Dziecko Przedszkole Rozwijanie dużej motoryki u dzieci: zabawy rozwijające zręczność

Zręczność u dzieci należy rozwijać od najwcześniejszego wieku. W tym kontekście wyróżniamy małą i dużą motorykę. Mała motoryka to koordynacja palców i rąk. Jest ważna, aby dziecko poradziło sobie z pisaniem, rysowaniem, wycinaniem czy chociażby wiązaniem sznurowadeł. Duża motoryka jest ważna dla grupy mięśni, które umożliwiają chodzenie, bieganie, skakanie czy jazdę na rowerze.

Rozwój dużej motoryki zaczyna się już w wieku niemowlęcym, a u przedszkolaka warto doskonalić nabyte umiejętności. Istnieje mnóstwo zabaw ruchowych, które na to pozwalają. Dla dzieci to ogromna frajda, a przy okazji rozwijają ich zręczność, zdolność koordynacji ruchowej i używania całego ciała.

Podłoga to lawa

Prosta zabawa, która zapewnia dzieciom mnóstwo frajdy. Wystarczy kilka arkuszy kolorowego papieru formatu A4, które należy przykleić do podłogi w pokoju. Następnie ogłaszamy, że od tej pory podłoga jest gorącą lawą i nikt nie może jej dotknąć. Dzieci mogą stawać tylko na kolorowym papierze i w ten sposób poruszać się po pokoju.

Pajęczyna

W przygotowanie zabawy można zaangażować dzieciaki. Weź taśmę samoprzylepną i poprzyklejaj ją do futryny tworząc pajęczynę. W międzyczasie rozdaj dzieciom stare gazety. Każdą stronę muszą zgnieść i zrobić z niej kulkę, którą będą celowały w pajęczynę.

Rzut błotem w tarczę

Przy tej zabawie nie sposób uniknąć zabrudzenia, ale tym większa jest radość maluchów. Daj dzieciom miskę i powiedz, żeby przyniosły trochę gliny. Wymieszaj ją w wiaderku z wodą i zrób błoto, którego konsystencja pozwoli na robienie błotnych kulek. Narysuj tarczę na chodniku, można też dodać punktację. Zadaniem dzieci jest trafienie błotem w tarczę.

Koszykówka

Prosta i popularna zabawa dla małych i dużych na odegnanie nudy. Wszyscy mamy w domu stosy gazet lub chociażby gazetek Tesco. Dzieci mogą z nich zrobić „piłki” różnych wielkości i spróbować rzutu na różne odległości. Mogą się bawić same lub zorganizować zawody z rodzeństwem. Trafienie papierową piłką do kosza wymaga trochę wprawy, więc i Ty będziesz mieć trening. A dzieci przy okazji nauczą się co nieco o recyklingu i ograniczaniu ilości odpadów.

Gra w klasy

Sprawdzona klasyka może mieć wiele odmian. Poza kredą i chodnikiem można wykorzystać taśmę malarską i zagrać w klasy w domu na podłodze. Wielkość pól musi być dostosowana do wieku dzieci i wielkości stóp. Zadaniem dziecka jest przeskoczenie wszystkich pól w podanej kolejności bez dotykania linii. Zadanie można utrudnić wprowadzając rzut kamyczkiem lub innym drobnym przedmiotem z linii startowej na kolejne pola przed każdą rundą. Trzeba dorzucić kamyczkiem na określone pole.

Labirynt

Taśma malarska przyda się do stworzenia na podłodze lub ziemi labiryntu, z którego dziecko musi znaleźć drogę do wyjścia. Na końcu może na nie czekać mała nagroda.

Poszukiwanie zagubionych elementów

W tej zabawie dzieci będą poszukiwaczami puzzli, które pochowasz po całym mieszkaniu. Najlepiej sprawdzi się w tym celu układanka, która ma większe elementy, żeby ułatwić poszukiwania.

Przy okazji pomaga rozwijać dziecięcą fantazję.

Published: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.