Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Pomidor. Warzywo czy owoc? Pora wyjaśnić tę kwestię!

Pomidory to owoce, które dietetycy uważają za warzywa. Botanicznie jest to owoc, ponieważ zawiera nasiona i rosną na nim właśnie - owoce. Słownikowo nazwa “owoc” odnosi się do słodkich i soczystych roślin, natomiast słowo “warzywa” oznacza wiele rodzajów sadzonych tworów. W różnych kulturach warzywa są częścią dania głównego, natomiast owoce uważane są za element przekąski lub deseru.

Na granicy  

Nie ma ścisłej zasady, według której należy pomidor nazywać owocem lub warzywem. Ale ponieważ generalnie pomidory nie pojawiają się w deserach, lecz występują razem z papryką i bakłażanem w daniach głównych, będziemy je zaliczać do warzyw.  

Należy jednak zaznaczyć, że żadna inna roślina nie jest tak blisko granicy warzyw i owoców jak pomidory. Pomidory faszerowane mielonym mięsem lub pomidorowa tarta z kozim serem – nie brzmią wcale owocowo, prawda? 

Owoc? Warzywo? Oba! 

Są 2 zasady i podejścia, według których definiowane są owoce. Naukowcy uważają, że pomidory to owoce, ponieważ owoc jest definiowany jako jadalna, reprodukcyjna część rośliny, a słownik mówi, że wszystko, co rośnie na roślinie i jest jej częścią, oraz pomaga w rozsiewaniu jej nasion, jest owocem. Zamieszanie wynika z faktu, że “warzywo” nie jest klasyfikacją botaniczną, lecz kulinarną.   

Czy wiesz, że...? 

W 1983 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych musiał zdecydować, czy importowane pomidory powinny być opodatkowane zgodnie z ustawą taryfową z 1883 r., która dotyczy tylko warzyw, a nie owoców. 

Przy tamtej okazji pojawił się argument: “Z botanicznego punktu widzenia pomidory są owocami, tak samo jak ogórki, dynia, fasola i groszek, ale w rzeczywistości ludzie używają ich jak warzyw, gotowanych lub surowych, tak jak marchew, pietruszkę, buraki, kalafior, kapustę, seler itp.”  

Ten warzywno-owocowy konflikt zakończył się około 100 lat później, kiedy dziennikarz Miles Knight mądrze zauważył: “Wiedza mówi nam, że pomidor jest owocem, ale tak naprawdę nigdy nie dodamy go do sałatki owocowej.” 

Pomidory, nasze ulubione! 

Komu nie zapadł w pamięć intensywny zapach pomidorów, podczas zbioru w szklarni? Zachowujemy go jako jedno ze wspomnień dzieciństwa, jeżeli mieliśmy szczęście zaznać go przy pięknej pogodzie, słońcu, świeżym powietrzu i pełnej szklarni. A jeżeli zostawały jakieś resztki z pomidorów, wiedzieliśmy, co z nimi zrobić. Na Hello Tesco znajdziesz również inne artykuły z pomysłami na uprawę i wykorzystanie pomidorów na wszelkie sposoby.  

Mrożenie, suszenie i marynowanie w oleju. Pomidory mają w kuchni uniwersalne zastosowanie.  

Jeżeli nigdy nie dane Ci było przygotowywać pomidorów w oleju, spróbuj tego z naszym poradnikiem. Łatwo przygotujesz własne suszone pomidory. 

Pomidor. Warzywo czy owoc? Pora wyjaśnić tę kwestię!

 

Źródłowikipedia.com 

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3