Dziecko Ciąża Podróże w ciąży lepiej skonsultować z lekarzem

Planujesz wyprawę samochodem, pociągiem lub samolotem w ciąży? Nie jest to niemożliwe, ale w pierwszej kolejności skonsultuj swoje plany z lekarzem. Najwięcej nieoczekiwanych sytuacji ma miejsce na początku i pod koniec ciąży, dlatego podróże można odbywać dopiero w drugim trymestrze. Kobiety z ciążą zagrożoną powinny zachować szczególną ostrożność i dobrze rozważyć dłuższe wyjazdy.

Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje ewentualne komplikacje ciążowe. Dobrym pomysłem jest dokupienie dodatkowego pakietu ubezpieczenia w komercyjnym towarzystwie ubezpieczeniowym, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że wakacje nie obciążą Twojego budżetu ze względu na wysoki koszt pobytu w szpitalu.

Latanie w ciąży

Przed podróżą samolotem sprawdź regulamin linii lotniczych. Niektóre zabraniają podróżowania kobietom w ostatnim miesiącu ciąży bez zaświadczenia lekarskiego. A większość lekarzy i tak odradza latanie po 36. tygodniu, o ile nie jest to absolutnie konieczne. Unikaj wtedy dalekich krajów i egzotyki. Sześć tygodni przed planowanym porodem nie wyjeżdżaj dalej niż dwie godziny drogi od szpitala. Wybieraj miejsca, gdzie nie będziesz narażona na mocne słońce. Większość przyszłych mam źle znosi upały, intensywniej się poci, mają uczucie ciężkich nóg i nawet pomimo przyjmowania odpowiedniej ilości płynów, istnieje u nich większe ryzyko zawrotów głowy. Słońce może powodować także plamy ciążowe, których naprawdę nie potrzebujesz do szczęścia.

Po 36. tygodniu lepiej zostań w domu

W ciąży za kierownicą

Być może jesteś doświadczonym kierowcą i naprawdę lubisz jazdę samochodem. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Według portalu Babycentre możesz prowadzić samochód, jeśli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji i nie odczuwasz żadnych dolegliwości. W trakcie ostatnich miesięcy trudniej będzie Ci wsiadać i wysiadać z samochodu, przyjęcie odpowiedniej pozycji za kierownicą także może się okazać nie lada wyzwaniem. Dlatego zapewnij sobie regularne przerwy, podczas których możesz rozprostować nogi. Jeśli siedzenie powoduje bóle pleców, pomóż sobie, podkładając pod plecy poduszkę, klin z pianki lub choćby zwiniętą bluzę. W podróż wyruszaj dobrze wypoczęta. Unikaj długich tras, a jeśli nie da się tego zrobić, lepiej zapewnij sobie zmiennika. Jeśli siadasz za kierownicę pomimo krótkiego terminu rozwiązania, powinnaś mieć przy sobie  dokumentację medyczną od ginekologa, a pod ręką telefon komórkowy, na wypadek, gdyby dziecko chciało przyjść na świat nieco wcześniej. Warto mieć ze sobą torbę ze wszystkim, czego potrzebujesz do szpitala.

Pasy bez względu na wszystko

Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte podczas jazdy zawsze, nawet jeśli są niewygodne. W razie wypadku ochronią Ciebie i dziecko. Pas nigdy nie powinien uciskać brzucha, lepiej przeciągnij go przez uda i biodra pod brzuchem. Może bowiem niepotrzebnie przygniatać maleństwo. Poprzeczna część powinna przechodzić przez obojczyk, pomiędzy piersiami, a nie przez szyję.

Pas nigdy nie powinien uciskać na brzuchu!

Jeśli wpadniesz na pomysł wyłączenia poduszki powietrznej, wiedz, że to złe rozwiązanie. W razie wypadku poduszka chroni Ciebie i maleństwo. Poduszka powietrzna rozkłada się pod wpływem zderzenia i odpowiednio amortyzuje.

Źródła: babycentre.co.uk, enfemenino.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3