Zdrowy tryb zycia Relaks Psychologia kolorów: na jaki kolor pomalować pokój, żeby czuć się szczęśliwym?

Kolory ścian wpływają na nasz nastrój w większym stopniu, niż można by przypuszczać.

Warto więc starannie je dobierać by stworzyć harmonijne wnętrze, w którym będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Kolory we wnętrzach i ich oddziaływanie

Kolory dzielimy na trzy podstawowe grupy: aktywne, pasywne i neutralne. W zależności od tego jaki pokój zamierzamy pomalować i jakie jest jego przeznaczenie powinniśmy  kierować się dwiema zasadami. Jasne kolory optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrza. Ciemne kolory nadają wnętrzom przytulny i intymny charakter.

Energetyczna czerwień

Kolor, który zapewnia dawkę adrenaliny i emocji. Czerwień oznacza energię. Jeśli pomalujesz na czerwono jadalnię lub salon i zaprosisz gości, przygotuj się na żywe dyskusje i wyśmienitą zabawę. Czerwień łączy ludzi i zachęca do rozmów.

Czerwony kolor ścian podnosi ciśnienie, przyspiesza oddech i tętno. Dlatego nie jest polecany w sypialni. Jeśli spędzasz w sypialni tylko wieczory i zwykle używasz lampki nocnej, czerwień będzie się wydawać bardziej stłumiona, przyjemna i elegancka.

 Optymistyczna żółć 

Ściany pomalowane na żółto wnoszą do mieszkania słońce i szczęście. Kolor ten nadaje się do jadalni, kuchni lub łazienki. Żółć rozwesela i wypełnia przestrzeń pozytywną energią. Optycznie rozjaśnia i powiększa małe pomieszczenia i korytarze.

Uwaga na żółty kolor u dzieci! We wnętrzach pomalowanych na żółto dzieci częściej płaczą, a dorośli łatwiej tracą cierpliwość. Jeśli pokój z żółtymi ścianami wyposażysz dodatkowo w żółte meble, to choć kolor żółty symbolizuje radość, w nadmiarze może wywoływać frustrację i złość.

Uspokajający niebieski

Niebieski uznaje się za kolor kojący zmysły. Obniża ciśnienie krwi i tętno. Ze względu na swoje działanie świetnie sprawdza się przede wszystkim w sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie. Nadaje się też do łazienki.

Jeśli chcesz stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi w pomieszczeniach takich jak salon lub kuchnia z jadalnią, rozważ cieplejsze odcienie niebieskiego, chociażby turkusowy. Niebieski ma kojący wpływ na ludzki umysł tylko wówczas, gdy jest kolorem dominującym w pomieszczeniu. I pamiętaj – granatowy ma zupełnie inny efekt, wywołuje uczucie smutku.

Uniwersalna zieleń

Zieleń to prawdziwa uczta dla oczu. Jeśli przez cały dzień wpatrujesz się w ekran monitora, zieleń na ścianach przyniesie oczom ukojenie i odpoczynek. Jest to bezpieczny kolor – nadaje się do każdego pomieszczenia w domu.

Zieleń to kolor relaksu. W kuchni będzie wywoływać uczucie chłodu, w salonie zaś podkreśli atmosferę komfortu i wspólnoty. Jeśli planujesz renowację podłóg, możesz rozważyć zieleń pod stopami. Będzie przywodzić na myśl więź z naturą i przechadzki po trawie.

Elegancki fiolet

Ciemny fiolet to symbol luksusu, elegancji i kreatywności. Jeśli wybierzesz jaśniejszy odcień, będzie wpływał równie kojąco jak niebieski, a zatem jest to kolor, który świetnie sprawdzi się w sypialni. Jeśli zastanawiasz się nad fioletowym pokojem dziecięcym – bez obaw.

Jaka jest tajemnica idealnego pokoju dziecięcego?

Intensywny pomarańcz

Jeśli zdecydujesz się na kolor pomarańczowy, spodziewaj się fali entuzjazmu i pobudzenia. Ten energetyzujący kolor idealnie nadaje się do sal gimnastycznych lub pomieszczeń, które mają zachęcać do działania i uwalniać negatywne emocje. Pobudza także apetyt.

Jest to ciepła barwa, a zatem wnętrza pomalowane na ten kolor będą wydawały się cieplejsze.

Uniwersalne kolory

Neutralne kolory, takie jak popiel, brąz, biel i czerń to niezastąpieni pomocnicy wszystkich dekoratorów wnętrz. Stanowią dopełnienie innych, bardziej wyrazistych kolorów. Im więcej ich dodamy, tym intensywniejsze uczucie spokoju i ukojenia. Ponadto czerń dodaje wnętrzom głębi.

Kolorowy sufit

Jedną szóstą pokoju stanowi sufit. Zwykle jest biały w myśl zasady, że jaśniejszy sufit i ciemniejsze ściany sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe i na odwrót. Kolorowy sufit wcale nie musi być zły, ponieważ jeśli optycznie go obniżymy, wnętrze będzie się wydawało bardziej przytulne.

Warto pamiętać, że wybór koloru zależy tylko i wyłącznie od nas, dlatego należy się kierować własnym gustem i odczuciami.

Published: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.