Dziecko Zdrowie dziecka Sam kask nie zapewni bezpieczeństwa podczas zimowych sportów

Dzieciom wystarczy mała górka i trochę śniegu, żeby wyciągnęły sanki i mogły się wyszaleć przy chyba najstarszej zimowej zabawie, jaką jest jazda na sankach. Nie trzeba im nawet sanek, wystarczy grubsza folia. Jednak nawet przy tak prostej zabawie trzeba pamiętać o bezpieczeństwie, tak jak podczas szusowania na nartach lub snowboardzie na stoku oraz jazdy na łyżwach na lodowisku.

Najbardziej ryzykowne są pierwsze i ostatnie zjazdy.

Ubieraj na cebulkę i smaruj kremem

Przygotowanie do białego szaleństwa zaczyna się od właściwej odzieży. W grubych swetrach pod kurtką dzieci będą się czuły skrępowane, spocą się, szybko zmarzną i odechce im się zabaw na śniegu. Załóż dzieciom odzież funkcyjną, która wchłania wilgoć i odprowadza pot, dzięki czemu dziecku nie będzie zimno. Wystarczą dwie warstwy na górę, a w mroźne i wietrzne dni trzy warstwy i kurtka. Dół powinien się składać z kalesonów lub rajtuz, ocieplacza i skarpetek. Na wszelki wypadek warto zapakować dodatkowe skarpetki, gdyby do butów nasypało się trochę śniegu. Nieodłącznym elementem zimowej stylistyki są szalik, czapka i rękawice. Nie bój się, że dziecko zmarznie. Jeśli będzie miało odpowiednią porcję ruchu, po jakimś czasie może nawet zdjąć szalik. Czapka i rękawiczki powinny zostać na swoim miejscu. W słoneczne dni nie zapomnij o kremie do opalania i okularach słonecznych. Zimowe słońce bywa szczególnie zdradliwe na stokach. Nie grzeje tak jak latem, ale potrafi spalić nos, usta i oślepiać promieniami odbijającymi się od śniegu.

Wiesz, jak ubrać niemowlę zimą i kiedy lepiej zostać z nim w domu?

Kask, ochraniacze i gogle chronią pociechy

Odpowiedzialny rodzic nie puści dziecka bez kasku. Nie wolno też zapominać o ochraniaczach na ręce i nogi. Jeśli dziecko jeździ na desce snowboardowej, trzeba mu kupić ochraniacz na plecy. Sprawdź sprzęt, ewentualnie daj specjaliście do podregulowania.  

Dzieci powinny zakładać kask do każdego sportu zimowego,

również na sanki.

Rozgrzewka przygotowuje mięśnie

Aktywni sportowcy wiedzą, że rozgrzewka jest ważna, bo pozwala mięśniom i ścięgnom rozciągnąć się, pobudza krążenie, rozgrzewa i przygotowuje organizm do aktywności fizycznej. Zimne mięśnie, ścięgna i wiązadła łatwo ulegają urazom. Rozgrzewka zmniejsza zatem ryzyko kontuzji, które na początku i pod koniec aktywności jest najwyższe. Przypomnij sobie rozgrzewkę w szkole i ponaciągaj się razem z dziećmi, poskacz i rozgrzej się od stóp do głów.  Wystarczy kilka minut prostych krążeń i rozciągania.

Bezpieczeństwo na sankach

Jeździć można na oponie lub jabłuszku. Jednak ślizganie się z górki na oponie, reklamówce i innych przedmiotach może być niebezpieczne, ponieważ trudno nad nimi zapanować.
Po wyjściu na górkę sprawdź, czy nawierzchnia nie jest zlodowaciała, czy miejsca do hamowania jest wystarczająco dużo i czy jest płaskie, bez kamieni i dołków, a w pobliżu nie rosną drzewa. Górka nie powinna schodzić prosto na drogę, tory lub do rzeki bądź stawu. Unikaj stromych gór, jazdy przy ograniczonej widoczności we mgle lub po ciemku.

