Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Siła białka roślinnego jest ukryta w warzywach strączkowych

Zapomnij o konserwach

Warzywa strączkowe to nasiona wyrastające w strąkach, pierwotnie zielonego koloru. Z powodu zawartości substancji korzystnych dla zdrowia powinny pojawiać się na talerzu z żelazną regularnością. Lubiane groch, fasola, soczewica czy ciecierzyca zaopatrują ciało przede wszystkim w kwas foliowy, żelazo, wapń i potas. Nie powinno się zapominać również o błonniku, witaminach A i C i białku wysokiej jakości. Jeśli należysz do wegetarian lub po prostu nie lubisz mięsa, warzywa strączkowe są jego właściwym zamiennikiem.

Najskuteczniejsze przeciwutleniacze

Rozpuszczalny błonnik zawarty w warzywach strączkowych daje ludzkiemu ciału więcej korzyści. Chroni serce, obniża poziom cholesterolu we krwi i spowalnia wzrost glikemii po spożyciu posiłku. Ponadto poprzez regularne spożywanie warzyw strączkowych chronisz ściany naczyń. Zgodnie z wieloma badaniami warzywa strączkowe słusznie uważa się za najskuteczniejsze istniejące przeciwutleniacze.

Jak uniknąć wzdęć

Obróbka cieplna warzyw strączkowych jest ważna z dwóch powodów. Trudności w trawieniu spowodowane są obecnością tzw. inhibitora trypsyny, chroniącego warzywa strączkowe przed owadami. Drugim powodem jest obecność lektyn, substancje te powodują zlepianie się czerwonych krwinek. Usuniesz niepożądane substancje, mocząc warzywa przez co najmniej 12 godzin a następnie gotując w czystej wodzie. W ten sposób skrócisz czas gotowania i poprawisz strawność dania. Jeśli zdecydujesz się na kiełki i spożycie bez obróbki cieplnej, sięgnij po soczewicę i fasolkę mung.

Jak często je jeść?

Regularność jest naprawdę ważna. Pozwól sobie na ucztę z roślin strączkowych co najmniej dwa razy w tygodniu. Garnuszek gotowanej soczewicy ma aż 14 g białka, co jest porównywalne z zawartością białka w dwóch jajkach. W tej ilości warzywa strączkowe mogą służyć jako zdrowy zamiennik białka zwierzęcego. Lekkostrawna jest czerwona soczewica, groszek, nie unikaj również nieco trudniej strawnej fasoli, fasolki szparagowej czy ciecierzycy, z której możesz sobie przygotować lubiany i smaczny hummus.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Marchew (kg = 3.99)
Marchew
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3