Dziecko Zdrowie dziecka Problemy zdrowotne u niemowląt

Żółtaczka

Żółtawe zabarwienie skory (i białek oczu) jest spowodowane pigmentem nazywanym bilirubiną, produkowanym w czasie normalnego rozpadu krwinek czerwonych. Wątroba noworodka jest często zbyt niedojrzała, aby poradzić sobie z bilirubiną, dlatego może zabarwiać się na żółto w ciągu pierwszych dwóch lub trzech dni życia dziecka. Mimo że żółtaczka powinna ustąpić w ciągu dwóch tygodni, niektóre noworodki są bardziej na nią podatne. W niektórych przypadkach żółtaczka może być groźna dla zdrowia.

Co zrobić?

Jeżeli żółtaczka pojawiła się w ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka lub trwa dłużej niż dwa tygodnie, należy wykonać testy, by sprawdzić, czy wątroba dziecka działa prawidłowo.

Gorączka

Gdy twój maluszek zachowuje się inaczej niż zwykle, sprawdź mu temperaturę – można to zrobić za pomocą termometru dousznego (który jest obecnie popularny) lub termometru cyfrowego, którym mierzy się temperaturę pod pachą. Normalna temperatura u noworodka mierzona pod pachą to 36,4°C, jednak w momencie infekcji może ona dojść do 37,5°C. Na swojej stronie NHS (brytyjska służba zdrowia) zaleca, by skontaktować się z pediatrą, jeżeli temperatura występuje u dziecka poniżej 3. miesiąca życia i gdy jest równa lub przekracza 38°C. Podobnie w przypadku, gdy dziecko ma od trzech do sześciu miesięcy i jego temperatura wynosi 39°C lub jest wyższa, a także gdy maluch wykazuje – poza podwyższoną temperaturą – inne objawy choroby.

Co zrobić?

Zabierz maluszka do lekarza. Często nie da się określić, co jest nie tak bez przeprowadzenia badania. Nie podawaj ibuprofenu ani paracetamolu dziecku poniżej 3. miesiąca życia bez konsultacji z lekarzem. Możesz jednak spróbować obniżyć temperaturę przez ściągniecie z maluszka niepotrzebnych ubranek oraz częste podawanie piersi, mleka sztucznego lub chłodnej, przegotowanej wody, by zapewnić mu odpowiednie nawodnienie.

Kolka

Kolka zazwyczaj zaczyna pojawiać się około drugiego tygodnia życia i może trwać do trzech miesięcy. Po czym ją poznać? Twój maluszek będzie płakał każdego wieczoru, zwykle przez dłuższy czas, i może przyciągać przy tym nóżki do brzuszka, co będzie wyglądało, jakby bolał go brzuszek. Mimo że kolka to częsta przypadłość u noworodków, jej przyczyny są nieznane. Może być ekstremalną wersją normalnego płaczu lub może być związana z dojrzewaniem jelit dziecka.

Co zrobić?

Choć łatwiej to powiedzieć niż zrobić, postaraj się, by płacz maluszka nie wzbudzał u ciebie złości. Zapytaj o radę pielęgniarkę środowiskową – być może poleci ci ona następujący trik: ułóż dziecko twarzą do podłogi na swoim ramieniu, a drugą ręką pocieraj jego plecki. Pomóc mogą wam również specjalne kropelki na kolkę niemowlęcą.

Krup – czyli zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli

Krup to choroba objawiająca się ostrym, szczekającym kaszlem, zwykle połączonym z głośnym oddychaniem i chrypką. Chociaż bardziej prawdopodobne jest, że wystąpi po trzecim miesiącu życia, może też pojawić się wcześniej. Najczęstszą przyczyną zapalenia jest wirus, choć może być on powodowany również przez infekcję bakteryjną.

Co zrobić?

Bezzwłocznie udaj się do lekarza. Jeżeli maluszek wydaje się walczyć o oddech, zadzwoń na pogotowie lub jedź bezpośrednio na Izbę Przyjęć.

