Dziecko Przedszkole Rozwijanie dużej motoryki u dzieci: zabawy rozwijające zręczność

Zręczność u dzieci należy rozwijać od najwcześniejszego wieku. W tym kontekście wyróżniamy małą i dużą motorykę. Mała motoryka to koordynacja palców i rąk. Jest ważna, aby dziecko poradziło sobie z pisaniem, rysowaniem, wycinaniem czy chociażby wiązaniem sznurowadeł. Duża motoryka jest ważna dla grupy mięśni, które umożliwiają chodzenie, bieganie, skakanie czy jazdę na rowerze.

Rozwój dużej motoryki zaczyna się już w wieku niemowlęcym, a u przedszkolaka warto doskonalić nabyte umiejętności. Istnieje mnóstwo zabaw ruchowych, które na to pozwalają. Dla dzieci to ogromna frajda, a przy okazji rozwijają ich zręczność, zdolność koordynacji ruchowej i używania całego ciała.

Podłoga to lawa

Prosta zabawa, która zapewnia dzieciom mnóstwo frajdy. Wystarczy kilka arkuszy kolorowego papieru formatu A4, które należy przykleić do podłogi w pokoju. Następnie ogłaszamy, że od tej pory podłoga jest gorącą lawą i nikt nie może jej dotknąć. Dzieci mogą stawać tylko na kolorowym papierze i w ten sposób poruszać się po pokoju.

Pajęczyna

W przygotowanie zabawy można zaangażować dzieciaki. Weź taśmę samoprzylepną i poprzyklejaj ją do futryny tworząc pajęczynę. W międzyczasie rozdaj dzieciom stare gazety. Każdą stronę muszą zgnieść i zrobić z niej kulkę, którą będą celowały w pajęczynę.

Rzut błotem w tarczę

Przy tej zabawie nie sposób uniknąć zabrudzenia, ale tym większa jest radość maluchów. Daj dzieciom miskę i powiedz, żeby przyniosły trochę gliny. Wymieszaj ją w wiaderku z wodą i zrób błoto, którego konsystencja pozwoli na robienie błotnych kulek. Narysuj tarczę na chodniku, można też dodać punktację. Zadaniem dzieci jest trafienie błotem w tarczę.

Koszykówka

Prosta i popularna zabawa dla małych i dużych na odegnanie nudy. Wszyscy mamy w domu stosy gazet lub chociażby gazetek Tesco. Dzieci mogą z nich zrobić „piłki” różnych wielkości i spróbować rzutu na różne odległości. Mogą się bawić same lub zorganizować zawody z rodzeństwem. Trafienie papierową piłką do kosza wymaga trochę wprawy, więc i Ty będziesz mieć trening. A dzieci przy okazji nauczą się co nieco o recyklingu i ograniczaniu ilości odpadów.

Gra w klasy

Sprawdzona klasyka może mieć wiele odmian. Poza kredą i chodnikiem można wykorzystać taśmę malarską i zagrać w klasy w domu na podłodze. Wielkość pól musi być dostosowana do wieku dzieci i wielkości stóp. Zadaniem dziecka jest przeskoczenie wszystkich pól w podanej kolejności bez dotykania linii. Zadanie można utrudnić wprowadzając rzut kamyczkiem lub innym drobnym przedmiotem z linii startowej na kolejne pola przed każdą rundą. Trzeba dorzucić kamyczkiem na określone pole.

Labirynt

Taśma malarska przyda się do stworzenia na podłodze lub ziemi labiryntu, z którego dziecko musi znaleźć drogę do wyjścia. Na końcu może na nie czekać mała nagroda.

Poszukiwanie zagubionych elementów

W tej zabawie dzieci będą poszukiwaczami puzzli, które pochowasz po całym mieszkaniu. Najlepiej sprawdzi się w tym celu układanka, która ma większe elementy, żeby ułatwić poszukiwania.

Przy okazji pomaga rozwijać dziecięcą fantazję.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3