Dziecko Ciąża Problemy z karmieniem

Karmienie nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu matkom karmiącym towarzyszą takie dolegliwości jak bóle i pieczenie brodawek sutkowych, nadmiar lub brak pokarmu, ścinanie się mleka, stany zapalne gruczołu piersiowego lub zatkanie przewodu mlecznego. Czego obawiają się przyszłe mamy i jak skutecznie zwalczać dolegliwości towarzyszące karmieniu? Oto garść porad!

Dziecko nie chce ssać

Na początku to całkiem normalne, że dziecko ma problem ze ssaniem. Bardzo skuteczną techniką jest tzw. metoda „ciało do ciała” lub „skóra do skóry”. Mama odsłania brzuch i piersi, kładzie na nich dziecko zawinięte w samą pieluszkę. Bliski kontakt fizyczny, zapach i ciepło matki zapewniają maluchowi poczucie bezpieczeństwa i pomagają nauczyć się ssania. Ważna jest również wygodna pozycja kobiety i właściwe położenie główki dziecka podczas karmienia. Przepływ mleka można wspomagać naciskając piersi lub wykonując delikatny masaż.

Jakie produkty wyeliminować w okresie karmienia? Jest ich co najmniej kilka. Należy uważać choćby na miętę i ryby.

Naucz się prawidłowo karmić:

 • Połóż dziecko na boku, obracając jego buzię, tułów i kolana swoją stronę.
 • Ucho, ramię i biodra dziecka powinny się znajdować w jednej linii.
 • Przyciśnij dziecko do siebie chwytając za tułów i ramiona, nie ciągnij za główkę.
 • Staraj się nie dotykać główki i buzi dziecka, aby nie zaburzać odruchu ssania.
 • Między mamą a dzieckiem nie powinna znajdować się żadna przeszkoda (ręka dziecka, krawędź becika itp.).
 • Broda dziecka powinna być zagłębiona w piersi, a nosek lekko jej dotykać.
 • Dziecko należy przykładać do piersi, a nie na odwrót.

Popękane lub bolesne brodawki sutkowe wynikają z nieprawidłowej techniki karmienia

Przyczyną tej dolegliwości najczęściej jest nieprawidłowa technika karmienia lub niewłaściwa pozycja dziecka. Brodawki sutkowe powinny trafić do tylnej części jamy ustnej dziecka, co chroni je przed ściskaniem dziąsłami lub językiem. Spróbuj mocniej przytulić dziecko do siebie, tak aby usta i nos były na wprost piersi. Na początku karmienia przykładaj dziecko do mniej bolesnych miejsc, ponieważ na tym etapie ssanie jest najintensywniejsze.

Co pomaga na bolesność brodawek sutkowych?
Po karmieniu posmaruj brodawki sutkowe odrobiną własnego pokarmu, który je zmiękczy i zdezynfekuje dzięki właściwościom antybakteryjnym. Jeśli ból nie ustępuje, porozmawiaj z lekarzem, który poleci Ci odpowiednią maść.

Odciąganie pokarmu zapobiega zatkaniu przewodu mlecznego

W pierwszych tygodniach po porodzie będzie Ci towarzyszyć uczucie ciężkich i pełnych piersi. Jeśli trwa dłużej, a piersi stają się bolesne, mogło dojść do zatkania przewodu mlecznego, co jest spowodowane niedostatecznym lub niewystarczająco częstym odsysaniem pokarmu. W przypadku zatkania przewodu mlecznego ważne jest przykładanie brody dziecka do bolesnego miejsca podczas karmienia, częstsze karmienie i niepomijanie karmień.

Co pomaga na zatkane przewody mleczne?

Wypróbuj zimne okłady po karmieniu i ciepłe okłady przed karmieniem. Na rozluźnienie piersi pomaga też gorący prysznic połączony z masażem. W przypadku uczucia pełności piersi, nie wolno zapominać o regularnym usuwaniu pokarmu przez odciąganie. Należy to robić również w sytuacji, gdy dziecko jest najedzone, lecz mimo to czujesz, że w piersiach zostało sporo pokarmu.

Nie jesteś sama! Rady na pierwsze 12 tygodni w roli świeżo upieczonej mamy, na zachętę i dla wsparcia.

Połogowe zapalenie piersi: stan zapalny może się skończyć kuracją antybiotykową

Jeśli grudka, która powstała na skutek zatkania przewodu mlecznego sama nie zniknie, nie uda się jej rozmasować lub usunąć mleka, może dojść do zapalenia gruczołu piersiowego. Tego typu stany zapalne są bolesne, towarzyszą im gorączki, a kobieta zmuszona jest skorzystać ze specjalistycznej pomocy lekarza ginekologa. W przypadku rozpoznania stanu zapalnego należy zapewnić sobie odpoczynek, powierzyć dom i dzieci pod opiekę tatusia i skupić się tylko na sobie, maluszku i karmieniu.

Co pomaga na zapalenie piersi?

Ważne, aby pod żadnym pozorem nie zaprzestawać karmienia i starać się usuwać mleko jak najczęściej, również z piersi dotkniętej stanem zapalnym. Dodatkowo należy dużo odpoczywać, choć może się to wydawać nierealne. Zapalenia piersi nie wolno bagatelizować. Pomiędzy jednym a drugim karmieniem warto stosować zimne okłady, a jeśli ból jest nie do wytrzymania, można sięgnąć po leki przeciwbólowe. O stosowaniu antybiotyków decyduje lekarz.

Kandydoza: drożdżyca brodawek sutkowych to bolesna dolegliwość

Infekcja nie wybiera, często pojawia się w wilgotnym i ciepłym otoczeniu na brodawkach sutkowych mamy i w jamie ustnej niemowlęcia. Drożdżyca wywołuje swędzenie i pieczenie otoczki lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie, ból, łuszczenie się naskórka i inne dolegliwości. Jeśli masz podobne objawy, zwróć się do specjalisty.

W ramach profilaktyki drożdżycy należy:

 • często myć ręce swoje i dziecka,
 • przed i po każdym karmieniu myć piersi w ciepłej wodzie,
 • po każdym karmieniu wymieniać wkładki laktacyjne,
 • codziennie zakładać świeży stanik,
 • prać ubrania mające kontakt z piersiami w gorącej wodzie,
 • wygotowywać smoczki, butelki i akcesoria do odciągania pokarmu.

Problemy z karmieniemDrożdżyca często jest spowodowana nieprawidłową higieną smoczków. Czy Twoje dziecko naprawdę ich potrzebuje?

Mała ilość pokarmu może być pozorna

Wiele kobiet przestaje karmić przed szóstym miesiącem życia dziecka, myśląc, że nie są już w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości pożywienia lub że płacz bądź mniejsze przybieranie na wadze są spowodowane brakiem pokarmu. W rzeczywistości jest inaczej. Często uczucie, że pokarmu może być za mało jest skutkiem obaw lub wyczerpania psychicznego.

Powodów może być wiele:

 • nieprawidłowa technika karmienia,
 • dokarmianie w szpitalu,
 • niepokój dziecka związany z okresem wzrostu,
 • pozorny brak możliwości zapewnienia dziecku uczucia sytości i wiele innych.

Jeśli jednak dziecko prawidłowo się rozwija i regularnie wypróżnia, nie ma powodów do paniki i odstawiania go od piersi. Zważ dziecko przed i po karmieniu. Będziesz mile zaskoczona, ile potrafi zjeść taki maluch.


Źródła: kojeni.cz, parents.com, zdravie.sk, breastfeedingbasics.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3