Wskazówki i porady Przybory do grillowania, które powinien mieć każdy mistrz grilla

Używanie odpowiednich akcesoriów podnosi komfort grillowania, a i sam efekt będzie znacznie lepszy. Zacznij od podstawowych przyborów. Jak tylko poczujesz różnicę, zaczniesz poszerzać swój arsenał i z czasem dorobisz się profesjonalnego zestawu akcesoriów do grillowania.

Jak widać na ilustracji, wystarczy osiem przyborów, aby szybko i bez większego wysiłku przygotować produkty do grillowania. A kiedy już wrzucisz smakowite kąski na ruszt, łatwiej będzie je obracać. Dużym ułatwieniem są akcesoria z długą rączką. Zwróć na to uwagę podczas zakupów. Najlepiej, jeśli rączka jest wykonana z nieprzewodzącego materiału. Nie będzie się nagrzewać i parzyć w dłonie.

Łopatka do obracania

Silikonowa lub metalowa łopatka do obracania przyda się do mniejszych, spłaszczonych kąsków, takich jak mięso na burgery, placki, filety rybne, kawałki mięsa, ananasy czy wyśmienity burger z ananasem i chrupiącym boczkiem. Aby łatwo ją wsunąć i nie uszkodzić potrawy, łopatka powinna być cienka i prosta oraz mieć elastyczną rączkę.

Widelec do grilla

Są tacy, którzy nie uznają widelców do grilla, ale przydaje się do obracania większych twardszych kawałków, zwłaszcza warzyw. Nie należy go niepotrzebnie wbijać w mięso, bo cały tłuszcz wycieknie i mięso stanie się suche. Widelec na bardzo długiej rączce można też wykorzystać do pieczenia nad otwartym ogniem.

Szczypce do grilla

Wydaje się, że szczypce do grilla to podstawa, bez której nie sposób się obyć. Są niczym przedłużenie palców. Szczypcami do grilla można obracać i zdejmować gotowe potrawy. Dzięki nim nie będziesz potrzebować widelca do grilla, a w razie potrzeby szczypce zastąpią nawet łopatkę.

Nóż z długim cienkim ostrzem

Cienkie i długie ostrze to wygoda krojenia. Takim nożem każde mięso łatwo podzielić na równe porcje. Można użyć też noża do steków. Jaki nóż może Ci się jeszcze przydać, nie tylko podczas grillowania? Możesz o tym przeczytać w specjalnym artykule poświęconym nożom.

Pędzelek

Jeśli pod koniec grillowania posmarujesz mięso lub warzywa marynatą, olejem smakowym, masłem lub czymkolwiek innym, potrawa będzie idealnie soczysta. Żaden gadżet nie poradzi sobie z tym zadaniem lepiej niż pędzel.

Dobra rada: pędzel silikonowy najłatwiej utrzymać w czystości.

Szczotka do czyszczenia grilla

Druciana szczotka niezawodnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia i spaleniznę.

Coś ekstra: pazury do szarpania mięsa

Z takim pomocnikiem będziesz wyglądać naprawdę groźnie! Na co dzień można się bez nich obejść, ale jeśli zechcesz przygotować na grillu wolno pieczone mięso lub większe kawałki mięsa, pazury okażą się bardzo pomocne. Można nimi łatwo podnieść mięso z grilla, a następnie poszarpać na desce do krojenia na mniejsze kawałki.

Czego jeszcze potrzeba do grillowania?

Poza podstawowymi akcesoriami do grillowania przyda się jeszcze parę dodatków, bez których co prawda też można sobie poradzić, ale z nimi grillowanie zyskuje zupełnie inny wymiar.

Ruszt do grillowania ryb

Ryby lubią się rozpadać w czasie grillowania. Ułożone na ruszcie zachowują swój kształt, zwłaszcza przy obracaniu. Na ruszcie do grillowania ryb można piec dowolne kawałki mięsa, a także warzywa.  

Tacki do grillowania

Dzięki tackom do grillowania małe, cienkie i kruche kawałki nie wpadną do ognia. Można na nich grillować, podgrzewać i serwować potrawy.

Folia aluminiowa

Do grillowania warto wybrać specjalną folię przeznaczoną do tego celu. Jest grubsza, dlatego nie niszczy się przy zawijaniu mięsa lub warzyw. Dzięki folii potrawy zachowują soczysty smak. Można jej używać również zamiast tacek do grillowania.
Dobra rada: przykryj folią gotowe mięso i odstaw na parę minut – dzięki temu będzie bardziej soczyste i smaczniejsze.

Folia aluminiowa przyda się również do przygotowania egzotycznego kurczaka po hawajsku.

Przybory do grillowania, które powinien mieć każdy mistrz grilla

Termometr kuchenny

Termometr do mięsa może uratować steki przed wysuszeniem. O grillowaniu steków pisaliśmy już wcześniej – przeczytaj i zostań mistrzem w tej kategorii. Dowiedz się, jak przygotowywać steki.

Ręczniki papierowe

Podczas grillowania zawsze może się coś zabrudzić lub zatłuścić. Najpraktyczniejsze w takich sytuacjach są ręczniki papierowe. Ponieważ są chłonne, można ich używać także do usuwania nadmiaru tłuszczu z grillowanej kiełbasy.

Rękawice

Czasami trzeba wziąć do ręki coś gorącego, poprawić ruszt, blachę, patelnię lub węgiel. Bez rękawic będzie trudno.

Fartuch

Zdarza się nieraz, że coś pryśnie lub kapnie, a mistrz grilla musi dzielnie stawić czoła takiej sytuacji. Fartuch chroni odzież i skórę przed pryskającym tłuszczem i opornymi plamami. Warto w niego zainwestować nieco więcej. Specjalne fartuchy do grillowania mają praktyczne kieszenie i uchwyty, dzięki którym najważniejsze przybory do grillowania są zawsze pod ręką.

Gaśnica

To nie żart. Tłuszcz z grilla gwałtownie się spala i nie zawsze udaje się go ugasić wodą. Niewielka gaśnica to gadżet, który może uratować nie tylko grilla.  

Teraz wiesz już naprawdę sporo o akcesoriach do grillowania. Wystarczy dobry przepis i do dzieła!

Źródła: Food52.com, realsimple.com, farmfoods.sk, cuketka.cz


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Marchew (kg = 3.99)
Marchew
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Tesco Kuskus 500 g (kg = 6.58)
Tesco Kuskus 500 g
  329
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3