Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Przygotuj rower do sezonu według rad eksperta

Temperatura rośnie, słońce coraz szerzej się do nas uśmiecha, nasze ciała przebudzają się z zimowego letargu. Najwyższa pora wyjąć rower, który drzemał w piwnicy przez kilka miesięcy. Ale jeśli sądzisz, że od razu na niego wsiądziesz żeby pokonać pierwsze sto kilometrów, lepiej się pohamuj! Przed rozpoczęciem nowego sezonu Twoje dwa kółka wymagają przynajmniej podstawowego przeglądu.


„Jeśli Twój rower przez całą zimę stał w garażu lub piwnicy, sprawdź ciśnienie w oponach i nigdzie się nie wybieraj bez smarowania łańcucha. Napompuj koła, sprawdź łańcuch, a jeśli okaże się, że rower wymaga więcej zabiegów, oddaj go do serwisu” - radzi mechanik Argent Ajredini z bratysławskiego sklepu Green Bike.

Z napompowaniem kół i smarowaniem łańcucha pewnie poradzisz sobie sam.  Jeśli przed odłożeniem do piwnicy na zimę rower nie miał żadnych usterek, faktycznie wystarczy drobna kosmetyka. Jeśli jednak miał problem z kołem lub przerzutkami, zabierz sprzęt do serwisu. „Do serwisu najlepiej wybrać się jak najprędzej, jak tylko zacznie się wiosna, zanim serwisy zaczną pękać w szwach, żeby specjaliści mieli czas wszystko sprawdzić. Zwykle klienci chcą mieć sprawny rower na lato i móc jeździć bez przeszkód, a czas serwisowania w tym okresie jest znacznie wydłużony, dlatego jeśli nie chcesz zostać bez roweru na kilka dni, pomyśl o tym wcześniej“ - przestrzega Argent, według którego klienci często ignorują wyraźne sygnały świadczące o tym, że z rowerem dzieje się coś złego. „Mówię o rowerzystach-amatorach, którzy nie czują różnicy między tym, jak jeździło im się, kiedy rower był sprawny, a tym, jak wygląda to wtedy, gdy coś szwankuje, na przykład jeśli mamy poluzowane koło. Albo o takich, którzy wybierają się na wycieczkę z nienapompowanymi kołami, a potem się męczą, uprzykrzają sobie jazdę i niszczą rower.”

Obowiązkowe wyposażenie każdego rowerzysty

Zanim wybierzesz się na pierwszą wycieczkę rowerową, sprawdź, czy masz przy sobie kilka niezbędnych przedmiotów, które przydadzą się w razie przykrej niespodzianki. „Warto zaopatrzyć się w torbę z podstawowymi narzędziami i multitool, który ułatwi drobne naprawy. Jeśli złapiesz gumę, dobrze mieć przy sobie zestaw do naprawy, nową dętkę i łyżki do opon, które pomogą przy wymianie. Zapaleni rowerzyści zwykle mają przy sobie dodatkową linkę na wypadek urwania w terenie i inne akcesoria, w zależności od typu roweru, którym jeżdżą” - dodaje doświadczony mechanik.

Minimalny zakres przeglądu po zimie:

  • pompowanie opon
  • smarowanie łańcucha
  • sprawdzenie przerzutek

Torba z narzędziami powinna zawierać:

  • multitool
  • zestaw naprawczy do dętek
  • łyżka do wymiany dętki
  • dętka
  • zapasowa linka        

Pokaż uroki jazdy na rowerze najmłodszym. Doradzimy Ci, jak wybrać pierwszy rower dla dziecka.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3