Wskazówki i porady Sałatki w słoiku to hit. Zrób własną!

Chyba już się nie dowiemy, kto wpadł na przewrotny pomysł pokrojenia warzyw, przygotowania dressingu i włożenia wszystkiego do słoika. Miłośnicy sałatek są przekonani, że musiał to być geniusz. Zasada jest prosta: w słoiku lub innym szklanym naczyniu układasz kolejne warstwy sałatki w określonej kolejności. W tym właśnie tkwi cała tajemnica sukcesu. Sałatkę w słoiku można przygotować nawet parę dni wcześniej. Trzeba tylko pamiętać, że z czasem traci ona cenne składniki odżywcze. Pomimo tego specjalistka w dziedzinie zdrowego odżywiania Zuzana Pavelková Šafářová chwali sałatki w słoiku: „To wspaniały pomysł, zwłaszcza dla osób, które zabierają własne posiłki do pracy lub muszą się posilić w podróży. Sałatka w słoiku już na pierwszy rzut oka wygląda bardzo apetycznie, może przekonać do siebie nie tylko dzieci, ale również nawet najbardziej zaciekłych przeciwników warzyw”.

Szklany słoik zapewnia świeżość

Słoik na przetwory lub inne szklane naczynie wprost idealnie nadaje się na taką sałatkę. Warzywa w szklanym naczyniu dłużej zachowują świeżość. Poza tym zakrętka jest bardzo praktyczna, ponieważ nie ma ryzyka, że słoik się otworzy i nawet jeśli się przewróci, nie wycieknie z niego ani kropelka. Nie mówiąc już o tym, że szkło jest bardziej ekologiczne niż plastik i łatwiej się myje.

Zamiast słoika, jeszcze lepiej sprawdzają się naczynia z porcelany. „Pokrojone warzywa z czasem tracą cenne składniki odżywcze, zwłaszcza jeśli są narażone na działanie światła. Dlatego gotowe sałatki należy przechowywać w zaciemnionym i chłodnym miejscu, a podczas transportu unikać wystawiania na działanie promieni słonecznych” – podpowiada doradczyni żywieniowa, Zuzana Pavelková Šafářová.

Potrząsnąć, nie mieszać

Kolejną zaletą sałatek w słoiku jest to, że do połączenia wszystkich składników nie jest potrzebne żadne dodatkowe naczynie. Wystarczy obrócić zamknięty słoik do góry dnem, żeby dressing rozlał się po całości. Następnie trzeba tylko potrząsnąć i gotowe – smaczną sałatkę można zjeść choćby na ławce w parku.

Nasza rada: Przesyp sałatkę ze słoika do miski. Poszczególne warstwy polane dresingiem będą wyglądały bardzo efektownie.

Sałatki w słoiku to hit. Zrób własną!

Jak układać kolejne warstwy w słoiku?

Poznaj sekret, który zapewni świeżość sałatce ze słoika. Najważniejsze jest układanie sałatki od najbardziej wilgotnego składnika aż po najbardziej suchy i od największego do najmniejszego. Liście sałaty kładzie się na wierzchu. Ugotowane produkty można przełożyć do słoika dopiero po ostygnięciu.

Poszczególne warstwy układa się od dołu do góry.

1. Dressing

Na dno słoika wlej dressing. Dzięki temu inne składniki sałatki nie nawilgną i dłużej zachowają świeżość. Jako dressingu możesz użyć zalewy przygotowanej z 2 – 3 łyżek octu balsamico i oliwy albo kremowego sosu. Im gęstszy dressing, tym więcej czasu będzie potrzebował, aby dotrzeć do wszystkich warstw. Wymaga też nieco silniejszego potrząśnięcia słoikiem przez zjedzeniem sałatki.   

2. Większe twardsze kawałki

Drugą warstwę powinien stanowić składnik, któremu marynowanie w dressingu nie tylko nie zaszkodzi, lecz nawet podkreśli jego smak. Pokrój go na odpowiednio duże kawałki, tak żeby oddzielić dressing od kolejnych warstw sałatki. Składnikiem drugiej warstwy może być:

3. Mniejsze kawałki i miękkie produkty

Kolejną warstwę ułóż z mniejszych składników i takich, którym nie zaszkodzi ewentualnie odrobina dressingu. Może to być:

4. Makaron i produkty zbożowe

Następną warstwą sałatki są składniki, które powinny pozostać suche. Są to:

5. Białka

Przedostatnią warstwą sałatki są składniki pochodzenia zwierzęcego, którym leżenie w dressingu nie służy:

5. Liście sałaty, drobne orzechy i ziarna

Na zakończenie dodaj składniki, które w połączeniu z dressingiem mogłyby zwiędnąć lub namoknąć. Jeśli lubisz chrupiące orzechy i nasiona, połóż je na wierzchu.

Sałatkę wieńczą:

Eksperymentuj i układaj kolejne warstwy według własnego pomysłu

Nie ma ścisłych reguł układania sałatek w słoiku. Sałatka nie musi składać się ze wszystkich warstw. Najważniejsze, żeby drugą warstwę stanowiły twardsze i większe składniki, które oddzielają dressing od reszty i przechodzą jego smakiem. I warto pamiętać, żeby liście sałaty zawsze kłaść na wierzchu.

Zainspiruj się naszymi przepisami na sałatki!Źródła: www.zuzanasafarova.cz, jamieoliver.com, buzzfeed.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Papryka czerwona (kg = 9.99)
Papryka czerwona
  999
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Kajzerka naturalna 55 g (kg = 5.27)
Kajzerka naturalna 55 g
  029
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3