Dziecko Noworodek Problemy niemowląt ze snem w pierwszym roku życia

Codzienna rzeczywistość świeżo upieczonych rodziców to ta, w której niemowlę budzi się w nocy. Potrzebuje ono wtedy nakarmienia czy zmiany pieluszki. Czasami jednak bardzo ciężko jest poradzić sobie z byciem pozbawionym snu. Ludzie często określają „grzeczne dziecko” jako takie, które śpi w nocy, ale problemy ze snem nie muszą wcale odzwierciedlać stylów wychowania czy temperamentu niemowlęcia. Fakty są po prostu takie, że dziecko potrzebuje nocnych pobudek na jedzenie; jego malutki brzuszek musi być napełniany regularnie.

Kiedy powinno się zacząć zwracać uwagę na sen niemowlęcia?

Noworodki nie potrafią spać tak jak my, dlatego przez pierwsze dni z dzieckiem trzeba przywyknąć do nocnych pobudek na karmienie czy przewijanie. Postaraj się robić to tak cicho, jak to tylko możliwe, i w miarę możliwości uciszać niemowlę, by nie wytrącić go z nocnego zachowania i pomóc mu w odróżnianiu dnia od nocy.

Około trzeciego miesiąca życia maluszka możesz zacząć stosować różne techniki uspokajania dziecka przed snem. Jeżeli do trzeciego miesiąca maluch nie miał jeszcze okazji nauczyć się, jaka jest wasza wieczorna rutyna, teraz jest czas, by ją wprowadzić. Rutyna „zasypiania” polega na tym, że wieczorne czynności pielęgnacyjne wokół dziecka dzieją się codziennie w tej samej kolejności, dzięki czemu twój maluszek wie, że nadchodzi czas snu.

Ludzki umysł jest mistrzem tworzenia skojarzeń – na przykład zawsze po bajce opowiedzianej przed snem następuje całus, przytulenie i sen. Jeśli twoje dziecko nie zasypia po tych magicznych 10 czy 15 minutach od momentu, gdy mówisz mu dobranoc, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, by mu to ułatwić.

Produkcja melatoniny (hormonu regulującego rytm snu i czuwania) może zostać pobudzona poprzez krótką kąpiel trwającą nie dłużej niż pięć minut z uwagi na spadek temperatury ciała, który odczuwamy, wychodząc z wanny. Po kąpieli nie zabieraj maluszka do jasnego salonu – zamiast tego postaraj się, by ubieranie, czytanie bajki, karmienie i odkładanie do łóżeczka odbywało się w ciszy i przy użyciu minimum światła.

Czy powinnam pozwolić dziecku się wypłakać, zanim zaśnie?

Pozostawienie płaczącego dziecka przez dłuższy czas w samotności powoduje produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. Naukowcy udowodnili, że nawet jeśli płaczące niemowlę pozostawione samo przez długi czas po tym czasie zasypia, poziom kortyzolu w jego ślinie wciąż pozostaje wysoki. Te dowody sugerują nam, że pozostawianie niemowląt (zwłaszcza tych poniżej szóstego miesiąca życia), by się wypłakały, powoduje u nich przewlekłe uczucie stresu. Ważne jest, byś wiedziała, że nie jesteś sama i że większość rodziców cierpi z powodu przerywanego snu i frustracji, którą odczuwają w związku z nieprawidłowym snem swoich dzieci.

Gdy niemowlę bardzo często budzi się w nocy

Częstym problemem u niemowląt w pierwszym roku życia jest częste budzenie się w nocy. Mogą one budzić się dlatego, że potrzebują przytulenia, ale również dlatego, że potrzebują nakarmienia. Może być też tak, że po nakarmieniu dziecku nagle nie chce się spać. W szybszym powrocie do snu po pobudce może pomóc przeprowadzanie wszystkich czynności w nocy szybko, sprawnie, bez zbędnego stymulowania dziecka i w ciszy. Dzięki temu pomożesz swojemu maluszkowi nauczyć się odróżniać dzień od nocy. Jeżeli twoje niemowlę budzi się mimo to wiele razy w ciągu nocy, warto wykluczyć problemy zdrowotne.

Budzenie się wcześnie rano

Inną kwestią, która powoduje wiele problemów, jest sytuacja, gdy niemowlę budzi się nad ranem. Jest to rzecz trudna do rozwiązania, dlatego że „ranne ptaszki” zwykle zapadają w dłuższą przedpołudniową drzemkę, by nadrobić zaległości z nocy.

