Zdrowy tryb zycia Relaks Regularne podlewanie ogrodu to nie wszystko

Każdy doświadczony ogrodnik wie, że aby rośliny mogły się z powodzeniem rozwijać, trzeba je regularnie nawozić. Dotyczy to nie tylko ogrodów, ale także mniejszych hodowli na balkonach i parapetach.

Dobrej jakości kompost to ekologiczne uprawy

Od niepamiętnych czasów ludzie użyźniali swoje ogrody i pola naturalnymi nawozami. Najczęściej używali zwierzęcych odchodów lub zgniłych liści. Jeśli masz możliwości i przestrzeń, którą można wygospodarować na własny kompostownik, zrób go w zacisznym zakątku swojego ogrodu. Kompost możesz składować bezpośrednio na ziemi lub w pojemniku. Naturalny i ekologiczny kompost będzie miał świetny wpływ na rozwój Twoich roślin. Wytwórz go z warstw skoszonej trawy, liści, chwastów, odpadów żywnościowych itp. Pamiętaj, żeby nie nawozić nim zbyt często, na pewno nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Sztuczne nawozy nie tylko do upraw balkonowych

Obecnie dostępne są także nawozy sztuczne. Są one cenione w szczególności przez mieszkańców miast, którzy nie mają możliwości przygotowania naturalnego kompostu, ale także przez posiadaczy ogrodów o większej powierzchni.

Przyjrzyjmy się nawozom sztucznym

Istnieje wiele rodzajów sztucznych nawozów, a każdy z nich jest odpowiedni dla innych upraw i roślin. Zanim więc włożysz opakowanie nawozu do sklepowego koszyka, przeczytaj uważnie jego skład i instrukcję na etykiecie. Najpopularniejsze nawozy sztuczne to granulowane nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one podstawowe składniki odżywcze i kilka innych substancji, które różnią się w zależności od konkretnego zastosowania nawozu. Każdy składnik pełni swoją ważną i niezastąpioną rolę. Pamiętaj, żeby nie używać nawozów granulowanych w mocno nasłonecznionych miejscach ani na bardzo wysuszonym podłożu. Źle zastosowany nawóz może zniszczyć rośliny. Najlepiej nawozić świeżo po opadach deszczu, kiedy ziemia jest wilgotna.

Popularne są również pałeczki nawozowe, które są odpowiednie do roślin balkonowych i doniczkowych. Są też bardzo łatwe w użyciu – wystarczy dodać je do wilgotnego gruntu, a one stopniowo uwolnią cenne składniki mineralne. Istnieją także łatwe do stosowania nawozy w płynie. Wybierz ten, który najlepiej nadaje się do Twoich roślin i używaj go zgodnie z dołączoną instrukcją. Uważaj, żeby nie nawozić nadmiernie roślin. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować żółknięcie liści, a nawet ich uschnięcie.

Nasza rada
Nie masz własnego kompostu? Nic straconego! Weź pod uwagę sztuczne nawozy. Pomogą Ci, kiedy chcesz szybko dostarczyć swoim roślinom składników odżywczych, np. w czasie kwitnienia.


Opublikowano: 12 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 3.99)
Cebula
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3