Wskazówki i porady Przepisy bezglutenowe – zainspiruj się nami!

Gluten, który w dużych ilościach kryje się w wielu półproduktach, zaskoczy prawie każdego, kto dowiedział się o celiakii u siebie. Niestety alergia pokarmowa dotyka współcześnie do trzech procent populacji i do 8% dzieci poniżej trzeciego roku życia. Osoby silnie uczulone mogą również mieć problemy z mikrocząstkami alergenu, dlatego u chorych konieczne jest wprowadzenie ścisłego systemu segregacji w kuchni i podzielenie miejsc pracy na bezglutenowe i zwykłe. Pozwala to uniknąć zanieczyszczenia żywności bezglutenowej.

Ścisły system w kuchni bezglutenowej

Wydziel miejsce w kuchni, w którym przechowywane są tylko produkty bezglutenowe. Pomoże to w gotowaniu i wyszukiwaniu składników do przepisów bezglutenowych, a także wyeliminuje niebezpieczeństwo mieszania lub stosowania niewłaściwych składników.

Jeśli używasz tostera, wszyscy domownicy powinni jeść chleb bezglutenowy albo trzeba kupić drugi toster. W używanym tosterze zawsze pozostają drobinki pieczywa, dlatego jest niebezpieczny dla członka rodziny cierpiącego na celiakię.

To samo dotyczy wszystkich otwartych opakowań keczupu, musztardy, majonezu, masła lub marmolady. Wystarczy jeden wspólny nóż do śniadań, by wzbudzić reakcję alergiczną u kogoś, kto nie toleruje glutenu.

Pozbądź się starych plastikowych i drewnianych misek oraz plastikowych desek do krojenia. Wymień je na naczynia ze stali nierdzewnej, kup nowe sitka (stare są trudne do zupełnego wyczyszczenia z pozostałości glutenu), a najlepiej także patelnie ze stali nierdzewnej. Bezglutenowe przepisy, jak widzisz, wymagają inwestycji w sprzęt kuchenny, ale gwarantujemy, że zwróci się to w jakości jedzenia.

Przepisy bezglutenowe – zainspiruj się nami!

Kuchnia bezglutenowa

Dieta bezglutenowa nie należy wcale do drakońskich, wręcz przeciwnie - istnieje naprawdę wiele przepisów spełniających jej wymagania. Nie martw się, ponad połowę zwykłych składników i mąk można łatwo zastąpić mąką bezglutenową. Wystarczy trochę kreatywności w kuchni i przestrzeganie kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim musisz nauczyć się, jak pracować z bezglutenowymi zbożami i ich produktami pochodnymi, tj. bezglutenową mąką. Bezglutenowe przepisy, które może gromadziły się gdzieś w szufladach z różnych powodów, naprawdę się teraz przydadzą.

Zwykłą mąkę łatwo zamienisz na mąkę gryczaną lub inną alternatywę ze swoich ulubionych przepisów. Wszelkie produkty bezglutenowe, takie jak mieszanki mąki, są również dostępne na rynku. Docenisz je zwłaszcza podczas przygotowywania domowego chleba bezglutenowego. W przypadku innych produktów należy jednak uważać na ich skład, bo chociaż nie zawierają glutenu, to często są niepotrzebnie „wzbogacane” innymi sztucznymi dodatkami, cukrem i barwnikami.

Jak zamienić popularne przepisy na bezglutenowe?

Nie musisz się martwić, że nie możesz już jeść ulubionej pizzy lub słodkich wypieków. Możesz również przygotować pizzerinki z gryki lub mąki kukurydzianej – ich smak przyjemnie Cię zaskoczy.

Na pewno myślisz, że placki ziemniaczane lub warzywne bez mąki to nie to samo. To nieprawda. Możesz zastąpić mąkę kalafiorem. Dodaj jeszcze ciekawy dip, a odkryjesz kolejny smaczny przepis bezglutenowy.

Ani quiche, ani inne słone ciasto nie są tabu w kuchni bezglutenowej. Jeśli nie kupujesz gotowego ciasta, lecz używasz domowego z mąki kukurydzianej, ten rodzaj wypieków z pewnością może pozostać na liście bezglutenowych przepisów.

A co ze słodkimi przepisami? Placki bananowe lub ciasta na zakwasie - wszystko to można zrobić z mąki gryczanej i bezglutenowego zakwasu. Mogą się nie udać za pierwszym razem, cierpliwość jest najważniejsza - bądź wytrwałym uczniem w szkole przepisów bezglutenowych. Powodzenia!


Źródła: verywellfit.com, simplygluten-free.com

Opublikowano: 2 miesiące temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3