Wskazówki i porady Przepis na kiszone warzywa: przygotuj pikle jeszcze dziś!

Kiszenie lub fermentacja to najprostszy i wyjątkowo zdrowy sposób na przygotowanie zapasu warzyw na całą zimę. Najlepsze jest w nich to, że gdy się skończą, zawsze można zrobić świeże. Nawet w samym środku zimy, poza sezonem warzywnym. Bo niektóre warzywa są dostępne przez cały rok!

Kiszone warzywa to doskonałe źródło probiotyków

Fermentacja to stary, wyjątkowo zdrowy sposób na przechowywanie produktów bez konieczności pasteryzacji i dodatku konserwantów. Warzywa same wytworzą wszystko, co potrzebne i jeszcze zwiększą swoje wartości odżywcze. W uproszczeniu wygląda to tak, że w procesie kiszenia drobnoustroje przekształcają węglowodany w kwas mlekowy, witaminy i dwutlenek węgla. Efektem są smaczne, kwaskowate warzywa bogate w naturalne probiotyki, prebiotyki i kwas mlekowy. Dlatego powinniśmy regularnie jeść kiszonki, zwłaszcza po kuracjach antybiotykowych.

Kiszonki są zdrowe, ponieważ:

  • są źródłem witamin C i A, witamin z grupy B, witaminy K i U, kwasu mlekowego,
  • zawierają probiotyki, prebiotyki, kwas mlekowy i mnóstwo minerałów,
  • są bardziej lekkostrawne niż surowe warzywa,
  • działają oczyszczająco,
  • usuwają zaparcia, oczyszczają jelito grube,
  • obniżają poziom cukru we krwi,
  • działają dobroczynnie przy wrzodach żołądka,
  • wspomagają leczenie anemii,
  • zapobiegają rozwojowi osteoporozy.

„Uważam, że kiszonki i produkty fermentowane są jednymi z najkorzystniejszych produktów dla naszego zdrowia. Kiszone i kwaszone warzywa czy pikle powinny być elementem naszej diety, zwłaszcza zimą, ponieważ dostarczają cennej witaminy C, której często brakuje nam w diecie. Ponadto świetnie sprawdzają się w roli dodatku praktycznie do każdej potrawy. Zawarte w kiszonkach żywe kultury bakterii wspomagają trawienie i wchłanianie cennych składników odżywczych, a także pomagają pozbyć się toksyn” – chwali je ekspertka żywieniowa Zuzana Pavelková Šafářová, która sama przygotowuje w domu kiszonki. „Wiele osób zniechęca myśl, że w procesie kiszenia powstają nieprzyjemne zapachy. Sama przygotowuję kiszonki prawie co tydzień i mogę zapewnić, że nie towarzyszą temu żadne przykre zapachy”.

Poznaj przepis na idealną paprykę konserwową.

Warzywa do kiszenia: same ogórki i kapusta to za mało

Najpopularniejsze wśród kiszonek są ogórki i kapusta,  ale do kwaszenia nadają się różne warzywa, takie jak:

W zależności od własnych preferencji można łączyć różne warzywa.

Kapusta biała, czerwona, pekińska. Czy wiesz, czym się różnią?

Przepis na kiszone warzywa (pikle)

Do przygotowania kiszonek nie trzeba żadnych specjalnych składników. Wystarczą pokrojone warzywa, sól, przegotowana woda i naczynie, w którym warzywa będą się kisić w zalewie bez dostępu powietrza.

Zuzka Pavelková Šafářová podała nam swój sprawdzony przepis na kiszonki – pikle.
Składniki:
warzywa
sól
przyprawy i zioła
Potrzebne będzie też naczynie do kiszenia – kamionkowy garnek lub słoik z przykrywką.

Warzywa, na przykład kapustę i marchew, zetrzyj na grubej tarce lub pokrój. Ważna jest odpowiednia ilość soli. Na ok. 2 kg warzyw przypada 45 g soli. Sól zapobiega namnażaniu „złych” bakterii. Zbyt dużo soli może jednak sprawić, że nie powstaną bakterie, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Oprócz soli można dodać kminek oraz inne przyprawy i zioła wedle własnego uznania.

Wszystko razem należy wymieszać w dużej misce, przełożyć do kamionkowego garnka lub słoika, dobrze docisnąć pięścią, aby wycisnąć soki. Ważne, aby warzywa przez cały czas znajdowały się pod wodą bez dostępu powietrza. Warzywa ułożone w garnku lub słoiku należy dociskać codziennie. Ich ilość będzie się zmniejszać. Jeśli powstanie biała piana, trzeba ją zebrać łyżką. Warzywa są gotowe mniej więcej po tygodniu, wszystko zależy od temperatury otoczenia. Gotowe kiszonki wystarczy przełożyć do czystych, wysterylizowanych słoików i przechowywać w lodówce. W chłodzie proces kiszenia zostanie zatrzymany. Kiszonki, czyli naturalnie konserwowane kiszone warzywa, mogą postać w lodówce nawet kilka miesięcy.

Przepis na kiszone warzywa: przygotuj pikle jeszcze dziś!Szukasz urozmaicenia tradycyjnego obiadu? Kiszoną kapustę połącz z burakami!

Warzywa w kamionkowym garnku należy przykryć liściem kapusty lub płótnem i obciążyć, aby mieć pewność, że są zanurzone w zalewie. W przypadku słoików nie trzeba dodatkowego obciążenia, ale warto maksymalnie docisnąć warzywa w słoiku i napełnić słoik do wysokości 1 cm od krawędzi. Następnie trzeba je przykryć płótnem lub liściem kapusty albo użyć specjalnych drewnianych łopatek. Powietrze znajdujące się między warzywami a zakrętką zostanie zużyte na początku fermentacji. Nie należy mocno zakręcać słoika, aby nie pękł pod wpływem powstającego dwutlenku węgla. Dopiero pod koniec kiszenia można dobrze zakręcić słoik. Jeśli kwaszenie odbywa się w specjalnej beczce do kiszenia, regularnie dolewaj wody.  

W słoikach efektownie się prezentuje kalafior, brokuł, marchew, kalarepa, papryka chili, ogórki, a także inne warzywa, które można pokroić na większe kawałki i zalać zalewą. Jest to roztwór przygotowany z 50 g soli i 1 litra wody. Wystarczy zalać warzywa zalewą i obciążyć lub zakręcić słoik.

Warzywa do kiszenia możesz przygotować już dziś. Tesco dostarczy Ci je pod same drzwi!


Źródła: slovenskypacient.sk, varecha.pravda.sk, potravinovezahrady.cz, zahrada.sk, zuzanasafarova.cz


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3