Dziecko Przedszkole Pomysły na zabawy sensoryczne dla najmłodszych

Dowiedz się, w jaki sposób zabawy sensoryczne zachęcają do dokonywania odkryć i samodzielnego myślenia oraz jak pomagają maluszkom i przedszkolakom poznawać swoje zmysły.

Istnieje mnóstwo bardzo prostych czynności sensorycznych, które można wykonywać, możesz na przykład zachęcić swoje dziecko, żeby dotykało rożnych tekstur i kształtów. Możesz także grać różne rodzaje muzyki i odtwarzać dźwięki. Oto kilka propozycji, które możesz zrobić w domu przy użyciu rzeczy, które prawdopodobnie leżą gdzieś pod ręką, a które można dostosować do zabawy w zależności od wieku i etapu rozwoju twojego dziecka.

Sensoryczne miseczki

Napełnij miseczki różnego rodzaju zimnym jedzeniem – to wspaniały sposób dla twojego dziecka na odkrywanie różnych tekstur. Miej tylko oczy szeroko otwarte, na wypadek, gdyby coś trafiło do buzi malucha. Jeżeli chcesz, przykryj miseczki kawałkiem materiału, a wtedy dziecko będzie mogło włożyć rączki do miski, grzebać w jedzeniu i próbować odgadnąć za pomocą samego dotyku, co jest w środku. Nie wolno podglądać!
Oto kilka pomysłów na to, co może znaleźć się w miseczce:

 • Galaretka
 • Pokrojone banany
 • Ugotowany makaron, np. spaghetti
 • Marchew pokrojona w słupki
 • Pianki
 • Schłodzona gotowana fasola
 • Suchy ryż

Zabawa z ciastoliną

Miękka, maziowata ciastolina to od lat jedna z najulubieńszych sensorycznych zabawek wśród maluchów, która pomaga im rozwijać małe umiejętności motoryczne, wzmacniać siłę w dłoniach i zwiększać koordynację ruchową. Przygotuj ciastolinę samodzielnie albo kup gotową i wykaż się pomysłowością, wykorzystując przedmioty, które możesz wtykać w ciastolinę lub za ich pomocą wycinać w niej różne kształty – tylko dopilnuj, żeby dziecko niczego nie wkładało do buzi!
Propozycje zabaw z ciastoliną:

 • Jeżeli przygotowujesz ciastolinę samodzielnie, spróbuj dodać cynamon lub przyprawy korzenne, aby dodać sensoryczny element zapachowy
 • Wykorzystaj plastikowe foremki do wycinania, na przykład w kształcie literek lub inne
 • Wbijaj w ciastolinę miękkie pióra lub słomki – niewielkie wyciory mogą świetnie służyć jako małe, pełzające robale
 • Plastikowe oczka z ruchomą źrenicą – idealnie nadają się do tworzenia ciastolinowych ludzików

Wanienka z wodą

Jest to kolejny, wspaniały i prosty pomysł na zabawę sensoryczną, którą można dostosować do wieku i etapu rozwoju swojego dziecka. Napełnij wanienkę wodą, włóż do niej różne zabawne przedmioty i zabawki, a potem zachęć szkraba do szukania i eksperymentowania. Przy odrobinie pomocy z twojej strony starsze dzieci będą mogły również wykorzystać do twórczej zabawy różne narzędzia, takie jak miarki i lejki – ale dopilnuj, żeby dziecko nigdy nie zostało samo bez opieki, nawet na chwilę.
Wypróbuj następujące pomysły:

 • Gumowe kaczki i inne plastikowe zabawki
 • Lejki, miarki, łyżki i wiaderka
 • Barwniki spożywcze – umieść przed swoim dzieckiem kilka kropel barwnika i obserwuj zdumienie na jego buzi, kiedy krople powoli łączą się z wodą
 • Nie przejmuj się bałaganem i zamień wodę na kolorową galaretkę, przez co dojdzie jeszcze jeden element sensoryczny – miękki, przyjemny dotyk.

Pojemnik sensoryczny

Wypełnij miskę lub plastikowe pudełko dużą ilością waty (szczególnie dobrze nadają się do tego wyjmowane bawełniane waciki) i dodaj różne przedmioty, na przykład plastikowe owady, muszelki, wstążki czy patyki – dzieci w każdym wieku uwielbiają dotykać miękką watę i znajdować wszystkie ukryte w niej niespodzianki! Możesz nawet zamienić watę na innego rodzaju materiał wypełniający, na przykład piasek, ryż czy pierze, aby zachęcić dziecko do odkrycia innych tekstur. Niech to będzie także zabawa dla starszego dziecka – zachęć go, żeby policzył, ile przedmiotów znajdzie w pojemniku!
Warto pamiętać, że zabawa sensoryczna zawsze wywołuje bałagan, więc staraj się nie strofować o to swojego dziecka! Położenie wcześniej plastikowego obrusu może pomóc w posprzątaniu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3