Zdrowy tryb zycia Zdrowy tryb życia Rotacja węglowodanami pozwala zrzucić zbędne kilogramy, lecz odbiera spokój

Unikasz słodyczy, alkoholu, zdrowo się odżywiasz, a wskazówka wagi ani drgnie? Masz wrażenie, że tyjesz nawet pijąc wodę? Dowiedz się kilku faktów o diecie polegającej na rotacji węglowodanami. Podobno w ciągu dwóch miesięcy można w ten sposób zrzucić nawet 10 kilogramów. Któżby się nie skusił?

„Rotacja węglowodanami istnieje w kilku odmianach. Początkowo była to dieta przeznaczona dla zawodowych sportowców będąca specyficzną strategią kumulacji zasobów energetycznych w mięśniach przed zawodami lub stosowana dla uwypuklenia mięśni” – tłumaczy ekspertka żywieniowa sportowców wyczynowych i zawodowych, Zuzana Pavelková Šafářová, która opiekuje się między innymi czołową tenisistką w grze podwójnej, Katką Siniakovą.

Jak działa dieta oparta na rotacji węglowodanami?

Najpierw wyjaśnijmy sobie, czym są węglowodany i jaką rolę pełnią w organizmie. Węglowodany, inaczej sacharydy lub potocznie cukry, dzielimy na przyswajalne i nieprzyswajalne.

Węglowodany przyswajalne to:

  • monosacharydy – glukoza, fruktoza, galaktoza
  • disacharydy – sacharoza, maltoza, laktoza
  • polisacharydy – skrobia, glikogen, inulina i celuloza

Do węglowodanów nieprzyswajalnych zalicza się błonnik.

Węglowodany powinny stanowić 50 - 60% naszej diety. Są źródłem energii, pełnią funkcję magazynującą i uczestniczą w procesach budowy. W czym znajdziemy węglowodany? Upraszczając można powiedzieć, że dostarczamy ich ze wszystkimi produktami pochodzenia roślinnego.

Zasadą diety opartej na rotacji węglowodanami jest zmiana ilości dostarczanych węglowodanów z określoną częstotliwością, czyli naprzemienne stosowanie diety z minimalną i wysoką zawartością węglowodanów. Dzięki temu nie dochodzi do reakcji adaptacyjnej i organizm nie odkłada węglowodanów w postaci tłuszczu, zwłaszcza niezdrowego tłuszczu trzewiowego w okolicy brzusznej.

W fazach z dietą ubogą w węglowodany organizm wykorzystuje jako źródło energii zapasy tłuszczu i w ten sposób go spala. „Zawodowi sportowcy do restrykcyjnej diety dostosowują obciążenie treningowe, bez którego dieta byłaby pozbawiona sensu. Faza z minimalną ilością węglowodanów to czas twardych treningów siłowych, natomiast w fazie wysokowęglowodanowej zmniejsza się obciążenie treningiem siłowym na korzyść ćwiczeń aerobowych” – opowiada Šafářová.


Rotacja węglowodanami ma sens tylko u osób zdrowych i uprawiających sport

Obciążenie dla nerek i psychiki

Jeśli zamierzasz w praktyce dowiedzieć się, jak wygląda rotacja węglowodanami, oblicz zalecaną dobową ilość węglowodanów dla swojej aktualnej wagi. Na przykład w pierwszy dzień dostarcza się organizmowi tylko 50 g węglowodanów, następnego dnia 100 g, w kolejnym dniu 150 g i dopiero w siódmym dniu diety 350 g. Na początku należy się spodziewać rozdrażnienia, spadku wydajności i obniżenia nastroju. Trzeba się liczyć z tym, że posiłki muszą być przygotowywane w wodzie lub na parze. Dieta zawiera sporo mięsa, białek, ryb, twarogu, czyli produktów białkowych, które obciążają wątrobę i nerki. Ćwiczenia trzeba dostosować do danej fazy i skoncentrować się na treningu aerobowym lub anaerobowym.


Rotacja węglowodanami jako dieta redukcyjna jest polecana raczej sportowcom. „Osobom, które nie uprawiają sportu odradzałabym taką dietę, podobnie jak osobom z podejrzeniem cukrzycy i narażonym na duże obciążenia psychiczne” – przestrzega Zuzana Pavelková Šafářová. Ostrożnie do diety niskowęglowodanowej powinny podchodzić kobiety, które w większości gorzej znoszą spadek poziomu cukru i poza rozdrażnieniem mogą się u nich pojawić takie objawy jak drżenie rąk, zawroty głowy, a wyjątkowych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności. Dodatkowo istnieje ryzyko wystąpienia niepohamowanego apetytu na słodycze, na który często pomaga większe spożycie białek obciążających nerki i wątrobę. „U osób, które regularnie uprawiają sport metabolizm działa inaczej niż u tych, które stronią od aktywności fizycznej, dlatego prawdopodobnie osoby uprawiające sport lepiej będą znosiły presję psychiczną związaną z dietą opartą na rotacji węglowodanami. I co równie istotne, taką dietę można stosować w ograniczonym czasie, a nie długofalowo” – zwraca uwagę ekspertka.


Dietę polegającą na rotacji węglowodanami powinny poważnie rozważyć osoby z:

  • zaburzeniami metabolicznymi, np. cukrzycą
  • trudnościami w zasypianiu
  • wahaniami nastrojów
  • endometriozą
  • schorzeniami neurologicznymi
  • chorobami nowotworowymi

Lepsza niż rotacja węglowodanami jest zbilansowana dieta i odpowiednia dawka ruchu.

Źródła: www.zuzanasafarova.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3