Dziecko Maluch Rozwijaj pasje swojego malucha

Wielu rodziców stara się kształtować dziecko na wzór wykreowanych przez siebie wyobrażeń, proponując im zajęcia, którym sami chcieliby się poświęcać. Nie jest to jednak dobra droga, podobnie jak zmuszanie dziecka do własnego hobby. Umiejętność rozpoznawania pasji malucha i wspieranie go w jej rozwijaniu są niezwykle ważne. Kto wie, być może mały Piotruś nie zostanie gwiazdą piłki nożnej, ale odniesie wielki sukces w dziedzinie naukowej?

Obserwuj, czym pasjonuje się maluch i reaguj

Przyglądaj się bacznie zainteresowaniom Twojego dziecka. Staraj się z nim rozmawiać o zabawach, które sam dla siebie kreuje. Możesz śmiało próbować też w nich uczestniczyć. Być może uda Ci się wychwycić dziedziny i czynności, które sprawiają mu wyjątkową przyjemność. Gdy Ci się to powiedzie, będziesz w stanie pomóc mu rozwijać się w danym kierunku.

Zadbaj o materiały, które pomogą rozwijać hobby dziecka

Gdy już zaobserwujesz rzeczy, którymi żywo interesuje się Twoje dziecko, postaraj się podsunąć mu materiały, które pomogą mu się rozwijać. Oczywiście mogą być to książki, czasopisma, zabawki ukierunkowane na daną dziedzinę, lekcje karate, ale też wyjścia do teatru lub muzeum. Możesz również aranżować przestrzeń przeznaczoną dla dziecka, aby w niewymuszony sposób chłonęło wiedzę i umiejętności. Na przykład, plakat prezentujący 100 najważniejszych samochodów w historii motoryzacji wiszący nad łóżkiem będzie gratką dla malucha, który w mig je zapamięta i będzie chciał znać ich więcej.

Kieruj się zasadą, aby materiały do samodzielnej zabawy były bezpieczne i pozostawały w zasięgu ręki oraz wzroku dziecka. Gdy wszystko będzie się działo naturalnie i bez przymusu, maluch ma większe szanse na pokochanie swojej nowej pasji.

Szanuj małego eksperta

Dla małego człowieka niezwykle ważną kwestią jest szacunek, docenienie jego starań i dodanie wiary w podejmowane działania. Dlatego traktuj swoje dziecko jak eksperta w dziedzinie, która stała się jego pasją. Wypytuj go o rozmaite kwestie, doceniając wiedzę i wskazując na źródła, które pomogą mu ją uzupełnić. Nie bój się przyznawać mu racji. W ten sposób dasz wyraźny sygnał, że hobby malucha jest ważne i jego zaangażowanie przynosi efekty.

Pokaż dziecku swoją pasję

Zabierz swoją pociechę do Muzeum Lotnictwa i pokaż jej, jak dużo wiesz o samolotach. Być może zainspirujesz ją do poszerzenia swoich zainteresowań. Nie bój się imponować swojemu dziecku i pozwól, aby ono imponowało Tobie. A nudne popołudnie zagospodarujcie wspólnie, tworząc rodzinny plakat, na którym każdy zaprezentuje swoje hobby!

Nie twórz lustrzanego odbicia

Nie staraj się kreować zainteresowań swego dziecka według własnych lub cudzych oczekiwań i wzorów.  Każdy człowiek posiada predyspozycje, które dobrze ukierunkowane mogą gwarantować sukces. Twoje dziecko również je posiada, i niekoniecznie kwalifikują go do gry w tenisa, na lekcje którego chciałeś zapisać malucha jeszcze zanim przyszedł na świat.

Nie zrażaj się również zmianą zainteresowań. Uzbrój się w cierpliwość, bo dziecko może zmieniać swoją pasję jak rękawiczki. Zamiast się denerwować, pomyśl o wszechstronności, której uczy się mały odkrywca.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3