Wyjaśnij dziecku, że na sankach jeździ się na siedząco. Jazda na brzuchu lub plecach na pewno jest emocjonująca, ale niesie ze sobą duże ryzyko obrażeń głowy i kręgosłupa. Naucz dziecko, jak spadać z sanek, gdy traci nad nimi kontrolę.

Unikaj odludnych miejsc. Jeśli przytrafi się wypadek lub będziesz potrzebować pomocy, łatwiej ją uzyskasz, jeśli wokół będą ludzie.

Bezpieczeństwo na nartach i desce

Sprawdź, czy sprzęt jest dobrze dopasowany, zwłaszcza zeszłoroczny lub po innej osobie. Podobnie jak jazda na sankach, szusowanie na nartach i snowboardzie w grupie jest bezpieczniejsze. Jeśli nie czujesz się pewnie na stoku, lepiej powierz malucha pod opiekę instruktora.

Do szusowania na nartach i desce z dziećmi wybieraj łagodne stoki i nie zjeżdżaj z wytyczonej trasy.

Naucz dziecko zasad bezpieczeństwa i zwróć uwagę, aby zachowało ostrożność przy wchodzeniu i schodzeniu z wyciągu, tak aby nie zagrażało sobie i innym.

Ze stoku wracaj przed zmierzchem.

Bezpieczeństwo na łyżwach

Sztywne, dobrze dopasowane łyżwy, kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie to podstawowy ekwipunek dla dziecka, dzięki któremu może się cieszyć jazdą na łyżwach bez bólu i kontuzji. Jeśli dziecko dopiero się uczy, powinno się trzymać z dala od innych łyżwiarzy. Po pierwsze, aby uniknąć obrażeń, po drugie, żeby im nie przeszkadzać.

Nie puszczaj dziecka na łyżwy na staw lub rzekę, jeśli nie masz pewności, że warstwa lodu jest odpowiednio gruba i nie pęknie pod ciężarem małego łyżwiarza. Wybieraj raczej publiczne - kryte i odkryte - lodowiska. Naucz dziecko, że powinno poruszać się zgodnie z kierunkiem jazdy, nie wolno niczego wyrzucać na lodowisko, ponieważ zagraża to jemu i innym.

Sam kask nie zapewni bezpieczeństwa podczas zimowych sportów

Ogólne zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych

1. Zimowa pogoda bywa nieprzewidywalna. Sprawdź warunki pogodowe zanim wyjdziesz z domu.

2. Jeśli pogoda zacznie się pogarszać, natychmiast wracaj ze stoku.

3. Unikaj uprawiania sportu przy słabej widoczności i po ciemku.

4. Używaj bielizny termicznej lub funkcjonalnej. Kilka cieńszych warstw daje możliwość zdejmowania i zakładania ubrań w zależności od potrzeb.

5. Kask jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego sportowca.

6.Pamiętaj o zabraniu suchej odzieży na zmianę.

7. Regularnie sprawdzaj dziecku uszy, nos i palce. Jeśli skóra w tych miejscach jest biała i nie reaguje na dotyk, zabierz dziecko w ciepłe miejsce, zdejmij mu mokre ubrania, a odmrożenia zanurz w letniej, ale nie gorącej wodzie. Jeśli skóra nadal jest biała, twarda i woskowa, doszło do odmrożenia, co oznacza, że należy się skonsultować z lekarzem.

8. Chroń odsłonięte partie ciała odpowiednim kremem, balsamem do ust, a oczy okularami słonecznymi.

9. Zawsze sprawdzaj teren, na którym zamierzasz uprawiać sport.

10. Rób sobie przerwy zanim poczujesz zmęczenie. W ten sposób dłużej wytrzymasz.

11. Nie zapominaj o uzupełnianiu płynów – najlepsza jest ciepła herbata lub czysta woda.

12. Przy pierwszych objawach zmęczenia bezwarunkowo odpocznij, ponieważ zmęczenie zwiększa ryzyko kontuzji.

13. Uprawiaj sport w grupie.

14. Trzymaj się zaleceń i pamiętaj, aby nie zagrażać innym.

15. Na koniec przebierz dziecko w suchą odzież.

Źródła: MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., orthoinfo, parents.comWydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3