróbować, by wspomóc siły i zregenerować ducha:

 • Pisanie.
  Połóż palce na klawiaturze lub zaciśnij na długopisie i napisz na kartce cokolwiek. Możesz opisać swoje emocje, stworzyć notatkę do dziennika, spisać sen ostatniej nocy lub fragment opowiadania... Chodzi o świadomość, że nikt nie będzie oceniał Twoich słów, nawet Ty. To forma przelania swoich odczuć na papier. Nie muszą być uporządkowane i głęboko przemyślane,  najważniejsze aby były swobodne i przyniosły pożądane ukojenie.
 • Wypoczynek zgodny z własnymi preferencjami.
  Nie musisz ulegać namowom na wspólne wyjście na imprezę albo wierzyć powielanym wszędzie tezom, że tylko książka i gorące kakao Cię wyzwolą. Dobrze wiesz, która z tych form relaksu najbardziej Ci odpowiada. Obie są równie skuteczne, tylko służą różnym typom osobowośc.
 • Zmiana miejsca.
  Śniadanie w pracy jedz z dala od biurka. Przerwa to Twoje święte prawo, które powinno być także przez Ciebie szanowane. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z odosobnionego miejsca, jeżeli natomiast jesz w stołówce, nie wzbraniaj się przed krótką, niezobowiązującą pogawędką. Usłyszenie kilku miłych słów może zaważyć na samopoczuciu w ciągu całego dnia.
 • Wypróbuj kilka lekkich ćwiczeń w ciągu dnia.
  Po pracy lub w przerwie, przy odpowiedniej przestrzeni, połóż się wygodnie na plecach i unieś nogi, a następnie oprzyj je o ścianę. Krew odpływająca do serca zapobiegnie żylakom, jeżeli dużo pracujesz na stojąco. Siedząc przy biurku, możesz podłożyć pod stopy małą piłeczkę, wielkości piłki do tenisa lub golfowej - to doskonała forma refleksologii i masażu stóp. Możesz też dać ujście skołatanym nerwom, ściskając wspomnianą piłeczkę w dłoniach.
 • Żuj gumę!
  Jedna z teorii naukowych głosi, że guma do żucia sprzyja przepływowi krwi do mózgu. Inna, że wywołuje przepływ fal mózgowych właściwy zrelaksowanemu umysłowi, czyli oszukujemy w ten sposób swój mózg, wywołując u niego wrażenie, że jesteśmy w swobodnej sytuacji i takie też sygnały nasz mózg wysyła do reszty ciała.

Warto także pamiętać, że w ramach walki ze stresem nie musimy właściwie robić...nic. Jeśli grafik naszego dnia jest standardowy, czyli śpimy około 8 godzin, jemy spokojnie przynajmniej trzy pełnowartościowe posiłki dziennie i mamy czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną, to nasz organizm w naturalny sposób będzie się uspokajał po każdym z tych stałych punktów codzienności.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3