Dziecko Szkoła Podaj dziecku pomocną dłoń, gdy zobaczysz złe oceny na półrocze

Nikt z nas nie jest szczęśliwy, gdy dziecko przynosi złe oceny. Warto jednak opanować gniew, nie reagować krzykiem i wyrzutami. Uspokój się, porozmawiaj z dzieckiem i razem zastanówcie się, jak to naprawić.

Najważniejsze jest opanowanie gniewu

Frustracja, która rodzi się na widok złych ocen, jest zupełnie zrozumiała. W większości przypadków rodzice tracą nad sobą kontrolę, wybuchają i czynią dziecku wyrzuty. Uspokój się!

Kiedy czujesz, że za chwilę wybuchniesz, weź głęboki wdech i przełóż rozmowę na później. Możesz powiedzieć dziecku na przykład: „O ocenach porozmawiamy po kolacji”. W ten sposób zyskasz czas na zastanowienie się, jak zareagować, pouczyć i nieco zganić, lecz przede wszystkim zmotywować dziecko do działania.

Poznaj dobre praktyki przydatne podczas odrabiania zadań domowych, a przestaną być udręką

Jak rozmawiać z dzieckiem o złych ocenach?

Dorosły powinien zacząć rozmowę tak, jakby mówił o sobie, na przykład: „Okazało się, że masz gorsze oceny, niż się spodziewaliśmy. Pomóż mi zrozumieć, dlaczego tak jest”. Zwróć uwagę, aby nie zabrzmiało to, jak uszczypliwe i protekcjonalne „Wytłumacz mi łaskawie, dlaczego masz takie oceny”. W ten sposób pokażesz, że jesteś po stronie dziecka i zachęcisz je do zastanowienia się nad prawdziwymi powodami złych ocen na półrocze.

Cierpliwie wysłuchaj dziecka, spróbuj zrozumieć, skąd biorą się jego problemy. Następnie namów je do samodzielnego rozwiązania problemu. Zapytaj, co jego zdaniem musiałoby się zmienić, żeby miało lepsze oceny na świadectwie. Ponieważ dziecko samo musi znaleźć rozwiązanie, staje się za nie bardziej odpowiedzialne niż wtedy, gdy dorosły poucza je, co robić i jak się zachować.

Pozytywny przekaz

Na zakończenie okaż dziecku wsparcie, znajdując choć jedną pozytywną rzecz w ocenach na półrocze. Obojętne, czy będzie to piątka z wychowania fizycznego, czy bardzo dobra ocena z zachowania. Pokaż dziecku, że nie skupiasz się tylko na złych stronach i pochwal je na przykład za wzorową frekwencję, która swoją drogą sporo mówi o osobowości dziecka.

Najczęstsze powody złych wyników w szkole

Dowiedz się, dlaczego dziecko odnosi w szkole niepowodzenia. Dwiema najczęstszymi przyczynami złych wyników w szkole są:

  • nieopanowanie materiału,
  • słabo rozwinięta zdolność organizacji, planowania czasu i zdolność uczenia się.

Pierwszą sytuację można rozpoznać po złych ocenach z jednego przedmiotu, druga zaś wpływa na całokształt wyników.

Twoje dziecko przynosi ze szkoły złe oceny? Może mieć zaburzenia uczenia się!

Wspólnie wyznaczcie realne cele

Realne cele motywują do ich osiągania. Jeśli dziecko ma na półrocze dwójkę z matematyki, nie oczekuj, że jeśli będzie się sumiennie uczyć, podciągnie się na piątkę. Trójka lub czwórka to i tak duży krok naprzód.

Wprowadź zasady i zaufaj dziecku

Czasami problemem bywa brak koncentracji i jakichkolwiek zasad. Naucz dziecko, jak zorganizować zajęcia pozalekcyjne, czas i hobby, a następnie pozwól mu samemu sprawować pieczę nad przestrzeganiem planu.

  • Pokaż dziecku, jak utrzymywać porządek na biurku. Sprawdzaj biurko raz w tygodniu.
  • Regularnie rozmawiaj z dzieckiem o szkole. Co się wydarzyło? Z jakimi problemami dziecko styka się w szkole? Wysłuchaj i staraj się nie oceniać.
  • Przypilnuj, żeby dziecko wyrobiło sobie rutynę uczenia się, której samo będzie przestrzegało, a z czasem zacznie mu to sprawiać przyjemność.

Podaj dziecku pomocną dłoń, gdy zobaczysz złe oceny na półrocze

Dowiedz się, ile czasu dzieci powinny poświęcać na naukę. Dostosuj do tego swoje oczekiwania, wymagania i plany.

Czy należy karać dziecko za złe oceny?

Wielu rodziców uważa, że właściwą karą za złe oceny może być zakaz uprawiania sportu lub uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych. Nie odmawiaj dziecku tego, co kształtuje jego osobowość i rozwija zainteresowania, które wzmacniają pewność siebie i budują relacje społeczne. Karą za słabe wyniki w szkole może być odebranie domowych przywilejów, na przykład zakaz oglądania telewizji lub brak dostępu do wifi. Kara może mieć także formę pozytywnej motywacji, na przykład: „Jeśli pokażesz mi odrobione zadania domowe, możesz przez pół godziny pograć na komputerze”. Używaj frazy „jeśli – to” podkreślając, że nagroda zależy od podjęcia działania.

Czy nagradzać dziecko za dobre oceny?

Dzieci, które dostają za dobre oceny pieniądze, drogie zabawki i inne nagrody, wcale nie są najlepszymi uczniami. Naucz dziecko, że motywacją do zdobywania dobrych ocen może być pochwała, uznanie ze strony kolegów i własna satysfakcja.


Źródła: www.ectutoring.com, www.verywellfamily.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Pomidor (kg = 3.99)
Pomidor
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3