Dziecko Ciąża Sekret zrzucania nadprogramowych kilogramów po ciąży

Każda świeżo upieczona mama ma sporo rzeczy do przemyślenia – jak zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki i czyste otoczenie, żeby było zadowolone, jak po porodzie wrócić do dobrej formy fizycznej i psychicznej, jak zorganizować dom, żeby wszystko działało jak w zegarku, nie zapominając o dzieciach i partnerze. A dodatkowo świetnie byłoby jak najszybciej odzyskać wygląd sprzed ciąży. Po porodzie lepiej jednak uważać na diety odchudzające, żeby sobie nie zaszkodzić.  

Do celu lepiej zmierzać powoli i przyjemnie. Prezentujemy pięć sposobów, które są prawdziwym balsamem dla ciała i dla duszy. Przede wszystkim nie stresuj się. To normalne, że powrót do wcześniejszej wagi zajmuje około 6 - 12 miesięcy. Mniej więcej połowa ciążowych kilogramów powinna zniknąć w okresie połogu. Zrzucanie wagi pójdzie Ci łatwiej, jeśli skupisz się na zdrowym stylu życia, długich spacerach, karmieniu i komforcie psychicznym, a nie na odchudzaniu. Dowiedz się, jak to zrobić.

Daj sobie czas na zrzucenie wagi po ciąży, żeby nie stracić mleka

Nie zaczynaj zrzucania kilogramów zbyt szybko. Jeśli będziesz nadmiernie obciążać swoje ciało w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie, może się okazać, że regeneracja zajmie Ci więcej czasu. Nie zabieraj się za odchudzanie i ćwiczenia w okresie połogu. Nie należy też stosować zbyt drastycznych diet. Szybki ubytek kilogramów może bowiem zahamować laktację.

Karmiąc piersią zrzucasz kilogramy

Karmienie piersią to najszybszy sposób na spalanie kalorii. Możesz się zdziwić, jak karmienie wpływa na figurę. Optymalny ubytek wagi przy karmieniu piersią wynosi 500 - 600 gramów na tydzień, ale nie więcej. Nie zapominaj, że kobiety karmiące powinny dostarczać organizmowi około 500 kalorii więcej niż normalnie. Jeśli postawisz na warzywa, owoce i dobrej jakości produkty, nie musisz się obawiać przybierania na wadze.

Nie odmawiaj sobie owoców. Oto 15 rodzajów owoców, które pomagają schudnąć

Zasady odchudzania po porodzie

Po ciąży nie sięgaj po diety, które wymagają rezygnacji z niektórych produktów, ponieważ w ten sposób ograniczasz sobie dostęp do składników odżywczych. Co prawda na początku można dzięki temu schudnąć, ale po zakończeniu diety kilogramy szybko wrócą, a dodatkowo możesz cierpieć na niedobory niektórych składników. Postaw raczej na zbilansowaną dietę bogatą w zdrowe produkty, z myślą o sobie i dziecku. Skorzystaj z naszych rad, które mogą Ci posłużyć jako wskazówki do opracowania zdrowej diety:

  • Nie pomijaj posiłków.
    Świeżo upieczone mamy często zapominają o jedzeniu, a później skarżą się na brak energii. Nie jest to dobre ani dla dziecka, ani dla mamy.
  • Naucz się jeść śniadania.

Nawet jeśli normalnie tego nie robisz, warto wyrobić sobie nawyk jedzenia śniadania, które dostarcza energii na początek dnia i niweluje zmęczenie, co może się objawiać napadami „wilczego głodu” i zjadaniem wszystkiego, co wpadnie nam w ręce.

  • Staraj się znaleźć czas na jedzenie.

Choć to bardzo trudne, odłóż na bok wszystkie obowiązki i spróbuj się skupić tylko na jedzeniu. W ten sposób możesz zaobserwować, kiedy organizm daje Ci sygnał, że jest już syty.

Omijaj szerokim łukiem napoje słodzone cukrem i zbędne kalorie.

  • Grilluj i piecz.

Zamiast smażonych potraw wybieraj grillowane i pieczone. Wykreśl ze swojej diety ciężkie i tłuste posiłki, smażone dania i fast foody.

  • Regularnie jedz sałatki i zupy.

Staraj się regularnie jeść owoce i warzywa, lekkie zupy, sałatki, ryby i białe mięso. Uzupełniaj je naturalnymi sokami, nasionami i orzechami.

Najlepsze ćwiczenia po porodzie? Zacznij od spacerów

To bardzo przyjemna aktywność fizyczna, którą możesz się cieszyć razem z maluchem. Na początek wystarczą spacery po osiedlu, z czasem możesz robić dłuższe trasy, aż wreszcie wymienisz wózek na nosidełko, w którym maluch będzie pełnił rolę obciążenia. Zdziwisz się, ile daje taki codzienny trzydziesto- lub sześćdziesięciominutowy spacer!

Pomyśl też o ćwiczeniach pobudzających układ limfatyczny. Dowiedz się, które ćwiczenia pomogą Ci go rozruszać.

Sekret zrzucania nadprogramowych kilogramów po ciąży


Źródła: medlineplus.gov, webmd.com

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3