Refluks

U noworodków zastawka znajdująca się na dolnym końcu przełyku nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego mleko i kwas żołądkowy mogą powracać z żołądka do przełyku podczas karmienia lub tuż po karmieniu. Refluks polega na tym, że twój maluszek może czuć ból lub obficie wymiotować podczas karmienia (dużo bardziej niż przy zwykłym zwracaniu pokarmu). Symptomy te niekoniecznie pojawiają się tuż po urodzeniu; jednak wraz z rozwojem żołądka dziecka będą się pogłębiać.

Co zrobić?

Podczas karmienia i do przynajmniej 30 minut po karmieniu trzymaj dziecko z główką uniesioną wysoko. Jeżeli to nie pomaga, skonsultuj się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie środki które złagodzą objawy. Czasami lekarze przepisują również leki, które mają za zadanie redukować kwas żołądkowy.

Przeziębienie

Przeziębienie może zostać wywołane przez różne wirusy. Zdarza się ono bardzo często u niemowląt i małych dzieci. Ich malutkie noski łatwo blokuje katar, utrudniając karmienie i oddychanie.

Co zrobić?

Zarezerwuj dla dziecka więcej czasu podczas karmienia. Delikatnie wycieraj też jego nosek, używając do tego celu waty. W odblokowaniu noska może pomóc roztwór soli fizjologicznej, ale nie wszyscy lekarze polecają ten sposób. Jeśli twój maluch denerwuje się i wygląda na chorego, ma gorączkę lub odmawia jedzenia, zabierz go do lekarza, by wykluczyć komplikacje. Pamiętaj, że maleństwo może bardzo szybko się odwodnić.

Odparzenie od pieluszki

W momencie, gdy twój maluch siusia lub robi kupkę, jego delikatna skóra w pieluszce ma kontakt z brudem, dlatego może zacząć szczypać, boleć, i mogą pojawić się na niej różowe lub cz

Co zrobić?

Spróbuj wycierać pupkę dziecka jedynie przy użyciu waty, gdyż chusteczki nawilżające mogą dodatkowo powodować podrażnienie skóry i irytację maluszka. Pozostawiaj także maluszka codziennie przez pewien czas bez pieluszki, a zanim założysz pampersa, nakładaj krem ochronny. Jeżeli wysypka się utrzymuje, a krostki zaczynają pojawiać się poza centralnym obszarem, skonsultuj się z lekarzem, gdyż mogą to być pleśniawki.

Pleśniawki

Zakażenie grzybicze (candida) to infekcja spowodowana przez drożdże, przy której dochodzi do powstawania pleśniawek w okolicach intymnych dziecka. Dzieje się tak, gdyż okolice pod pieluszką są wilgotne i ciepłe. Pleśniawki mogą również występować w jamie ustnej. Objawem zakażenia jest pojawienie się wysypki, która nie schodzi z czasem lub przeradza się w białe lub czerwone krostki. W buzi maluszka pleśniawki mają postać białych bruzd lub bolącego, czerwonego języka. Twoje dziecko może również odczuwać ból podczas jedzenia.

Co zrobić?

Pleśniawki występujące w okolicy pieluszki można wyleczyć za pomocą kremu przeciwgrzybiczego dostępnego w aptece bez recepty, jednak najlepiej będzie, jeżeli najpierw odwiedzisz pediatrę i upewnisz się, czy poprawnie zdiagnozowałaś problem. Jeśli twój maluch ma pleśniawki w buzi, lekarz przepisze ci receptę na odpowiedni lek.

Zatwardzenie

U niemowląt (zwłaszcza tych karmionych piersią) wypróżnienia występują na przemian bardzo często lub stosunkowo rzadko. Zmienia się również kolor kupki w zależności od tego, co maluszek zjadł. Zaparcie u dziecka można jednak poznać po suchej, zbitej kupce przypominającej odchody królika. Bardziej narażone na zaparcia są maluszki karmione mlekiem modyfikowanym.

Co zrobić?

Powinnaś zacząć się martwić dopiero wtedy, gdy zauważysz, że dziecko źle się czuje, dużo płacze lub odmawia jedzenia. Twój instynkt jest w stanie wychwycić objawy choroby dziecka, dlatego naucz się ufać swoim przeczuciom. Jeżeli objawy się utrzymują, skonsultuj się z lekarzem.
Choć łatwiej to powiedzieć niż zrobić, postaraj się, by płacz maluszka nie wzbudzał u ciebie złości.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3