W rozwiązaniu tego problemu może nam pomóc tzw. efekt domina – przesuwanie porannej drzemki niemowlęcia na coraz to późniejszą godzinę w ciągu dnia sprawi, że zacznie przesuwać się czas pozostałych drzemek, a co za tym idzie również porannej pobudki. Starsze niemowlęta mogą mieć problemy ze spaniem w nocy, jeżeli będą udawać się na drzemkę po godzinie 15, dlatego postaraj się „ustawić” dziecku drzemki tak, by ta popołudniowa została przesunięta na wcześniejszą godzinę. To sprawi, że drzemki w ciągu dnia będą odbywać się wcześniej, a co za tym idzie, nie wpłyną na sen dziecka w nocy.

Inne problemy niemowląt ze snem w ciągu pierwszego roku życia

  • Dzieci, które budzą się w nocy i nie śpią przez długi czas. Czuwają one godzinę lub dwie w ciągu nocy, a następnie nadrabiają to snem nad ranem.
  • Wiele niemowląt nie chce spać w ciągu dnia lub ma bardzo krótkie drzemki, które nie sprawiają, że dziecko odpoczywa. To powoduje, że często jedzą i podjadają. Takie niemowlęta potrzebują pomocy w ustaleniu odpowiedniej rutyny, zarówno podczas dnia, jak i podczas nocy.
  • Cykle snu trwają około 45 minut, co oznacza, że niemowlęta po takim cyklu zapadają w lekki sen. Dłuższa drzemka popołudniowa trwająca 90 minut to dwa cykle, dlatego dzieci często z powrotem zapadają w sen, jeżeli został im on przerwany lub jeśli obudziły się po upływie pierwszych 45 minut. Jeżeli starsze niemowlę jest marudne po drzemce mającej miejsce w ciągu dnia i zwykle budzi się po 45 minutach, możesz spróbować nakłonić je do dalszego snu, by zażyło kolejnego cyklu, dzięki czemu obudzi się bardziej wypoczęte.

Prawdziwe historie opowiedziane przez mamy

Katarzyna, mama Wandzi (9 miesięcy)

„Wandzia mogłaby spać godzinami – możemy zrobić w tym czasie tyle rzeczy, mamy wszystkie naczynia umyte, pranie zrobione, robimy to, robimy tamto. Aż po miesiącu zaczęła budzić się, można powiedzieć, prawidłowo – i wtedy wszystko stanęło na głowie. Nie spaliśmy, ona budziła się co półtorej godziny; to był koszmar. Wtedy zdałam sobie sprawę, dlaczego wszystkie moje przyjaciółki uśmiechały się pod nosem, gdy dumnie paradowałam przed nimi z moim „idealnym” dzieckiem. One po prostu już to przeszły”.

Sonia, mama Amelki (7 miesięcy)

„W ciągu pierwszych kilku tygodni córeczka spała cały czas, ale w miarę jak stawała się starsza, w ciągu pierwszego roku życia, drzemki nie wydawały się już dla niej czymś naturalnym, co mnie ogromnie dziwiło. Zaczęłam szukać porad w książkach i zdecydowałam, że zacznę uczyć Amelkę drzemania w ciągu dnia, co w tamtym momencie wydawało mi się dość dziwne. Przez wiele godzin leżałam przy niej, uciszałam, uspokajałam i wyglądało to tak, że spędzałam godzinę usypiając ją, a sama drzemka trwała pół godziny”.

Żaneta, mama Ani (9 miesięcy)

„Obecnie Ania ma dwie drzemki w ciągu dnia – pomiędzy 10:30 a 11:00 i pomiędzy 14:00 a 15:00. Zaczynamy dzień od intensywnej zabawy, by pozwolić ujść z niej energii, a później idziemy na piętro do jej sypialni, gdzie stoi sofa, na której siadam, trzymając malutką na kolanach, twarzą do mnie, i śpiewam jej piosenki. Na noc śpiewam zawsze inną kołysankę, by wiedziała, że pora drzemki różni się od pory snu nocnego. Podczas śpiewania lekko ją kołyszę, a ona ze mną walczy, płacze, próbuje się wyrwać i patrzy mi w oczy, jakby błagając, żebym ją puściła. Czasami dmucha na mnie, by mnie rozśmieszyć, ale nie daję się nabrać na żadną z jej sztuczek – po prostu kontynuuję to, co robię, starając się być tak powtarzalna i monotonna, jak to tylko możliwe!”.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.