Zdrowy tryb zycia Relaks Psychologia kolorów: na jaki kolor pomalować pokój, żeby czuć się szczęśliwym?

Kolory ścian wpływają na nasz nastrój w większym stopniu, niż można by przypuszczać.

Warto więc starannie je dobierać by stworzyć harmonijne wnętrze, w którym będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Kolory we wnętrzach i ich oddziaływanie

Kolory dzielimy na trzy podstawowe grupy: aktywne, pasywne i neutralne. W zależności od tego jaki pokój zamierzamy pomalować i jakie jest jego przeznaczenie powinniśmy  kierować się dwiema zasadami. Jasne kolory optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrza. Ciemne kolory nadają wnętrzom przytulny i intymny charakter.

Energetyczna czerwień

Kolor, który zapewnia dawkę adrenaliny i emocji. Czerwień oznacza energię. Jeśli pomalujesz na czerwono jadalnię lub salon i zaprosisz gości, przygotuj się na żywe dyskusje i wyśmienitą zabawę. Czerwień łączy ludzi i zachęca do rozmów.

Czerwony kolor ścian podnosi ciśnienie, przyspiesza oddech i tętno. Dlatego nie jest polecany w sypialni. Jeśli spędzasz w sypialni tylko wieczory i zwykle używasz lampki nocnej, czerwień będzie się wydawać bardziej stłumiona, przyjemna i elegancka.

 Optymistyczna żółć 

Ściany pomalowane na żółto wnoszą do mieszkania słońce i szczęście. Kolor ten nadaje się do jadalni, kuchni lub łazienki. Żółć rozwesela i wypełnia przestrzeń pozytywną energią. Optycznie rozjaśnia i powiększa małe pomieszczenia i korytarze.

Uwaga na żółty kolor u dzieci! We wnętrzach pomalowanych na żółto dzieci częściej płaczą, a dorośli łatwiej tracą cierpliwość. Jeśli pokój z żółtymi ścianami wyposażysz dodatkowo w żółte meble, to choć kolor żółty symbolizuje radość, w nadmiarze może wywoływać frustrację i złość.

Uspokajający niebieski

Niebieski uznaje się za kolor kojący zmysły. Obniża ciśnienie krwi i tętno. Ze względu na swoje działanie świetnie sprawdza się przede wszystkim w sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie. Nadaje się też do łazienki.

Jeśli chcesz stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi w pomieszczeniach takich jak salon lub kuchnia z jadalnią, rozważ cieplejsze odcienie niebieskiego, chociażby turkusowy. Niebieski ma kojący wpływ na ludzki umysł tylko wówczas, gdy jest kolorem dominującym w pomieszczeniu. I pamiętaj – granatowy ma zupełnie inny efekt, wywołuje uczucie smutku.

Uniwersalna zieleń

Zieleń to prawdziwa uczta dla oczu. Jeśli przez cały dzień wpatrujesz się w ekran monitora, zieleń na ścianach przyniesie oczom ukojenie i odpoczynek. Jest to bezpieczny kolor – nadaje się do każdego pomieszczenia w domu.

Zieleń to kolor relaksu. W kuchni będzie wywoływać uczucie chłodu, w salonie zaś podkreśli atmosferę komfortu i wspólnoty. Jeśli planujesz renowację podłóg, możesz rozważyć zieleń pod stopami. Będzie przywodzić na myśl więź z naturą i przechadzki po trawie.

Elegancki fiolet

Ciemny fiolet to symbol luksusu, elegancji i kreatywności. Jeśli wybierzesz jaśniejszy odcień, będzie wpływał równie kojąco jak niebieski, a zatem jest to kolor, który świetnie sprawdzi się w sypialni. Jeśli zastanawiasz się nad fioletowym pokojem dziecięcym – bez obaw.

Jaka jest tajemnica idealnego pokoju dziecięcego?

Intensywny pomarańcz

Jeśli zdecydujesz się na kolor pomarańczowy, spodziewaj się fali entuzjazmu i pobudzenia. Ten energetyzujący kolor idealnie nadaje się do sal gimnastycznych lub pomieszczeń, które mają zachęcać do działania i uwalniać negatywne emocje. Pobudza także apetyt.

Jest to ciepła barwa, a zatem wnętrza pomalowane na ten kolor będą wydawały się cieplejsze.

Uniwersalne kolory

Neutralne kolory, takie jak popiel, brąz, biel i czerń to niezastąpieni pomocnicy wszystkich dekoratorów wnętrz. Stanowią dopełnienie innych, bardziej wyrazistych kolorów. Im więcej ich dodamy, tym intensywniejsze uczucie spokoju i ukojenia. Ponadto czerń dodaje wnętrzom głębi.

Kolorowy sufit

Jedną szóstą pokoju stanowi sufit. Zwykle jest biały w myśl zasady, że jaśniejszy sufit i ciemniejsze ściany sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe i na odwrót. Kolorowy sufit wcale nie musi być zły, ponieważ jeśli optycznie go obniżymy, wnętrze będzie się wydawało bardziej przytulne.

Warto pamiętać, że wybór koloru zależy tylko i wyłącznie od nas, dlatego należy się kierować własnym gustem i odczuciami.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3