Zdrowy tryb zycia Zdrowie Sprawdź jak prawidłowo chronić swoje oczy! Kilka faktów o okularach przeciwsłonecznych

W zakup okularów słonecznych na pewno warto zainwestować. Lepiej postawić na jakość niż trafić na bubel. Oczy potrzebują ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV i wiatrem.

Lepiej żadne niż złej jakości

Narząd wzroku w naturalny sposób chroni się przed promieniowaniem słonecznym poprzez zwężenie źrenic i mrużenie oczu. Nieodpowiedni dobór okularów może sprawić, że mechanizm ten przestaje działać, a do oka dociera promieniowanie UVA i UVB. Może w ten sposób dojść do uszkodzenia nabłonka rogówki i wystąpienia objawów zespołu suchego oka, ryzykujemy pogorszeniem ostrości widzenia, szybszym starzeniem soczewki i rozwojem zaćmy. Nadmierne narażenie oczu na promieniowanie UV powoduje pieczenie skóry, rogówki, a nawet rzęs. Zainwestuj w jakość i chroń oczy przed słońcem i wiatrem nie tylko latem, zadbaj o oczy bez względu na porę roku.

Jaki filtr UV chroni oczy?

Wybór okularów dobrze chroniących wzrok wcale nie jest łatwy.
Promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić wzrok niezależnie od intensywności promieni słonecznych.
Przy wyborze okularów słonecznych zwróć uwagę na:

  • kształt oprawki – okulary powinny być dobrze dopasowane i odpowiednio okalać twarz,
  • kształt soczewki,
  • kolor soczewki,
  • filtr UV.

Jeśli okulary mają filtr UV 380 lub 400, soczewki w stu procentach chronią przed promieniowaniem UVA i UVB

Kategorie filtrów UV

Jeśli chcesz mieć pewność, że okulary słoneczne będą dobrze spełniały swoją funkcję, wybierz się do specjalistycznego sklepu lub do optyka. Nie kupuj okularów z filtrem UV poniżej 400. Zwróć uwagę na jakość materiałów, wykonanie, kolor oraz okazję, na jaką ich potrzebujesz. Przekonaj się, czy dobrze leżą na uszach i nosie oraz czy nigdzie nie uciskają. Z punktu widzenia przepuszczalności promieniowania UV, filtry przeciwsłoneczne dzielimy na pięć kategorii:

  • Kategoria 0 przepuszcza 80 - 100% promieniowania UV, szkła tego typu nie pełnią funkcji ochronnej
  • Kategoria 1 - przepuszcza 43 - 80% promieniowania, tego typu szkła są odpowiednie, gdy jest pochmurno
  • Kategoria 2 - przepuszcza 18 - 43% promieniowania, tego typu szkła są idealne podczas letniego wypoczynku
  • Kategoria 3 - przepuszcza 8 - 18% promieniowania
  • Kategoria 4 - przepuszcza zaledwie 3 - 8% promieniowania, soczewki polecane na otwartym morzu i w górach. Nie są polecane do jazdy samochodem.

W zasadzie przyjmuje się, że im wyższa kategoria, tym mniej promieniowania przepuszczają filtry i tym ciemniejsze soczewki. Kategorie 3 i 4 są nieodpowiednie dla kierowców.

Kolor soczewki ma znaczenie

Kolor soczewki okularów to nie tylko kwestia mody. Kierowcy powinni unikać zbyt ciemnych okularów. Do jazdy idealnie nadają się brązowe i szare soczewki, ponieważ w najmniejszym stopniu zniekształcają kolory. Kierowcy powinni natomiast unikać niebieskich i zielonych soczewek, które zniekształcają kolor czerwony i zielony. Powinny ich unikać także osoby krótkowidzące. Osoby aktywne, uprawiające sport na zewnątrz podczas mgły, mogą wybrać pomarańczowe i żółte soczewki, które poprawiają widzenie we mgle.

Tanie okulary słoneczne są w porządku, ale...

Jeśli kusi Cię zakup tanich okularów zgodnych z najnowszymi trendami, a chcesz uniknąć komplikacji, kupuj jedynie okulary z filtrem 400. Upewnij się, czy przypadkiem nie deformują kształtu przedmiotów. I licz się z tym, że mogą posłużyć Ci zaledwie jeden sezon, ponieważ są wykonane z tanich materiałów, które nie są zbyt trwałe.

Czy wiesz, co czują Twoje nogi w letnim obuwiu?

Źródła: quora.com, hnporadna.hnonline.sk

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3