Dziecko Szkoła Sekret idealnego pokoju dla dziecka

Jeśli jednak podzielimy zadanie na mniejsze etapy, wszystko pójdzie jak z płatka. Najważniejsze kroki w urządzaniu pokoju to:

Łóżeczko lub kołyska dla dziecka

Jeśli mamy w domu łóżeczko, które swoje już przeszło, lepiej go nie używać. W ostatnich latach znacznie poprawiły się parametry bezpieczeństwa łóżeczek dziecięcych, a jeśli zamierzamy zostawiać dziecko samo, warto wybrać bezpieczny i wytrzymały model.

Materac musi idealnie pasować do łóżeczka, aby maluch nie utknął w przestrzeni między materacem a ramą. Również kołderka musi być dobrze dobrana do materaca, żeby pozostała na swoim miejscu nawet wówczas, gdy dziecko będzie ciągnęło za rogi. Warto zaopatrzyć się w kilka kołderek lub przykryć, ponieważ będą się szybko zużywać, a wówczas dobrze mieć pod ręką nowe na zmianę. Nie wolno używać bielizny pościelowej dla dorosłych, która mogłaby się zsunąć z kołderki, dziecko mogłoby się w nią zaplątać i mieć trudności z wyplątaniem. Z łóżeczka należy usunąć wszelkie poduszki i kocyki, ponieważ stanowią one zagrożenie, jeśli chcemy zostawić malucha samego.

Przewijak

Przewijak to bardzo pomocny mebel, na którym można położyć wszystkie rzeczy potrzebne do przewijania maleństwa. Wszystko jedno, czy wybierzemy zwykłą nadstawkę do przewijania i umieścimy ją na komodzie czy zdecydujemy się na samodzielny przewijak. Jeśli wybierzemy większy przewijak, warto zastanowić się, czy wykorzystamy mebel, gdy dziecko podrośnie. Może on posłużyć na przykład jako regał na zabawki. Jeśli nie mamy na niego pomysłu, kupowanie go może być pozbawione sensu – wystarczy zwykła nadstawka. W takim przypadku warto pamiętać, że jej rozmiary muszą odpowiadać wielkości mebla, na którym będzie stała. Nie może być za duża i, co najważniejsze, musi być stabilna.

Fotel bujany

Fotel bujany doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Można w nim wygodnie karmić, usypiać i tulić dziecko. Ważne, żeby był naprawdę wygodny zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Powinien być wykonany z materiału, który jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ prawdopodobnie będzie wymagał częstego czyszczenia. Fotel bujany szczególnie poleca się do usypiania maleństwa. Należy go postawić w takim miejscu, żeby wszystkie potrzebne rzeczy znajdowały się na wyciągniecie ręki. Na przykład wyłącznik światła, gdyby dziecko zasnęło albo książka, po którą można sięgnąć, jeśli rodzic nie zaśnie razem z dzieckiem.

W następnej kolejności trzeba zwrócić uwagę, żeby wykładzina na podłodze była odpowiednio miękka i dziecko mogło się po niej poruszać, gdy będzie większe i wyruszy na swoją pierwszą wyprawę poznawczą raczkując i stawiając pierwsze kroczki.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3